U okviru 18. izdanja Međunarodne konferencije Dubrovnik Forum, u subotu je održan panel pod nazivom “Zapadni Balkan i euroatlantski put: Povjerenje, transparentnost, transformacija”, koji je bio posvećen euroatlantskoj perspektivi regije. Dubrovnik Forum predstavlja ključnu platformu za dijalog o savremenim globalnim izazovima, te je i ove godine okupio predstavnike vlada, međunarodnih institucija i stručnjake iz različitih oblasti kako bi razmijenili mišljenja o sigurnosti, evropskoj perspektivi i izazovima međunarodnog okruženja.
Evropska budućnost uprkos izazovima
Na panelu su učestvovali visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman i šef bh. diplomatije Elmedin Konaković. Visoki predstavnik Schmidt je istakao da nove geopolitičke realnosti dodatno osnažuju ideju ujedinjene Evrope, naglašavajući da ne postoji održiva alternativa euroatlantskim integracijama. Iako je Bosna i Hercegovina suočena s političkom krizom koja usporava njen put ka EU, Schmidt je poručio da zemlja mora ostati čvrsto posvećena ovom cilju.
Hrvatska: Stabilnost regije je nacionalni interes
Ministar Gordan Grlić Radman je u svom izlaganju istakao da je stabilnost i funkcionalnost Zapadnog Balkana od vitalnog značaja za Hrvatsku kao članicu EU i NATO-a. Dodao je da je to pitanje šireg regionalnog značaja i da je potrebno da sve zemlje u regiji aktivno promovišu stabilnost i dobrosusjedske odnose, što bi trebalo biti prioritet za sve kandidate za članstvo u Evropskoj uniji.
BiH – prirodni dio evropskog prostora
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je stratešku važnost evropskih integracija za Bosnu i Hercegovinu, naglašavajući da zemlja ne pripada Evropi samo geografski, već i kulturološki, historijski i ekonomski. U sigurnosnom smislu, BiH se, kako je rekao, sve više profilira kao pouzdan faktor regionalne stabilnosti, čime dodatno opravdava svoju evropsku perspektivu.
Političke blokade i potencijal saradnje
Učesnici panela su razgovarali i o političkim blokadama koje usporavaju reformske procese u BiH, posebno u kontekstu ispunjavanja uslova iz Brisela. Ipak, naglašeno je da su, uprkos izazovima, u saradnji s opozicionim predstavnicima iz Republike Srpske usvojeni neki od ključnih zakona iz evropske agende, što pokazuje potencijal za institucionalnu saradnju čak i u složenim političkim okolnostima.
Posvećenost pomirenju i evropskim vrijednostima
Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, naglašena je duboka posvećenost BiH principima pomirenja, istine i pravde. Konaković je istakao da se zemlja dosljedno zalaže za mir i toleranciju, te ne gaji osvetoljubivost niti veliča zločine. Evropske integracije, kako je poručio, predstavljaju prirodan nastavak tog puta, temeljenog na stabilnosti, odgovornosti i vrijednostima koje BiH dijeli sa savremenom Evropom.
Jačanje regionalne saradnje
Na marginama Foruma održani su brojni bilateralni susreti sa zvaničnicima iz regije i svijeta, fokusirani na jačanje međusobne saradnje, razmjenu stavova o aktuelnim vanjskopolitičkim temama i unapređenje partnerskih odnosa u duhu evropske solidarnosti.