U postupku protiv Milorada Dodika traže se odgovori od najviših pravosudnih zvaničnika

Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Bosne i Hercegovine zvanično je formirao predmet radi utvrđivanja mogućih povreda zakona od strane sudija i tužilaca u vezi s postupanjem prema Miloradu Dodiku, a naročito u pogledu njegove predaje Tužilaštvu BiH, te ukidanja pritvora i povlačenja potjernice.

Kako saznaje Raport, Ured disciplinskog tužioca (UDT) djeluje po službenoj dužnosti kako bi utvrdio da li je neko od nosilaca pravosudnih funkcija odgovoran za tajno ispitivanje Dodika i za skrivanje informacija o održanom sudskom ročištu na kojem je odlučivano o prijedlogu Tužilaštva za ukidanje pritvora.

Već danima javnost iščekuje odgovore na brojna nejasna pitanja, a UDT ima zakonsku obavezu da sve okolnosti u potpunosti ispita.

U ovom postupku, ključni su odgovori koje se očekuju od:

  • Glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića
  • V.d. predsjednice Suda BiH Minke Kreho
  • Postupajuće tužiteljice Vedrane Mijović
  • Sutkinje za prethodno saslušanje Tatjane Kosović

Naime, skrivajući od javnosti činjenicu da je predsjednik Republike Srpske ispitan, te neobjavljivanjem informacija o ročištu koje je po zakonu trebalo biti javno, ozbiljno je narušen Zakon o krivičnom postupku BiH – osim ako nisu postojale zakonom predviđene iznimke.

Podsjetimo, protiv Dodika je bila raspisana centralna potjernica jer se nije odazivao na pozive Tužilaštva BiH povodom istrage zbog sumnje u izvršenje krivičnog djela napada na ustavni poredak. Također je bila zatražena, ali odbijena, i crvena Interpolova potjernica. Uprkos tome, Dodik je u zgradu Suda BiH ušao i izašao kroz VIP ulaz, čime je izbjegnut kontakt s javnošću.

Zajedničko saopštenje Suda i Tužilaštva BiH objavljeno je tek u 21 sat, iako je Dodik u prostorije Tužilaštva ušao već u 14 sati. Postavlja se pitanje – zašto se sedam sati čekalo s informisanjem javnosti?

Prema važećem zakonu, Dodik je po dolasku u Tužilaštvo trebao biti odmah uhapšen i smješten u pritvor. Tek nakon toga Tužilaštvo je moglo tražiti ukidanje pritvora, uz obavezno obavještavanje javnosti.

Sud BiH je, takođe, bio u obavezi da na svojoj zvaničnoj stranici objavi informaciju o zakazanom ročištu, što nije učinjeno. Sve okolnosti ukazuju na mogući tajni dogovor između institucija pravosuđa i Dodikovog advokatskog tima, prenosi Raport.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW