Nakon što je predsjednik stranke Narod i Pravda (NiP) i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, reagovao na vijest da Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) pokreće provjeru finansiranja njegove stranke, uslijedile su oštre reakcije iz političkog spektra, naročito iz Stranke demokratske akcije (SDA).
Sporna objava iz Washingtona
Konaković, koji se trenutno nalazi u Washingtonu, obratio se javnosti putem Facebooka i izjavio da ga „napadaju četnici, ustaše i balije“ – ocjenjujući napade na svoju stranku kao združene i koordinirane. Ova objava izazvala je burne reakcije, posebno zbog upotrebe izraza “balije”, koji u bosanskohercegovačkom kontekstu ima duboko negativno i historijski opterećeno značenje.
Oštra reakcija SDA i zastupnika Čauševića
Kao odgovor, SDA je objavila reakciju svog zastupnika u Parlamentu BiH, Midhata Čauševića, koji je optužio Konakovića da koristi retoriku ratnih zločinaca poput Karadžića, Mladića i Šešelja.
“Za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu balijama su nas nazivali Karadžić, Mladić, Šešelj, Risto Đogo i drugi zločinci. Danas to čini Bošnjak Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova,” poručio je Čaušević.
On je podsjetio da je ta riječ korištena za dehumanizaciju Bošnjaka, često u kontekstu huškanja na genocidne zločine. Smatra da Konaković sada koristi istu riječ za sve one koji mu se politički suprotstavljaju.
“Etiketiranje neistomišljenika”
Čaušević je izjavio da se Konakovićeva izjava ne može posmatrati kao nepromišljena, već kao svjesna i politički motivisana taktika.
“Ako se usudite biti protiv njega, vi ste balija. Svi koji ne misle kao on — balije. To je pokušaj skretanja pažnje sa ozbiljnih optužbi koje se vežu za finansiranje njegove stranke,” navodi on.
Posebno problematičnim smatra pokušaj izjednačavanja tri strane u ratu, jer se time narušava međunarodno pravno utvrđen karakter agresije na BiH.
Povratak ratne retorike u javni prostor
U svom obraćanju, Čaušević podsjeća na ratnu propagandu i medijski govor mržnje koji je koristio termin „balija“, uključujući i poznate pjesme i TV izjave koje su pozivale na istrebljenje Bošnjaka.
“Nazivati Bošnjake balijama danas, kada znamo šta je ta riječ značila i u šta se pretvorila tokom rata, znači ponovo otvoriti rane i igrati se sa kolektivnim pamćenjem naroda,” upozorava Čaušević.
Poziv na odgovornost i političku zrelost
Na kraju, Čaušević zaključuje da su Bošnjaci tokom rata branili državu bez osvete, bez organizovanih zločina prema drugim narodima, i da današnja izjava ministra vanjskih poslova vrijeđa tu historiju.
“Stavljati nas u isti kontekst sa fašističkim ideologijama znači dati legitimitet zločincima. A to nijedan savjestan političar ne bi smio dozvoliti,” zaključuje Čaušević.