Prošao je mjesec od kada je u bijegu zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i bivši direktor Granične policije, Zoran Galić, osumnjičeni za primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotrebe položaja i ovlaštenja, u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije Bosne i Hercegovine. Nakon 30 dana, Galić se i dalje nalazi u bijegu i još uvijek nije razriješen svoje pozicije.

U slučaju Zorana Galića moglo bi se postaviti pitanje je li jedna ličnost jača od države? Naime, bjegunac Galić komunicira preko svog advokata sa institucijama BiH kao da nije osumnjičen u akciji “Kings”, u kojoj je trebao biti uhapšen, da nije na vrijeme pobjegao.

Čini se da je svaki njegov potez brži od poteza institucija naše zemlje, što najbolje govori i primjer da mu je javljeno da će biti uhapšen, pa je svoje skrovište pronašao u susjednoj Hrvatskoj.

Zašto Galić još uvijek nije smijenjen?

Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH je na sjednici 1. augusta razmatrao aktualno stanje u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), s posebnim osvrtom na status Galića.

Za njih je priča oko Zorana Galića završena, jer kako su izjavili oni su jednoglasno donijeli odluku, odnosno zaključak kojim je upućen prijedlog Vijeću ministara BiH za smjenu Galića, istovremeno imajući u vidu i da je Galić podnio zahtjev za razrješenje, a što je već bilo poznato Vijeću ministara, jer su ga dan ranije imali pred sobom i razmatrali.

”Stoga, ostajem pri stavu, da razjasnimo sve dileme, da Vijeće ministara BiH pred sobom ima prijedlog za smjenu. Ukoliko ne želi Vijeće ministara da ga smijeni, ima njegov zahtjev za razrješenje. Neovisni odbor je u tom smislu sve uradio i više nema namjeru baviti se pitanjem gospodina Zorana Galića”, kazao je Obralija, piše Bljesak.info.

S druge strane, govorilo se da slučaj Galić nije riješen zbog Nenada Nešića, Ministra sigurnosti BiH. Zatim je on rekao da lično nema ništa protiv smjene, te da odluka zavisi od bošnjačkog kadra koji je na čelu odbora.

”Ali, prema Zakonu o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH i Poslovniku o radu Nezavisnog odbora, Nezavisni odbor predlaže Vijeću ministara smjenu direktora i zamjenika direktora policijskih agencija na razini BiH. S obzirom na to da za mjesec dana nismo dobili takav formalni prijedlog, Ministarstvo sigurnosti BiH predložilo je da se problem riješi tako što će Galić biti razriješen dužnosti na lični zahtjev, na osnovu Zakona o SIPA-i i Zakona o policijskim službenicima BiH, a imajući u vidu činjenicu da je podnio zahtjev za penzionisanje”, objasnio je Nešić.

Dakle, prebacujući lopticu s jedne strane na drugu, odluka je u rukama Vijeća ministara, koje i ako ne želi ima Galićev zahtjev za razrješenje. Na ovu temu oglasio se i Konaković koji je kazao kako su Helez, Forto, Hurtić i on jednoglasno za smjenu Galića.

Sud BiH izdao crvenu potjernicu

Sud Bosne i Hercegovine je preko Interpola raspisao centralnu i međunarodnu potjernicu za Zoranom Galićem, zamjenikom direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), potvrđeno je Al Jazeeri iz Suda BiH.

Prijedlog za raspisivanje “crvene potjernice” Sudu BiH dostavilo je državno tužilaštvo prije tri dana, navodeći da je Galić pobjegao u Hrvatsku da bi izbjegao hapšenje na osnovu istrage iz “Sky predmeta” u vezi sa švercom cigareta i sumnje na korupciju u vrijeme dok je bio direktor Granične policije BiH.

Prema proceduri, pravosuđe Hrvatske sada mora odlučiti o eventualnom izručenju Galića Bosni i Hercegovini.

Damir Mašić, zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, naveo je da je Galić u bjekstvu od 9. jula od kada je i na bolovanju koje mu ističe poslije 40 dana, tačnije 18. augusta, nakon čega bi Galić morao lično pred komisiju ukoliko bi želio produžiti bolovanje.

“Obzirom da je i sam svjestan da bi tom prilikom bio uhapšen i priveden, izvjesnije je da se neće pojaviti nakon čega bi se i formalno-pravno mogao otpustiti iz službe i dobiti otkaz zbog teže povrede radnog odnosa, nedolaska na posao”, naveo je Mašić. 

On je također komentarisao da Galić ne zaslužuje “nikakvu vrstu brige i sadake od strane države već upravo sve suprotno tome.”

Šta želi Galić preko grane?

Galić kao da nije bjegunac. Sasvim normalno preko advokata komunicira s institucijama BiH i govori svoje zahtjeve. Jedan čovjek i iz druge države diktira tempo ovdašnjem kadru koji se ne može dogovoriti oko njegove smjene ili razrješenja.

Nakon što je pobjegao iz BiH gdje je trebao biti uhapšen u okviru akcije “Kings”, Galić je putem advokata obavijestio Vijeće ministara BiH da traži razrješenje jer je stekao uslove za penziju.

Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH je svim državnim policijskim agencijama uputio direktivu da jednom godišnje dostavljaju podatke o radnom stažu rukovodilaca agencija. No, to očito niko ne poštuje, niti Nezavisni odbor ozbiljnije pristupa tom problemu.

Uprkos činjenici da su i direktor i zamjenik direktora SIPA-e stekli uslove za penziju, ranije nije pokrenuto njihovo razrješenje, a Ćulum se čak ponovo prijavio za direktora SIPA-e.

Činjenica je da većina rukovodilaca državnih policijskih agencija obavljaju svoje dužnosti iako su stekli uslove za penziju.

Prema tome, Nezavisni odbor ne radi ništa na sprovođenju zaključka koji su sami donijeli i uputili ga policijskim agencijama.

Zakon o policijskim službenicima BiH kaže da policijskom službeniku prestaje radni odnos, te automatski gubi status policijskog službenika i kada, između ostalog, navrši 65 godina života i zakonom propisani penzijski staž ili 40 godina penzijskog staža.

Zoran Galić je stekao uslove za penziju na osnovu 40 godina radnog staža, piše Klix.

Nakon mjesec jedino što imamo jeste crvena potjernica Suda BiH, a nadati se da će nešto i biti od toga. Inače možemo jedino ispunjavati želje bjegunca Galića, jer je svaki njegov potez šah-mat.