U južnom dijelu Gaze, u Khan Younisu, raseljenim Palestincima podijeljeni su topli obroci. Stotine ljudi, među kojima je mnogo žena i djece, čekale su satima u redu kako bi dobile osnovnu hranu.

Pomoć, koju su obezbijedile lokalne humanitarne organizacije, dostavljena je uprkos izuzetno teškim uslovima uzrokovanim stalnim napadima i akutnim nestašicama. Velika gužva na punktovima distribucije dovela je do haosa i guranja, dok su očajnički pokušaji porodica da osiguraju obrok za svoje najbliže dodatno naglasili težinu humanitarne krize.

Izrael se suočava s optužbama da koristi glad kao sredstvo pritiska – s ciljem slamanja otpora, kolektivnog kažnjavanja stanovništva i provođenja prisilnog raseljavanja. Skoro dva mjeseca nakon propasti prethodnog prekida vatre, izraelske snage dodatno su pooštrile blokadu Gaze, zatvarajući granične prelaze i onemogućavajući ulazak osnovnih potrepština – hrane, vode, lijekova i goriva.

Prema podacima Svjetskog programa za hranu (WFP), zalihe hrane su iscrpljene još u aprilu 2024. godine, a humanitarna situacija se rapidno pogoršala od marta. Nekadašnje kuhinje solidarnosti, koje su dnevno mogle nahraniti i preko milion ljudi, sada su obustavile svoj rad. WFP je također upozorio da su cijene preostalih prehrambenih proizvoda skočile za više od 1.400 posto.

Od 7. oktobra 2023. godine, izraelska vojska vodi žestoku ofanzivu na Gazu, pri čemu je, prema izvještajima, ubijeno više od 53.000 Palestinaca – većinom žena i djece. U novembru prošle godine, Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Istovremeno, Izrael se suočava i s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svojih akcija u Gazi.