Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian navodno lakše povrijeđen tokom jednog od izraelskih napada na Iran prošlog mjeseca
Prema izvještajima, iranski predsjednik Masoud Pezeshkian zadobio je lakše povrede tokom jednog od izraelskih napada na Iran u junu. Državna novinska agencija Fars, bliska iranskoj Revolucionarnoj gardi, objavila je da je 16. juna šest bombi pogodilo prilaze i ulazne tačke tajnog podzemnog objekta u Teheranu, gdje je Pezeshkian prisustvovao hitnom sastanku Vrhovnog savjeta za nacionalnu sigurnost.
Predsjednik je, navodno, povrijedio nogu dok je zajedno s ostalima bježao kroz hitni izlazni tunel. Iran sada, kako se navodi, istražuje moguće infiltracije izraelskih agenata.
Izvještaj Fars agencije nije nezavisno potvrđen. Izrael se javno nije oglasio povodom ovih tvrdnji.
Video snimci objavljeni na društvenim mrežama tokom 12-dnevnog rata prikazuju ponovljene napade na planinsko područje na sjeverozapadu Teherana. Sada se otkriva da su napadi četvrtog dana rata bili usmjereni na tajni podzemni objekat u kojem su se u tom trenutku nalazili najviši iranski zvaničnici.
Prema izvještaju agencije Fars, izraelski napadi blokirali su svih šest ulaza i izlaza iz objekta, kao i sistem ventilacije. Također, isključena je električna energija u kompleksu – ali je Pezeshkian ipak uspio da se domogne sigurnosti.
Vrhovni savjet za nacionalnu sigurnost predstavlja najviše tijelo za donošenje odluka u Iranu, odmah nakon vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija.
Prošle sedmice, Pezeshkian je optužio Izrael da je pokušao da ga ubije – tvrdnju koju je odbacio izraelski ministar odbrane Israel Katz, izjavivši da “promjena režima” nije bila cilj rata.
Izrael je na samom početku rata eliminisao mnoge visoke komandante IRGC-a (Revolucionarne garde) i vojske. Iranske vlasti su priznale da su bile potpuno iznenađene napadom i da je u prvih 24 sata vladala potpuna paraliza u procesu donošenja odluka.
Izraelski zvaničnici su priznali da je meta napada bio i ajatolah Hamenei, ali da su mu izgubili trag kada je premješten na tajnu sigurnu lokaciju, gotovo potpuno odsječenu od vanjskog svijeta.
Još uvijek se postavljaju brojna pitanja o tome kako je Izrael prikupio ključne obavještajne podatke o lokaciji najviših iranskih zvaničnika i komandnog kadra – kao i o lokacijama visoko osjetljivih tajnih objekata.
Dana 13. juna, Izrael je izveo iznenadni napad na iranske nuklearne i vojne lokacije, navodeći da je djelovao s ciljem da spriječi Iran da proizvede nuklearno oružje. Iran je na to odgovorio zračnim napadima na Izrael, ali i dalje negira da ima ambicije za razvoj nuklearnog naoružanja, tvrdeći da obogaćivanje uranija vrši u mirnodopske svrhe.
Dana 22. juna, američko zrakoplovstvo i mornarica izvele su zračne i raketne udare na tri iranska nuklearna postrojenja. Bivši predsjednik SAD-a Donald Trump kasnije je izjavio da su ti napadi “uništili” postrojenja, iako su neke američke obavještajne agencije zauzele oprezniji stav po tom pitanju.
Prenosi BBC