U postupku protiv Milorada Dodika traže se odgovori od najviših pravosudnih zvaničnika
Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Bosne i Hercegovine zvanično je formirao predmet radi utvrđivanja mogućih povreda zakona od strane sudija i tužilaca u vezi s postupanjem prema Miloradu Dodiku, a naročito u pogledu njegove predaje Tužilaštvu BiH, te ukidanja pritvora i povlačenja potjernice.
Kako saznaje Raport, Ured disciplinskog tužioca (UDT) djeluje po službenoj dužnosti kako bi utvrdio da li je neko od nosilaca pravosudnih funkcija odgovoran za tajno ispitivanje Dodika i za skrivanje informacija o održanom sudskom ročištu na kojem je odlučivano o prijedlogu Tužilaštva za ukidanje pritvora.
Već danima javnost iščekuje odgovore na brojna nejasna pitanja, a UDT ima zakonsku obavezu da sve okolnosti u potpunosti ispita.
U ovom postupku, ključni su odgovori koje se očekuju od:
- Glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića
- V.d. predsjednice Suda BiH Minke Kreho
- Postupajuće tužiteljice Vedrane Mijović
- Sutkinje za prethodno saslušanje Tatjane Kosović
Naime, skrivajući od javnosti činjenicu da je predsjednik Republike Srpske ispitan, te neobjavljivanjem informacija o ročištu koje je po zakonu trebalo biti javno, ozbiljno je narušen Zakon o krivičnom postupku BiH – osim ako nisu postojale zakonom predviđene iznimke.
Podsjetimo, protiv Dodika je bila raspisana centralna potjernica jer se nije odazivao na pozive Tužilaštva BiH povodom istrage zbog sumnje u izvršenje krivičnog djela napada na ustavni poredak. Također je bila zatražena, ali odbijena, i crvena Interpolova potjernica. Uprkos tome, Dodik je u zgradu Suda BiH ušao i izašao kroz VIP ulaz, čime je izbjegnut kontakt s javnošću.
Zajedničko saopštenje Suda i Tužilaštva BiH objavljeno je tek u 21 sat, iako je Dodik u prostorije Tužilaštva ušao već u 14 sati. Postavlja se pitanje – zašto se sedam sati čekalo s informisanjem javnosti?
Prema važećem zakonu, Dodik je po dolasku u Tužilaštvo trebao biti odmah uhapšen i smješten u pritvor. Tek nakon toga Tužilaštvo je moglo tražiti ukidanje pritvora, uz obavezno obavještavanje javnosti.
Sud BiH je, takođe, bio u obavezi da na svojoj zvaničnoj stranici objavi informaciju o zakazanom ročištu, što nije učinjeno. Sve okolnosti ukazuju na mogući tajni dogovor između institucija pravosuđa i Dodikovog advokatskog tima, prenosi Raport.