U okviru 18. izdanja Međunarodne konferencije Dubrovnik Forum, u subotu je održan panel pod nazivom “Zapadni Balkan i euroatlantski put: Povjerenje, transparentnost, transformacija”, koji je bio posvećen euroatlantskoj perspektivi regije. Dubrovnik Forum predstavlja ključnu platformu za dijalog o savremenim globalnim izazovima, te je i ove godine okupio predstavnike vlada, međunarodnih institucija i stručnjake iz različitih oblasti kako bi razmijenili mišljenja o sigurnosti, evropskoj perspektivi i izazovima međunarodnog okruženja.


Evropska budućnost uprkos izazovima

Na panelu su učestvovali visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman i šef bh. diplomatije Elmedin Konaković. Visoki predstavnik Schmidt je istakao da nove geopolitičke realnosti dodatno osnažuju ideju ujedinjene Evrope, naglašavajući da ne postoji održiva alternativa euroatlantskim integracijama. Iako je Bosna i Hercegovina suočena s političkom krizom koja usporava njen put ka EU, Schmidt je poručio da zemlja mora ostati čvrsto posvećena ovom cilju.


Hrvatska: Stabilnost regije je nacionalni interes

Ministar Gordan Grlić Radman je u svom izlaganju istakao da je stabilnost i funkcionalnost Zapadnog Balkana od vitalnog značaja za Hrvatsku kao članicu EU i NATO-a. Dodao je da je to pitanje šireg regionalnog značaja i da je potrebno da sve zemlje u regiji aktivno promovišu stabilnost i dobrosusjedske odnose, što bi trebalo biti prioritet za sve kandidate za članstvo u Evropskoj uniji.


BiH – prirodni dio evropskog prostora

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je stratešku važnost evropskih integracija za Bosnu i Hercegovinu, naglašavajući da zemlja ne pripada Evropi samo geografski, već i kulturološki, historijski i ekonomski. U sigurnosnom smislu, BiH se, kako je rekao, sve više profilira kao pouzdan faktor regionalne stabilnosti, čime dodatno opravdava svoju evropsku perspektivu.


Političke blokade i potencijal saradnje

Učesnici panela su razgovarali i o političkim blokadama koje usporavaju reformske procese u BiH, posebno u kontekstu ispunjavanja uslova iz Brisela. Ipak, naglašeno je da su, uprkos izazovima, u saradnji s opozicionim predstavnicima iz Republike Srpske usvojeni neki od ključnih zakona iz evropske agende, što pokazuje potencijal za institucionalnu saradnju čak i u složenim političkim okolnostima.


Posvećenost pomirenju i evropskim vrijednostima

Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, naglašena je duboka posvećenost BiH principima pomirenja, istine i pravde. Konaković je istakao da se zemlja dosljedno zalaže za mir i toleranciju, te ne gaji osvetoljubivost niti veliča zločine. Evropske integracije, kako je poručio, predstavljaju prirodan nastavak tog puta, temeljenog na stabilnosti, odgovornosti i vrijednostima koje BiH dijeli sa savremenom Evropom.


Jačanje regionalne saradnje

Na marginama Foruma održani su brojni bilateralni susreti sa zvaničnicima iz regije i svijeta, fokusirani na jačanje međusobne saradnje, razmjenu stavova o aktuelnim vanjskopolitičkim temama i unapređenje partnerskih odnosa u duhu evropske solidarnosti.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW