Rasprava o rebalansu budžeta Republike Srpske za ovu godinu izazvala je burne reakcije i tenzije u Narodnoj skupštini RS-a. Posebnu pažnju privukla je izjava poslanika Nebojše Vukanovića iz Liste za pravdu i red, koji se obratio ministarki finansija Zori Vidović poručivši:
„Možete kako hoćete, ali nećete dokle hoćete!“
Tema rasprave bio je rebalans budžeta u iznosu od 6,49 milijardi KM, što je povećanje od 420 miliona KM u odnosu na prethodno usvojeni budžet – ili 6,9 posto više.
Povećanja i zaduženja
Ministarka Zora Vidović objasnila je da je do rebalansa došlo zbog promjena u visini i strukturi budžetskih sredstava. Najavila je i povećanja penzija, boračkih dodataka i invalidnina počevši od avgusta.
Međutim, opozicioni poslanici uputili su niz ozbiljnih kritika, posebno zbog planiranog dodatnog zaduživanja, ali i pritisaka na poslovnu zajednicu. Mirjana Orašanin iz SDS-a upozorila je da su planirana povećanja prevelik teret za privrednike.
„Postavlja se pitanje koliko će naši privrednici moći izdržati ove namete. Planirano je da se u narednih šest mjeseci naplati po pet miliona KM kazni mjesečno!“, istakla je Orašanin.
Politička prepucavanja
Rasprava je dodatno usijana kada se uključio poslanik Srđan Mazalica, koji je kritikovao Vukanovića, tvrdeći da ne može podnijeti to što „nikada neće postati ministar“.
„Ako predsjednika RS nazivate razbojnikom i zlikovcem, jeste li svjesni težine takvih riječi za čovjeka koji je, kako kažete, branio RS?“, upitao je Mazalica.
Vukanović je odgovorio kratko i jasno, naglašavajući da ne prihvata da se kriminal pravda patriotizmom.
Povećanja plata i ulaganja u zdravstvo
Ministarka Vidović navela je da su budžetskim rebalansom povećani koeficijenti za zaposlene u policiji, prosvjeti, zdravstvu, pravosuđu i drugim javnim sektorima. Rashodi za plate i lična primanja iznose 1,32 milijarde KM.
U sektoru obrazovanja planirano je 714,8 miliona KM – što je povećanje od 54,4 miliona KM u odnosu na raniji budžet. Zdravstvo će dobiti ukupno 602,6 miliona KM, gotovo 51 milion više.
Kazne i pritisak na privredu
Dodatne kritike stigle su zbog informacije da su inspektorima određene kvote naplate kazni, što je opozicija ocijenila kao direktan pritisak na poslovne subjekte i pokušaj da se budžet puni kroz represivne mjere.
U konačnici, rasprava o budžetu je otvorila dublje nesuglasice između vlasti i opozicije – ne samo oko ekonomskih pitanja, već i oko načina upravljanja entitetom i raspodjele javnih sredstava.