Tri mjeseca nakon “raskida” sa SNSD-om: Konaković preglasavan ili – svjesno odobrava?
Dana 23. januara lideri Trojke su objavili da prekidaju koaliciju sa SNSD-om, što je tada praćeno žestokim izjavama Elmedina Konakovića o “čišćenju” Dodikovih kadrova iz vlasti. Mediji su brujali o političkom zaokretu, a bilo je čak i najava da će opozicija iz Republike Srpske ući u vlast na državnom nivou. Međutim, tri mjeseca kasnije, realnost izgleda sasvim drugačije.
Na nedavnoj konferenciji za novinare, Konaković je priznao da su “SNSD i HDZ preglasali Trojku u Vijeću ministara BiH”. Isti SNSD koji je, navodno, “izbrisan gumicom” sada, prema njegovim riječima, ponovo ima odlučujuću moć.
Postavlja se ključno pitanje – kako je došlo do toga? Naime, prema poslovniku Vijeća ministara, preglasavanje nije moguće bez saglasnosti zamjenika predsjedavajuće iz redova Bošnjaka. Tu ulogu ima Zukan Helez, a u njegovoj odsutnosti, ovlašteni zamjenik je upravo Konaković. Dakle, imao je mogućnost da spriječi usvajanje sporne tačke – odluke da se dug RS-a prema firmi Viaduct izmiri iz sredstava Centralne banke – ali to nije učinio.
Iako konačna realizacija te odluke zavisi od potvrde Predsjedništva ili Parlamenta BiH, ostaje nejasno zašto Konaković nije reagovao u trenutku kada je to bilo moguće. Njegovo objašnjenje da su on i ministar Sevlid Hurtić bili “protiv” ne mijenja činjenicu da je imao mogućnost da tu tačku jednostavno ukloni s dnevnog reda.
Štaviše, odluka se kosi sa Zakonom o Centralnoj banci BiH, koji jasno definiše da se dobit te institucije uplaćuje isključivo u državni budžet – ne u entitetske. Ipak, prvo je odlučeno da se 200 miliona KM raspodijeli entitetima, a sada da se tim sredstvima pokriva dug entiteta RS.
To nije prvi put da je Konaković bio ključan za donošenje finansijskih odluka koje pogoduju vlastima u RS-u. U martu je upravo njegov glas bio presudan za izdvajanje 100 miliona KM za zgradu povezanu sa kumom Milorada Dodika. U oba slučaja – direktnim glasanjem ili izostankom reakcije – njegova uloga je bila odlučujuća.
Posebnu pažnju izaziva činjenica da Zukan Helez nije prisustvovao nijednoj od ovih sjednica, što otvara prostor za sumnju u moguće političko “dogovaranje” unutar Trojke.
Iako Konaković sada otvoreno kritikuje i SNSD i HDZ, tvrdeći da ga ostavljaju “na milost i nemilost” i najavljuje nove “oštre mjere”, dosadašnja praksa pokazuje drugačiju sliku – onu u kojoj su ključne odluke prošle upravo zahvaljujući njegovim postupcima.