Trump i Putin

Donald Trump ponovo na čelu SAD-a. Svijet sada iščekuje kako će izgledati njegova politika prema Rusiji, posebno s obzirom na poruke i obećanja iz kampanje.

Trumpov povratak dolazi u vrijeme kada su odnosi između Moskve i Washingtona na najnižim tačkama od Hladnog rata, a Putinova brza čestitka Trumpu samo je pojačala spekulacije o mogućem “resetu” odnosa između dvije sile.

U predizbornoj kampanji Trump je više puta naglasio da bi “u roku od 24 sata postigao mir u Ukrajini”, što je izazvalo veliki skepticizam. Mnogi se pitaju šta bi taj “mir” zapravo podrazumijevao – jer u praksi bi značio brzo pregovaranje s Putinom, moguće uz ustupke koje Ukrajina i američki saveznici neće prihvatiti s lakoćom. Da li Trump zapravo planira okončati konflikt na način koji odgovara Moskvi?

Putin je očito zadovoljan Trumpovom pobjedom. Njegova pohvala Trumpovoj “hrabrosti” nakon nedavnih prijetnji atentatom mogla bi se tumačiti kao pokušaj povezivanja i podrške predsjedniku koji često voli naglasiti svoj stav “protiv establišmenta.” Za Putina, Trump je možda potencijalni partner koji bi mogao olakšati sankcije, pružiti Moskvi prostor za manevrisanje u Ukrajini, ili čak otvoriti vrata za saradnju na globalnim pitanjima poput energetike i sigurnosti.

Ipak, Trumpovo hvalisanje o brzom postizanju mira u Ukrajini podiglo je obrve i izazvalo sumnje čak i kod njegovih pristaša. Jedno je obećati mir u izbornim govorima, a sasvim drugo uskladiti američke interese s Putinovim ambicijama, posebno kad su u pitanju Evropa i NATO saveznici. Svaki potez u korist Rusije mogao bi izazvati negativne reakcije u Kongresu, gdje i dalje postoje jake struje protiv olakšavanja sankcija Moskvi.

S Trumpovim povratkom u Bijelu kuću, SAD ulazi u novi politički krajolik, gdje su sve opcije otvorene. Pitanje koje ostaje – hoće li Trumpov ‘reset’ odnosa s Rusijom značiti i popuštanje pred Putinovim zahtjevima, i kako će svijet reagirati ako Amerika počne povlačiti svoje linije u pijesku?