Bakir Izetbegović

Još jedno saopštenje Stranke demokratske akcije (SDA) odzvonilo je iz stranačke centrale, ovaj put sa dramatičnim pozivom na zaštitu državnih simbola Bosne i Hercegovine.

Ovaj apel dolazi nakon što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila odluku koja bi u tom entitetu omogućila upotrebu nacionalnih simbola Srbije. No, koliko uistinu SDA želi zaštititi simbole države, a koliko koristi situaciju da pojača pritisak na političke oponente?

Dramatična retorika u korist stvarne akcije?

U saopštenju SDA se naglašava potreba za hitnom reakcijom međunarodnih i domaćih aktera kako bi se, kako kažu, zaustavila „puzajuća agresija Srbije“ i spriječila ugroženost teritorijalnog integriteta BiH. Međutim, mnogi bi se pitali: zašto ovakav dramatičan ton i šta SDA time zaista postiže?

Naravno, nije prvi put da SDA upozorava na opasnost od separatističkih poteza vlasti RS-a. No, uprkos godinama deklarativne borbe za integritet države, konkretne političke pobjede na ovom polju su rijetke. Da li SDA sada koristi ovaj slučaj da zabilježi političke poene, ili će se uloženi napori zaista reflektirati kroz odlučne poteze?

Zakoni, deklaracije i apeli: Kome se zaista obraćaju?

Dok SDA poziva na reakciju Vijeća za implementaciju mira i Visokog predstavnika, samo je pitanje koliko su ti pozivi iskreni ili samo još jedan potez za privlačenje pažnje javnosti. Građani BiH, navikli na ovakve drame, mogli bi s pravom zaključiti da SDA više djeluje iz ureda za odnose s javnošću nego što se upušta u stvarne pregovore ili koristi dostupne mehanizme na terenu.

Pozivanje na zaključke Deklaracije svesrpskog sabora, koju SDA naziva „osnovom za stvaranje svesrpskog sveta“, dodatno doprinosi osjećaju da stranka barata retorikom koja je više zastrašujuća nego konstruktivna. Pitanje je koliko su građani spremni ponovo povjerovati u ovaj diskurs straha koji su stranke u BiH godinama iznova obnavljale.

Akcija kroz Klub Bošnjaka – klasična SDA taktika

SDA najavljuje i pokretanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa putem Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a, uz veto na odluku, ali nije li ovo samo još jedan korak u uobičajenom ciklusu političkog blata?

Ustvari, ovakav pristup postaje prilično proziran za javnost – primjenjuje se veto, uslijedi apelacija, dok se u međuvremenu političke tenzije sve više razbuktavaju. Građani, međutim, umjesto stvarnog rješenja ponovo svjedoče taktikama blokiranja, koje najčešće ne dovode ni do kakvih dugoročnih promjena.

Ko (stvarno) brani BiH?

Saopštenje SDA završava pozivom Visokom predstavniku da „konačno povuče konkretne poteze“. Ali nije li i pozivanje na strane zvaničnike samo stari trik? Građani su umorni od stalnih poziva međunarodnim akterima i nedostatka stvarne odgovornosti domaćih političara.

Na kraju, građani Bosne i Hercegovine, bez obzira na entitetske podjele, s pravom očekuju ozbiljnu, iskrenu i konkretno usmjerenu politiku, a ne samo retoriku koja se, čini se, češće koristi u cilju stvaranja političkog haosa nego stabilnosti.