U Banjaluci, Sarajevu i drugim gradovima širom BiH, Međunarodni dan žena i ove godine obilježava se glasno i borbeno. Žene izlaze na ulice, marširajući za slobodu, ravnopravnost, život bez nasilja, sigurnost na radnom mjestu i dostojanstvenu platu.

U savremenom društvu, nepravda i represija ponovo zadiru u živote mnogih žena i muškaraca. Na lokalnom nivou situacija nije nimalo ružičasta – ekonomska i politička kriza u BiH, restriktivni zakoni u Republici Srpskoj i jačanje tzv. antirodnog pokreta predstavljaju ozbiljan napad na prava žena.

Statistike pokazuju da žene u BiH i dalje trpe nasilje i zarađuju manje od muškaraca. Kako su zajednički istakli rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u BiH, Ingrid Macdonald, šef Delegacije EU Luigi Soreca i šef Misije OEBS-a Brian Aggeler, žene u BiH čine samo 24% izabranih predstavnika u parlamentima na državnom i entitetskom nivou, što značajno ograničava njihov uticaj na donošenje odluka koje direktno utiču na njihove živote.

„Samo 34% žena u BiH je zaposleno, dok je taj procenat kod muškaraca 59%. Takođe, žene u prosjeku zarađuju 20% manje od svojih muških kolega. Skoro polovina žena, tačnije 48%, tokom života doživi neki oblik rodno zasnovanog nasilja. Pored profesionalnih obaveza, njihov rad kod kuće često ostaje nevidljiv, iako u prosjeku provode šest sati dnevno brinući se o drugima“, istakli su ambasadori.

Ambasadorica Švedske u BiH, Helena Lagerlöf, i predstavnica UN Women u BiH, Jo-Anne Bishop, povodom 8. marta objavile su zajedničku kolumnu pod nazivom Za sve žene i djevojčice – rodna ravnopravnost. U njoj su naglasile da će nastaviti da zagovaraju sistemske promjene, preispituju diskriminatorne prakse i razvijaju politike koje osnažuju žene i djevojčice u svim sferama društva.

„Obezbijedićemo održivo finansiranje za ženske organizacije i institucije koje se bore za rodnu ravnopravnost. Posvećenost ravnopravnosti nije samo moralni imperativ – to je ključ za održivi razvoj i socijalnu pravdu“, poručile su ambasadorke.