RTVFBiH BHRT

Već se izvjesno vrijeme od SDA i njihovih saveznika neprekidno se čuju optužbe da vlast u Federaciji BiH nastoji mimo zakona imenovati sva četiri člana Upravnog odbora Federalne televizije.

Prema njihovim tvrdnjama, Zakon o javnom RTV servisu nalaže da se svake godine imenuje po jedan član, a Trojka u saradnji s HDZ-om navodno vrši udar na Federalnu televiziju.

Nema sumnje da je trenutna situacija u velikoj mjeri posljedica djelovanja SDA. Naime, više od deset godina nije imenovan nijedan član Upravnog odbora FTV-a, što je jasno ukazuje na namjeru SDA da zadrži potpunu kontrolu nad uređivačkom politikom ove medijske kuće.

Tim povodom, Raport je zatražio tumačenje OHR-a i oni su jasno naznačili da je potrebno imenovati odmah sva četiri člana UO.

“Prema Zakonu o Javnom radio-televizijskom servisu Federacije Bosne i Hercegovine, Upravni odbor RTFBiH se sastoji od četiri člana koji se imenuju na period od četiri godine na mandat koji se ne može obnoviti. Član Upravnog odbora koji se nalazi u posljednjoj godini četverogodišnjeg mandata obavlja dužnost njegovog predsjednika. Da bi ovo tijelo funkcioniralo, potrebna je ili većina glasova svih njegovih članova ili njihov konsenzus o nizu pitanja“, naveli su za Raport iz OHR-a.

Kako kažu, Zakon je istovremeno u svojim prijelaznim odredbama predvidio imenovanje svih članova prvog upravnog odbora na mandate različitog trajanja kako bi se omogućilo imenovanje po jednog člana svake godine i predvidjela godišnja promjena predsjednika ovog tijela.

“Međutim, više od deset godina u Upravnom odboru RTFBiH nalazi se jedan član u tehničkom mandatu, a više od deset godina Parlament Federacije BiH nikoga nije imenovao u ovo tijelo. Budući da zakon ne predviđa dugoročna neimenovanja u ovo tijelo, potrebno ga je tumačiti u skladu sa ciljem koji je postavilo zakonodavno tijelo, a taj cilj je u ovom slučaju potpuno operativan upravni odbor i njegovo nesmetano funkcioniranje”, naveli su iz OHR-a u svom odgovoru te naglasili da je ovo “jedini način da se rad Upravnog odbora RTFBiH vrati u zakonske okvire i omogući pun kapacitet i rad ovog tijela, a da se pritom ne narušava princip sukcesivnih imenovanja”.

Pored toga, osvrnuli su se i na slučaj kandidata Zorana Krešića, kojeg delegira HDZ, a koji je u fokus javnosti došao zbog izjava u kojima je pozivao na rušenje Federacije BiH i uspostavu tzv. Herceg Bosne.

“Prilikom imenovanja članova Upravnog odbora RTFBiH, Parlament FBiH treba pažljivo razmotriti osnovne standarde i kriterije utvrđene i Zakonom o ministarskim imenovanjima, imenovanjima članova Vijeća ministara i drugim imenovanjima u BiH i Zakonom o Javnom radio-televizijskom servisu Federacije Bosne i Hercegovine, uzimajući u obzir i potencijalna politička opredjeljenja kandidata kao i niz kontroverznih političkih izjava koje je dao jedan od njih”, naveli su iz OHR-a.

“Kandidati moraju biti sposobni, a proces izbora transparentan”

Na upit Fene za komentar Misije OSCE-a o procesu izbora članova Upravnog odbora RTV Federacije BiH, iz Misije su naglasili da odabir kandidata treba biti rezultat konkurentnog i transparentnog procesa zasnovanog na vrednovanju stručne osposobljenosti

Iz Misije su također istakli da je uspostava i očuvanje politički nezavisnog i finansijski stabilnog sistema javnog emitovanja nužna u cilju zaštite temeljnog prava na pristup informacijama i stvaranja zdravog medijskog okruženja.

“Nadležni organi na državnom nivou i nivou entiteta dužni su ispuniti ovu obavezu, što obuhvata i odabir podesnih kandidata za nove članove Upravnog odbora Radio-televizije Federacije BiH. Odabir kandidata mora proisteći iz konkuretnog i transparentnog procesa, zasnovanog na vrednovanju stručne osposobljenosti. Osim toga, Vlada FBiH dužna je osigurati da odabrani kandidati ispunjavaju najviše profesionalne, etičke i moralne standarde, da nisu članovi organa političkih stranaka, te da ne izražavaju ekstremističke stavove”, naveli su iz OSCE-a.

Na kraju, postoji urgentna potreba za pronalaskom rješenja kojim bi se osiguralo dugoročno i predvidivo finansiranje svih javnih emitera u Bosni i Hercegovini.

“Time će biti ispunjena davno upućena zajednička preporuka Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava i predstavnika OSCE-a za slobodu medija”, rečeno je Feni iz Misije OSCE-a.