Sud Bosne i Hercegovine odredio je mjere zabrana Muharemu Bajriću, Hajrudinu Šabiću, Dževdetu Mujoviću, Rijadu Nahiću i Muhamedu Delaliću zbog osnovane sumnje da su počinili krivično djelo terorizam i krivično djelo vrbovanje radi terorističkih aktivnosti.
Oni se dovode u vezu s terorističkim napadom u Bosanskoj Krupi, gdje je 14-godišnjak nožem ubio jednog i teško ranio drugog policajca.
Raport je imao uvid u obrazloženje na osnovu kojeg je Sud BiH prihvatio prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje mjera zabrane Bajriću, Šabiću, Mujoviću, Delaliću i Nahiću, a iz tog dokumenta je vidljivo i na koji je način maloljetni E.S. napao policajce, te kako je jednog ubio, a drugog povrijedio, a jasno je i da je dječak pohađao svojevrsni paradžemat u Bosanskoj Krupi.
Udruženje Stepeni
Iz dokumenta u koji je Raport imao uvid vidljivo je da je maloljetni E.S. ostavio oporuku koja je nađena u njegovoj porodičnoj kući, što implicira da je pretpostavljao da neće preživjeti napad u koji je krenuo po, za policajca Mavrana i Hasanovića, kobne noći.
U obrazloženju se ne navodi sadržaj oporuke.
Prema navodima Tužilaštva BiH, Bajrić, Šabić i Mujović, kao pripadnici tzv. vehabijske zajednice, u Bosanskoj Krupi su formirali Udruženje za afirmaciju pozitivnih vrijednosti pod nazivom Stepeni, koje je djelovalo u jednoj kući i pri udruženju je djelovala i škola Kur’ana koju je pohađao E.S.
I ta škola, i Udruženje djelovali su van zvaničnih institucija Islamske zajednice BiH. Za Mujovića se navodi da je odranije poznat kao sljedbenik radikalnih stavova „šejha Jusufa Barčića” koji je poginuo na području Tuzle 2007. godine i koji je važio za vođu radikalnih islamskih grupa u BiH u to vrijeme.
Za navedenu trojicu osumnjičenih se navodi da su obezbjeđivali finansijska sredstva za djelovanje Udruženja, a u tome im je pomagao i Nuhić.
Tužilaštvo BiH je stava da je na predavanjima u Udruženju “Stepeni” propagiran islamski radikalizam u BiH i u regionu i da su predavanja u Udruženju držali i profesor Hakija Kanurić i Muharem Bajrić.
“Te su svjesno sa pozicija vjerskih autoriteta u toj tzv. vehabijskoj zajednici, veličali ideje i takvim predavanjima poticali na izvršenje krivičnih djela Vrbovanje radi terorističkih aktivnosti iz člana 202b., i Terorizam iz člana 201.KZ BiH prema većoj grupi lica.”- stoji u obrazloženju Tužilaštva BiH.
Teroristički čin
Prema dokumentu Tužilaštva BiH i Suda BiH na predavanja i učenja je išao i Muhamed Delalić, za kojeg se sumnja da je uputio i malodobnog E.S. da se pridruži predavanjima, te da je E.S. podstaknut onim što je slušao u Udruženju odlučio se na teroristički čin, napada na policijsku stanicu i policajce.
Dokument otkriva i da je E.S. prije napada, napisao i oporuku koju je ostavio u porodičnoj kući. U obrazloženju se ne navodi sadržaj oporuke.
U obrazloženju je pojašnjeno da je E.S. u policijsku stanicu ušao naoružan velikim crnim nožem sa nazubljenim oštricama koji je prethodno naručio i kupio od njemu poznatog lica.
Prilikom ulaska u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, maloljetnog E.S. je prvi uočio policijski službenik Avdo Hasanović, koji je, kako se navodi izašao iz prostorije dežurne službe i pokušao se obratiti dječaku.
Prema navodima iz dokumenta E.S. je odmah nakon toga ubo nožem Hasanovića u predjelu abdomena i glave. Hasanović je u pomoć pozvao policijskog službenika Ozrena Marana, govoreći mu da udari E.S. palicom i spriječi ga na taj način u daljem napad.
Vezali mu ruke
Kada je Maran prišao kolegi Hasanoviću da ga odbrani od napadača E.S. je nožem ubo Marana u predjelu grudnog koša, nakon čega je Maran usljed zadobivenih povreda preminuo u Kantonalnoj bolnici “dr. Irfan Ljubijankić”.
Uskoro su Maranu i Hasanoviću u pomoć pritekli drugi policijski službenici, a dok su mu policijski lisicama vezali ruke, prema navodima iz dokumenta E.S. je uzvikivao: “Nek vas Allah sve kazni, ko je od vas jutros bio na sabahu”.
Kada je odveden u prostorije za zadržavanje lica, E.S. je rekao “Zovem se S****,(naveo je prezime) uradio sam ovo u ime Allaha, jer Bosna podržava Izrael koji ubija muslimane u Palestini”.
Tužilaštvo BiH je navelo i da je utvrđeno da je E.S. u porukama koje je razmjenjivao sa školskim kolegom istakao da je razlog što napada policiju “podržavanje cionista, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo šejiha Jusufa Barčića”.
