Delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da će se postupak pred Sudom BiH protiv predsjednika RS Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića izučavati na svjetskim univerzitetima kao najbolji primjer pravnog i političkog progona legalno izabranog predstavnika jednog naroda na demokratskim izborima.
“Јedino ovdje, iznad predstavnika naroda, imate i nekakve strance koje ne zanima ni vaš Ustav, ni zakoni. Ne zanima ih ništa osim njihovog interesa. To se inače zove kolonija. Ali, mi se borimo protiv toga, mi smo borci protiv kolonijalne uprave. Tako da ćemo tako nastaviti i u narednom periodu”, rekao je Kovačević za Srnu.
On je ukazao da, s obzirom da ne postoje bilo kakvi dokazi, Sud BiH treba da obustavi proces ili donese oslobađajuću presudu u predmetu protiv predsjednika RS i v.d. direktora “Službenog glasnika”.
“Ako analiziramo na osnovu prava, onda je potpuno jasno da se mora ili odustati od ove nakaradne političke optužnice ili se mora donijeti oslobađajuća presuda za nešto gdje nemate nikakve dokaze, nemate nikakvu krivicu i nemate nikakve elemente krivičnog dijela. Ali, opet, kada se sjetite da se ovdje radi o političkom procesu, političkoj optužnici, o političkom progonu, onda vam je jasno da morate očekivati političku presudu. Na političke presude Republika Srpska će imati i političke odgovore”, kazao je Kovačević.
Nedavno je i sam Dodik zaprijetio kada je rekao da očekuje oslobađajuću presudu u procesu koji se protiv njega vodi pred Sudom Bosne i Hercegovine. Dodik tvrdi da su optužbe koje mu se stavljaju na teret “politički motivisane”, te da “ne postoji nijedan pravni element” za proces.
Dodik iznosi tvrdnje da sudovi u Bosni i Hercegovini djeluju pod političkim pritiscima, ističući kako će Sud BiH “morati da povede računa o pravu”. Na taj način, on indirektno stavlja do znanja da bi eventualna osuđujuća presuda protiv njega imala ozbiljne pravne i političke posljedice, uključujući najave o “tužbama” i zahtjevima za “obeštećenje”.
Sve ove izjave upućuju na strategiju pritiska na sudski sistem, čime Dodik šalje poruku da je spreman ići daleko u pokušajima osporavanja presude. Ovaj pristup, osim što može stvoriti tenzije, reflektira Dodikovu već poznatu političku igru, gdje optužbe usmjerava na “strane utjecaje” i pravosudne institucije, pokušavajući diskreditovati i unaprijed delegitimizovati bilo koji nepovoljan ishod.