USKOK

Jučer je na zvaničnoj stranici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH objavljen novi konkurs za tužioce i sudije u okviru tzv. federalnog USKOK-a, što predstavlja značajan korak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Ova odluka dolazi nakon što su prošlog petka u Službenom glasniku BiH objavljene izmjene Poslovnika VSTV-a, čime je omogućeno raspisivanje novog konkursa.

Uspostava posebnih odjela pri Tužilaštvu i Vrhovnom sudu FBiH predviđena je Zakonom o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala, što je dio šire reforme koja je neophodna za napredak BiH na putu ka članstvu u Europskoj uniji. Ovaj zakon naglašava važnost formiranja stručnih timova koji će se fokusirati na istraživanje i procesuiranje složenih slučajeva korupcije i organiziranog kriminala, a osnivanje USKOK-a je ključni element ove reforme.

Raniji konkurs za tužioce i sudije u okviru federalnog USKOK-a je poništen jer nijedan od prijavljenih kandidata, kojih je bilo sedam, nije zadovoljio potrebne kriterije, a samo tri su imale priliku izložiti svoje programe. Odluka o poništenju konkursa i potreba za izmjenama Poslovnika VSTV-a ukazuje na ozbiljnost i visoke standarde koje ovaj proces zahtijeva.

Pozicija šefa bh. USKOK-a rezervisana je za posebnog zamjenika glavnog tužioca Federalnog tužilaštva, koji će raditi u okviru odjela za suzbijanje korupcije, organiziranog i međukantonalnog kriminala. U prethodnoj utrci za ovu prestižnu poziciju bili su prijavljeni neki od istaknutih tužilaca, uključujući Ivanu Petković, državnu tužiteljicu, Pava Radoša iz Tužilaštva Brčko distrikta, i Ćazima Serhatlića iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona.

Prema novom konkursu, VSTV traži devet tužilaca sa iskustvom u radu na predmetima organiziranog kriminala i korupcije, kao i deset sudija koji će se pridružiti novom odjelu. Ovaj korak je od suštinskog značaja za jačanje pravosudnog sistema u BiH i povećanje povjerenja javnosti u institucije koje su odgovorne za borbu protiv korupcije.

S obzirom na sveprisutnost problema korupcije u regionu, formiranje USKOK-a i zapošljavanje stručnjaka s relevantnim iskustvom predstavlja nadu za efikasniju borbu protiv organizovanog kriminala. Očekuje se da će ovaj proces donijeti pozitivne promjene i dodatno osnažiti pravosudni sistem u Federaciji BiH.