Bio primjeran učenik
Utvrđeno je da je i majka E.S. navela da je u ponašanju njenog maloljetnog sina došlo nakon što je u septembru ove godine počeo pohađati školu Kur’ana u Bosanskoj Krupi.
Po izjavi majke , on je prije toga bio primjeren učenik i pohađao redovno školu, ali da je u posljednje vrijeme počeo da češće provodi vrijeme na društvenim mrežama kao i da je primijetila promjene u ponašanju i načinu praktikovanju vjere, koja nije svojstvena porodici iz koje dolazi, te da je češće išao u džamiju u kojoj se okupljaju pripadnici vehabijskog pokreta.
“Nekako je sve počelo da čudno izgleda od onog momenta kada je on izrazio želju za učenjem arapskog pisma i kada je počeo da odlazi u tu školu gdje je počao da uči arapsko pismo”. navodi se u dokumentu dio izjave majke E.S.
Također, iz zabilješke MUP-a USK-a od 25. oktobra 2024. proizilazi da je E.S. tokom vjeronauke u školi postavljao pitanja vezana za Jusufa Barčića te da je profesor vjeronauke na osnovu pitanja koja je postavljao E.S. shvatio da njegovo razmišljanje ide u smjeru sekte „Tekfiristi”.
Objavljen je i dio saznanja iz razgovora sa malodobnim M.M. koji se družio sa E.S., za kojeg je rekao da ga poznaje od kada su bili u osnovnoj školi, da su se do devetog razreda družili i da je E.S do tada išao u kladionice i pio alkohol.
Potom se , navodi se dio svjedočenja kolege E.S. on u devetom razredu okrenuo vjeri i počeo da posjećuje objekat iza lamela kod Centra za socijalni rad, a što odgovora lokaciji škole Kur’ana Stepeni.
Pored navedenog, u dokumentu stoji i da je SIPA dostavila službenu zabilješku 28. oktobra 2024. iz koje proizilazi da je Dževdet Mujović radikalni pripadnik „Vehabijskog pokreta” koji podržava radikalna tumačenja Jusufa Barčića.
Izuzeti predmeti i novac
Tužilaštvo BiH je potvrdilo da su od osumnjičenih izuzeti mobilni telefoni, kompjuteri, kao i veća količina novca.
Prilikom pretresa utvrđeno je da se naziv Udruženja Stepeni”nalazi u unutrašenjem dijelu jedne kuće, da nije vidljivo istaknut , te da u okviru tog udruženja putem društvenih mreža se pozivaju odrasla odnosno punoljetna lica na učenje, i, vrlo je upitno kako je jedino E.S. kao maloljetnik pohađao ova predavanja.
U narednom periodu Tužilaštvo BiH će izvršiti vještačenja svih privremeno oduzetih predmeta, ovo se posebno odnosi na predmete, mobilne telefone i kompjutere, kako bi se utvrdilo sa kim je komunicirao i E.S. i ostali osumnjičeni u ovom predmetu.
Također je potrebno uraditi vještačenja društvenih mreža svih osumjičenih kao i lica koja se mogu dovesti u vezu sa njima.
Pored ovoga, Tužilaštvo BiH će izuzeti i vještačiti videonadzore objekata u blizini škole, kako bi se utvrdilo koja lica su dolazila na predavanja u vrijeme dok je u školi bio E.S.
Postao radikaliziran
Sve ovo je potrebno kako bi se utvrdilo kada i na koji način i od kojih ljudi je E.S., dječak od 14,5 godina, postao radikaliziran i donio odluku da počini ovako gnusan teroristički čin.
Nadalje, potrebno je utvrditi ko je ovome dječaku usadio ovakva shvatanja da prilikom izvršenja terorističkog čina i razgovora sa drugovima spominje cioniste, Jusufa Barčića i ubijanje muslimana u Palestini, s obzirom da je isti pored redovne škole pohađao još samo predavanja u objektu u Bosanskoj Krupi čiji su osnivači i predavači osumnjičeni.
Za sve je potrebno izvršiti vještačenja, saslušati svjeodoke i provesti ostale radnje, ali prije svega s obzirom na kompleksnost i osjetljivost predmeta zaštiti istragu na način da se onemogući osumnjičenim napuštanje BiH, kao i da se onemogući bilo kakav uticaj na svjedoke i druge osumnjičene.
Također, Tužilaštvo BiH je 28. oktobra izdalo naredbu o provođenju finansijske istrage , jer je kod osumnjičenih pronađena veća količina gotovine u raznim valutama: euri i švicarski franci, kao i konvertibilne marke, dok su se svi tokom ispitivanja u svojstvu osumnjičenih izjasnili da su nezaposleni.
Finansijska istraga
U dosadašnjem toku pretresa pronađeno je oko 140.000 KM u gotovini. Prilikom rada na finansijskoj istrazi Tužilaštvo BiH će utvrditi odakle ovi osumnjičeni primaju novac, na koji način im se novac dostavlja i u koje svrhe.
Prema dostupnim informacijama udruženje Stepeni je povezano i finasira se od drugog udruženja iz Sarajeva i ima račun u Raiffaisen banci.
Na taj način vrši se finansiranje kupovine određenih nekretnina na području BiH, što je svakako predmet finansijske istrage koja je pokrenuta”, naveli su iz Tužilaštva BiH u obrazloženju koje je Sud BiH prihvatio prilikom određivanja mjera zabrane.