Na prvi pogled, zvanično saopštenje MUP-a RS-a o zabrani saobraćaja povodom proslave Sretenja djeluje kao tehnička i administrativna odluka.

Ipak, ispod ove formalne površine krije se svjesna retorička manipulacija usmjerena na iskrivljavanje stvarnosti i podrivanje suvereniteta Bosne i Hercegovine.

Dok se Bosna i Hercegovina suočava s kompleksnim unutrašnjim političkim i identitetskim izazovima, saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske predstavlja još jedan primjer administrativne i retoričke apsurdnosti koja ne smije ostati bez odgovora.

Posebno je problematična upotreba izraza “granica između Republike Srpske i Hrvatske”. Republika Srpska, kao entitet unutar Bosne i Hercegovine, nema međunarodno priznate granice – one pripadaju isključivo državi Bosni i Hercegovini. Korištenje takve terminologije ne samo da dovodi građane u zabludu, već direktno krši ustavne i međunarodne norme te dodatno produbljuje podjele u ionako osjetljivom političkom okruženju.

U kontekstu obilježavanja Sretenja – praznika koji je državni Dan Republike Srbije, a koji se kroz “svesrpski sabor” pokušava nametnuti kao nepostojeći “dan državnosti RS-a” – jasno se vidi namjera da se politička stvarnost iskrivi radi promovisanja entitetskih ambicija koje nemaju utemeljenje u ustavnom poretku Bosne i Hercegovine.

Ovakav postupak MUP-a RS nije slučajan, već dio šire strategije kojom se kroz terminološke manipulacije i simboličke poteze pokušava umanjiti suverenitet Bosne i Hercegovine. Proslava Sretenja kao “dana državnosti Republike Srpske” – uprkos činjenici da entitet ne može imati državnost niti svoj državni praznik – nedvosmisleno služi jačanju lažnog narativa o suverenosti koja pravno ne postoji. Ovakva izjava se ne može tumačiti drugačije nego kao provokacija i pokušaj prisvajanja državnih obilježja, što dodatno destabilizuje ionako složene odnose u Bosni i Hercegovini.