Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kazao je da su dosadašnja istraživanja pokazala da RS posjeduje velike količine mineralnih sirovina, koje su danas posebno tražene u zemljama Europske unije. S druge strane nakon američkih sankcija i stavljanja na crnu listu, banke su ugasile sve račune “Infinity International grupi”.
U našem tekstu o sankcijama SAD-a pisali smo o tome da je vlasnik Infinity grupe, Đorđe Đurić faktički pobjegao iz BiH. On se također našao na američkoj crnoj listi.
Prema pisanju portala CAPITAL, “Infinity International grupi” ugašeni su svi računi u bankama, kao posljedica stavljanja na “crnu listu” Kancelarije za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Američkog ministarstva finansija.
Gašenjem računa u bankama ova grupacija je tačno mjesec dana nakon uvođenja sankcija, prestala da postoji pošto joj je onemogućeno legalno poslovanje.
Podsjetimo, mnogi političari iz manjeg entiteta Bosne i Hercegovine, kao i osobe bliske Miloradu Dodiku na crnoj su listi Sjedinjenih Američkih Država.
Ponovo pokrenuta tema o litijumu
Na blogu Milorada Dodika objavljen je tekst o mineralnim sirovinama, odnosno rudnim bogatstvima na području Republike Srpske.
Dodik u zanimljivom trenutku fokus stavlja na ovu temu te koristi evropski, a prije svega njemački interes za istraživanje i iskopavanje litijuma i drugih ruda u Srbiji. Dodik upravo na svom blogu naglašava kako će sva istraživanja mineralnih sirovina koordinirati sa Srbijom.
Njemački kancelar Olaf Scholz sutra dolazi u Srbiju, gdje bi s predsjednikom te zemlje Aleksandrom Vučićem trebao potpisati sporazum o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama vezanim uz elektromobilnu industriju, a to je prije svega litijum.
Zapadna Srbija, ali i određena područja u BiH, poput Majevice i područja Lopara (entitet RS) su bogata prije svega litijumom, ali i nekim drugim sirovinama. Ova sirovina je potreba Evrope, prije svega zbog proizvodnje baterija za električne automobile, ali i zbog drugih uređaja.
Dodik najavljuje saradnju sa Srbijom i Mađarskom o ovom pitanju, a ističe i saradnju s Njemačkom. Istom onom Njemačkom koju je u prethodnim mjesecima jako često demonizirao, vrijeđao, optuživao i na druge načine omalovažavao. Posebno nakon uloge Njemačke u usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici. No, ako je u pitanju finansijski, a prije svega lični politički interes Dodik je neminovno spreman preći preko svega.
Uprkos brojnim sankcijama koje ima Dodik, njegovi saradnici, ministri, firme njegove porodice, sudski proces koji se vodi preko njega, sve na jednu stranu, a na drugu interesno-političku trgovinu. A interes Zapada, prije svega Njemačke je ogroman za litijumom, na što Dodik može igrati kao način kupovine svoje političke slobode, odnosno ostanka na vlasti, piše Klix.ba.
Vrhovni sud Srbije poništio odluku iz 2022.
Vrhovni sud Srbije je prošle sedmice poništio vladinu odluku iz 2022. godine o ukidanju dozvole za otvaranje rudnika litijuma na zapadu zemlje. U presudi su naveli da je vlada prekoračila granice svoje nadležnosti ukidanjem uredbe o prostornom planu područja za eksploataciju i preradu rude litijuma te da ta odluka nije bila ustavna.
Poslije masovnih protesta aktivista za zaštitu okoliša i desetak hiljada građana koji su izašle na ulice, vlada je u januaru 2022., ukinula dozvolu multinacionalnoj kompaniji Rio Tinto kojom je određeno područje za rudarenje litija u projektu, navodno vrijednom 2.4 milijarde dolara.
“Hoće li rudarenja biti ili ne, kao i hoće li to biti Rio Tinto ili neko drugi, znat će se nakon dugog procesa koji je pred nama. Nas samo zanima što Srbija dobiva i kakve će koristi imati njeni građani, da zaštitimo naše građane, potoke i rijeke. Jadarit ili litij predstavljaju geopolitičku priliku za Srbiju. Ako postoji velika geopolitička potreba za njim, iskoristimo je i po pitanju Kosova i Metohije, očuvanja Republike Srpske. Imajmo argument, koji jača našu poziciju u teškim okolnostima. Ove izjave da objavljujemo rat su skandalozne i drske. Vlada Srbije nikome nije objavila rat, a pogotovo ne svojim građanima”, napisao je premijer Srbije Miloš Vučević na Instagramu.
Sudeći po svemu do sada najavljenom, Dodik slamku spasa traži na ovaj način. Tako bi se uspio uvezati i s nekim zemljama Europske unije, ali i sa Srbijom, što je njemu najvažnije. Američke sankcije s jedne strane ne zanimaju Dodika, s druge strane izgleda da ga je odjednom počela zanimati Evropa.