Danas, 6. maja Romi širom svijeta slave Đurđevdan. Đurđevdan, odnosno Jurjevo je jedan od najstarijih i najveselijih romskih praznika. Na Đurđevdan, Romi proslavljaju početak proljeća i lijepog vremena.

U katoličkoj crki Jurjevo se proslavlja kao imendan, 23. aprila, a u pravoslavnoj crkvi je poznat pod nazivom Đurđevdan i obilježava se 6. maja. Slavljenjem Đurđevdana Romi slave proljeće, buđenje prirode, nova putovanja i bolje životne uvjete pod otvorenim nebom. Slave ga Romi svih vjeroispovjesti.

U ovo doba godine, Romi su se stoljećima u prošlosti okupljali i proslavljali dolazak proljeća, uz pjesmu, kolo, hranu i mnoge simboličke obrede.

Najčešće je to sve što mediji napišu u svojim tekstovima posvećenim ovom prazniku, eventualno se još u ponekim tekstovima mogu pronaći stihovi pjesme Đurđevdan/ Ederlezi. O težini života ove populacije u našoj zemlji piše se veoma rijetko.

Izvještavanje bh. medija o Romima

O tome kako se izvještava o ovoj populaciji, na kakve komentare možemo naići u većini slučajeva, odlično je istražio i objavio u svom tekstu portal Newipe.

“Komentari ispod tekstova također su segment iz kojeg je sasvim jasno da je uvreda na račun pripadnosti romskoj zajednici sasvim ustaljena u bh. društvu. Dovoljno je pogledati bilo koji tekst koji se bavi tom temom, a posebno je zabrinjavajuće što veliki broj medija komentare uopšte ne moderira i ne uklanja uvredljive sadržaje.”, naveli su autori teksta.

Također, osim stereotipnog načina pisanja o Romima, koji predstavlja veliki problem, naveli su i sljedeće probleme: uvrede političara i medija i isticanje pripadnosti koje je najizraženije u crnoj hronici. Jedan od primjera jeste izvještavanje portala Klix.ba o porodičnom nasilju.

Tekst, vrlo ozbiljno intoniran, izazvao je ozbiljne komentare i zabrinutost javnosti. Nakon nekoliko sati, zabrinutost je splasnula jer je u novom tekstu navedeno da je napadnuta Romkinja, te da se radi o „porodičnom sukobu“. Nastranu što se zlostavljanje žena nikako ne bi smjelo nazivati „porodičnim sukobom“ već se jasno okarakterisati upravo kao to – nasilje, nejasna je i potreba da se navodi pripadnost žrtve.

Izvor: Newipe portal

Postoje, naravno, i pozitivni primjeri medijskog izvještavanja o Romima, kazala je Nejra Hasečić, novinarka Mediacentra:

To su primjeri kada su se, zahvaljujući medijskom izvještavanju, Romi izborili za neka prava. Takav je primjer sprečavanja rušenja baraka u romskom selu Banlozi kod Zenice iz 2019., gdje su mediji zaista problematizirali  taj slučaj nekoliko godina i isticali koliko će porodica završiti na ulici, ukoliko se te barake sruše, a njihovo stambeno pitanje ne bude riješeno od strane lokalnih vlasti. Takvi primjeri su manje vidljivi u bh. medijima, a osim negativnih stereotipa kojima su izloženi, Romi se također ističu i u nekim „pozitivnim stereotipima“, gdje se ističu, naprimjer, kao dobri muzičari, čime se ponovo stvara jednolična slika o toj populaciji.

Knjiga o historiji, kulturi i tradiciji Roma

Prije nekoliko dana u izdanju Javne ustanove Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore objavljen je Romski pojmovnik autorke dr Vesna Delić. Koliko je poznato, riječ je o jedinstvenoj publikaciji koja omogućava da se zainteresovana javnost na jednom mjestu upozna i dobije više informacija o Romima i etničkim grupama koje se za njih vezuju.

Naslov Romskog pojmovnika dopunjen je podnaslovom „I više od toga“, koji upućuje na činjenicu da publikacija svojim sadržajem prevazilazi format pojmovnika i donosi produbljena saznanja o istoriji, kulturi i tradiciji Roma i etničkih grupa koje se nerijetko poistovjećuju sa njima. Iskazan je i kulturološki i institucionalni odnos koji su drugi narodi imali i još uvijek imaju prema Romima.

Romski pojmovnik je svojevrsni tip leksikona koji u sebi sadrži osnovne odrednice o kulturi Roma, ali i drugih etničkih manjina koji se često vezuju za Rome, ali sa njima ne dijele isti etnički identitet.

Publikacija ima za cilj da doprinese podizanju svijesti o značaju očuvanja identiteta i kulture Roma i informisanje i edukaciju većinske javnosti o najvažnijim identitetskim pitanjima svojih sugrađana, komšija i prijatelja. Svakako, cilj je i da se smanji etnička distanca, prevazilaze stereotipi, afirmišu multikulturalne vrijednosti crnogorskog društva.

“Početna ideja je da se smanji etnička distanca, jer smatram da je neznanje glavni uzrok stereotipa i distance koji se stvaraju ne samo između većinskog stanovništva i Roma, nego bilo koga od nas. Ako nekog ne poznajemo mi smo skloni da stvaramo sliku koja obično nije pozitivna nego negativna jer želimo sebe da stavimo u prvi plan.”, kazala je Delić.

Romi su najbrojnija nacionalna manjina u Bosni i Hercegovini. Iako su ostvareni brojni pomaci s ciljem punog uključivanja Roma u sve društvene tokove, prvenstveno u kontekstu uspostavljanja zakonodavnog i institucionalnog okvira. Međutim, Romi u BiH se i danas suočavaju sa kršenjem njihovih osnovnih prava.

Zbog toga je potrebno nastaviti aktivno djelovanje u tom pravcu na svim nivoima vlasti, te osigurati bolji pristup u ostvarivanju njihovih socijalnih, ekonomskih i kulturnih prava.

Ne smijemo dopustiti da se sjetimo da ova populacija živi s nama samo 8. aprila na Svjetski dan Roma koji se obilježava od 1971. godine. Tada je održan prvi Svjetski kongres Roma u Londonu, a predstavnici Roma iz 25 zemalja osnovali su Romsku uniju. Ili na današnji dan, 6.maja kada Romi slave Đurđevdan.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW