Milorad Dodik - Trump

Dodikova proslava nosi sa sobom snažan politički simbolizam, ali i pitanje koliko će eventualna Trumpova politička renesansa zaista pomoći Dodiku.

Podsjetimo, Dodik se već godinama nalazi na američkoj crnoj listi zbog optužbi za korupciju i podrivanje Dejtonskog sporazuma, što mu onemogućava slobodan pristup Sjedinjenim Američkim Državama i sankcioniše njegove poslovne transakcije. Uprkos njegovim nadama da bi pobjeda Trumpa mogla promijeniti američku politiku prema Republici Srpskoj, realnost pokazuje da je Dodikova situacija daleko od jednostavne.

San o povratku Trampa i “olakšicama” za RS

Trumpova politička platforma fokusira se na unutrašnje probleme SAD-a, a vanjska politika mu je poznata po pragmatičnom pristupu, vođenom isključivo interesima SAD-a. Dodik i proruski orijentirani političari u regiji smatraju Trumpa alternativom trenutnoj američkoj administraciji, vjerujući da bi on mogao biti manje agresivan u pogledu sankcija i podrške evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine. Ipak, iskustvo pokazuje da američka politika prema Balkanu ostaje konzistentna bez obzira na to ko je u Bijeloj kući.

Iluzija o ukidanju sankcija

Za Dodika, pobjeda Trumpa predstavlja svojevrsnu iluziju – vjeru da će to automatski rezultirati ukidanjem sankcija i vraćanjem reputacije RS-a na međunarodnoj sceni. Dodik se, međutim, suočava s ozbiljnim problemom: crne liste nisu rezultat trenutnih političkih okolnosti već akumuliranih dokaza o korupciji i ugrožavanju stabilnosti BiH. Trump ne može jednostavno “ukloniti” sankcije bez obzira na svoje stavove, jer one zahtijevaju dokazane promjene u ponašanju i politici.

Zamagljivanje lokalnih problema kroz spektakl

Organizovanje slavlja povodom Trumpove pobjede, te izlazak pred okupljene građane s kapom „Make America Great Again“ može se posmatrati kao pokušaj skretanja pažnje sa stvarnih izazova s kojima se Republika Srpska suočava – ekonomske stagnacije, političke izolacije i rastućeg nezadovoljstva građana. Kroz ovaj simbolički gest, Dodik šalje signal lokalnoj i međunarodnoj javnosti o svojoj ideološkoj usmjerenosti, ali zanemaruje stvarnost: čak ni Trumpova administracija neće tolerisati aktivnosti koje destabilizuju Bosnu i Hercegovinu ili ugrožavaju interese SAD-a.

Američka politika na Balkanu – konstantnost naspram fluktuacija

Dodik se nada da će Trumpov povratak dovesti do promjene u američkoj politici, zaboravljajući da su osnovni interesi SAD-a na Balkanu ostali isti posljednje tri decenije. Integritet BiH, podrška NATO savezu i otpor ruskom uticaju predstavljaju ključne stavke koje će vjerovatno ostati dosljedne bez obzira na to ko vodi američku administraciju. Dodikov odnos s Rusijom i naglašavanje separatističkih tendencija RS-a možda je u suprotnosti s američkim interesima, pa bi očekivanja o podršci od Trumpa mogla biti znatno preuveličana.

Simbolika bez konkretne koristi

Okupljanje u Banjoj Luci jeste politički spektakl, ali u suštini malo više od simboličnog događaja. Milorad Dodik može koristiti Trumpovu pobjedu za retoričku promociju, ali njegove nade o stvarnom oslobađanju od sankcija i međunarodnog pritiska ostaju neutemeljene. Čak i ako Trump dođe na vlast, politika SAD-a prema Balkanu ostaje duboko ukorijenjena u stabilnosti regije i podršci suverenitetu Bosne i Hercegovine.

U konačnici, čini se da ni Trump ni Dodik ne mogu “učiniti Ameriku ili RS ponovo velikom” bez konkretnih, pozitivnih promjena i odgovornog političkog djelovanja koje bi donijelo stvarne promjene za građane.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW