Ostavka uslijed pritisaka i eslaganja

Prema riječima Želimira Neškovića, člana Predsjedništva SDS-a i delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Miličević je bio žrtva manjinske grupe unutar stranke koja je vršila snažan pritisak na njega i druge članove rukovodstva. Iako je Miličević imao podršku dvije trećine delegata, odlučio je da se povuče, ističući da ne želi učestvovati u daljoj destrukciji stranke.

Nešković navodi da su pritisci na Miličevića počeli još u decembru prošle godine, uprkos činjenici da je tada na sjednici Glavnog odbora imao podršku većine delegata. Situacija se u protekla tri mjeseca dodatno zakomplikovala javnim napadima pojedinih funkcionera na rukovodstvo SDS-a.

Raskol vidljiv, pred strankom težak period

Raskol u SDS-u sada je očigledan, a stranku očekuju teški mjeseci. Umjesto priprema za opšte izbore 2026. godine, kako to rade druge političke partije u BiH i Republici Srpskoj, SDS će se morati baviti unutrašnjim sukobima i organizacijom novih izbora.

Nešković ističe da su “rovovi duboki”, te da će biti potrebno mnogo političke mudrosti i jedinstva da bi se prevazišle podjele koje su sada postale javne i formalizovane.

Privremeno rukovodstvo i najava izbora

Do izbora novog predsjednika, kako nalaže Statut SDS-a, strankom će upravljati predsjednik Glavnog odbora. Najavljena je sjednica Glavnog odbora u drugoj polovini augusta, na kojoj će se raspravljati o pokretanju unutarstranačkih izbora na svim nivoima – od mjesnih i opštinskih odbora, pa sve do same Skupštine.

Nešković očekuje da će se već u narednim sedmicama pojaviti najmanje dva kandidata za predsjednika stranke, i to iz suprotstavljenih frakcija.

Špekulacije o vanjskom uticaju

Tokom sjednice Skupštine, kako tvrdi Nešković, pojedini delegati su iznijeli sumnje o mogućem uticaju drugih političkih stranaka na unutrašnje procese u SDS-u. Imenovani su funkcioneri iz vladajućeg SNSD-a, naročito iz regija poput Doboja i Prijedora, koji su navodno vršili pritisak na članove SDS-a da se distanciraju od Miličevića.

Također, izražena je zabrinutost da opozicioni PDP pokušava iskoristiti raskol u SDS-u kako bi učvrstio svoj položaj i formirao novi politički blok, čiji bi temelj bio upravo nezadovoljstvo unutar SDS-a.

Opozicija u problemu

Nestabilnost u SDS-u odražava se direktno i na širu opozicionu scenu u Republici Srpskoj. Nešković priznaje da bez stabilnog SDS-a nema ni konsolidovane opozicije, što bi moglo ozbiljno utjecati na pripreme za predstojeće izbore, uključujući i moguće prijevremene predsjedničke izbore u RS-u.

Miličević se oglasio

Nakon ostavke, Miličević se kratko oglasio javnosti, poručivši da ne želi da se “valja u blatu” i da je njegova smjena rezultat djelovanja stranačkih funkcionera koji nisu imali snage za otvoreni politički duel, već su djelovali iza kulisa.

SDS na prekretnici

Srpska demokratska stranka suočena je s najdubljom krizom u posljednjih nekoliko godina. Pred njom su ozbiljni unutarstranački izbori, borba za jedinstvo i političko preživljavanje. Ishod tog procesa odredit će ne samo budućnost stranke, nego i ukupni odnos snaga unutar opozicije u Republici Srpskoj i na državnom nivou.


EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW