Požar koji je izbio na deponiji kod Vojkovića u blizini Istočnog Sarajeva konačno je stavljen pod kontrolu nakon cjelonoćne borbe vatrogasaca sa vatrenom stihijom. Intervencija je počela u kasnim večernjim satima, tačnije u 22.50 sati, kada je na teren upućeno jedno vatrogasno vozilo s trojicom vatrogasaca, potvrđeno je iz Republičke uprave Civilne zaštite.
Uprkos ograničenim resursima, zahvaljujući brzoj reakciji i upornosti vatrogasaca, vatra je savladana tokom noći. Trenutno se vrši zasipanje požarišta tvrdim materijalom kako bi se spriječilo ponovno aktiviranje vatre, što je česta pojava kod ovakvih požara, posebno na deponijama gdje tinjajući otpad može uzrokovati nove plamenove.
Ogroman oblak dima prekrio Sarajevo
Jedna od najvećih posljedica ovog požara nije samo materijalna šteta ili mogućnost širenja vatre, već gusti oblak dima koji se nadvio nad Sarajevom. Građani iz različitih dijelova grada prijavljuju jak smrad paljevine koji guši i ulazi u domove. Dim je naročito vidljiv iz centralnih i zapadnih dijelova Sarajeva, ali se osjeća i u višim naseljima na padinama.
“Probudila me je težina u grudima i jak miris dima koji se uvukao kroz zatvorene prozore,” kaže Sabina, stanovnica naselja Grbavica. Građani su putem društvenih mreža apelovali na vlasti da poduzmu dodatne mjere i informišu javnost o opasnostima udisanja zagađenog vazduha.
Uzrok požara: nemar građana?
Iako službeni uzrok požara još nije zvanično potvrđen, prve informacije ukazuju na mogućnost da je požar izazvan nemarom građana. Deponije su često meta nepažljivog odlaganja otpada, a paljenje smeća bez kontrole može lako izazvati katastrofu, posebno u ljetnim mjesecima kada visoke temperature dodatno potpomažu širenje vatre.
Nadležni organi najavili su da će sprovesti istragu o uzrocima požara te pozvali građane na veću odgovornost prilikom odlaganja otpada. S obzirom na to da se deponija nalazi u neposrednoj blizini naseljenih mjesta, svako novo izbijanje požara može predstavljati ozbiljnu prijetnju za lokalno stanovništvo.
Zdravstvene preporuke za građane
Zdravstvene službe savjetuju građanima Sarajeva i okolnih područja da izbjegavaju duži boravak na otvorenom, naročito rizične grupe poput djece, starijih osoba i hroničnih bolesnika. Takođe se preporučuje zatvaranje prozora i vrata, korištenje pročistača vazduha ukoliko su dostupni, te redovno provjetravanje prostorija kada se uslovi poprave.
Centar za zaštitu zdravlja izdao je upozorenje u kojem se navodi da dim koji nastaje sagorijevanjem otpada može sadržavati toksine opasne po respiratorni sistem.
Pozivi na bolju prevenciju i sistemsku reakciju
Ovaj incident ponovo je otvorio pitanje adekvatnog upravljanja otpadom u Bosni i Hercegovini, kao i potrebu za unapređenjem sistema zaštite i intervencije. Broj vatrogasaca, oprema i organizacija reakcije ostaju nedovoljni za situacije koje ugrožavaju veće gradske sredine.
Građani i ekološke organizacije pozivaju nadležne vlasti da uvedu strože kontrole na deponijama i pokrenu edukativne kampanje kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti.
U međuvremenu, stanovnici Sarajeva i Istočnog Sarajeva nadaju se da će se situacija što prije normalizovati i da će se kvalitet vazduha uskoro poboljšati. Nadležni apeluju na sve da ostanu oprezni i prate zvanične preporuke.