Avaz.ba prenosi, pred sutkinjom Suda BiH Lejlom Konjić-Dragović danas je održano ročište na kojem je razmatran prijedlog Tužilaštva BiH za produženje mjera zabrane Elvisu Keljmendiju i Ajlin Ahmiću.

Državni tužilac Senad Osmić je obrazložio razloge zbog kojih smatra da im se trebaju produžiti mjere zabrane sastajanja i komuniciranja s određenim osobama kao i mjera oduzimanja pasoša i napuštanja BiH. Tužilac je napomenuo kako ove mjere imaju za cilj obezbjeđenje efikasnosti postupka i prisustva optuženih na suđenju, ističući njihov visok rizik od bjekstva zbog posjedovanja dvojnog državljanstva, zbog čega smatra da bi optuženi mogli napustiti BiH.

Branioci optuženih advokati Emir Gazić i Đorđe Ljubović istakli su da se ne protive mjeri zabrane komuniciranja sa određenim osobama, ali su se usprotivili mjeri zabrane napuštanja BiH. Branilac Keljmendija je ukazao na to da optuženi tokom cijelog postupka nije pokazao nikakve namjere da pobjegne i da je za potrebe liječenja tražio od Suda da bude privremeno upućen u Srbiju. Također, istakao je da Keljmendi ima čvrste porodične i društvene veze u BiH, što smanjuje rizik od bjekstva.

Branilac Ahmića je također naglasio da njegov klijent nikada nije prekršio nijednu od dosad izrečenih mjera zabrane, te da je samo jednom tražio dozvolu za odlazak na sahranu rođaka u Hrvatsku, što mu nije bilo omogućeno. Odbrana je naglasila da je Ahmić, kao i Keljmendi, duboko vezan za BiH i da se protiv ove mjere zabrane napuštanja zemlje protive jer ona ne bi bila utemeljena u konkretnim dokazima o njihovim namjerama da napuste BiH.

Nakon iznošenja argumenata, sutkinja Konjić-Dragović najavila je da će naknadno donijeti rješenje o prijedlogu Tužilaštva, uzimajući u obzir sve navedene činjenice i okolnosti. Takođe, naglašeno je da će odluka biti donesena u skladu sa ciljem da se obezbijedi pravovremeno suđenje, uz prisustvo optuženih na svim narednim ročištima.