Ove sedmice je trebalo da Predstavnički dom i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH razmatraju Prijedlog Zakona o sudu BiH po hitnoj proceduri. Ipak, rasprava u Predstavničkom domu odgođena je za narednu sjednicu, a na prijedlog zastupnika Predraga Kojovića odlučeno je da se zakon razmatra po skraćenoj proceduri. Ni u Domu naroda zakon nije razmatran jer hitna sjednica nije održana, ali je novo razmatranje najavljeno za 5. juni.

Usvajanje ovog zakona je jedan od ključnih uslova za otvaranje pregovora Bosne i Hercegovine s Evropskom unijom. Međutim, brojni pravnici i političari iznose ozbiljne primjedbe na trenutne prijedloge zakona, naročito u vezi s nadležnostima Suda BiH.

Delegacija Evropske unije podsjeća da je jačanje pravosuđa, uključujući i usvajanje novog Zakona o sudovima BiH, jedan od prioriteta iz Mišljenja o zahtjevu BiH za članstvo u EU iz 2019. godine. U Analitičkom izvještaju uz to Mišljenje, istaknuta su dva ključna pitanja: uspostava posebnog drugostepenog apelacionog tijela radi jačanja nezavisnosti sudskog preispitivanja odluka, te preciznije definisanje krivične nadležnosti – u skladu s preporukama Venecijanske komisije.Iako se ne izjašnjavaju direktno o postojećim prijedlozima zakona u proceduri, iz EU naglašavaju da zakon mora biti usklađen s preporukama Venecijanske komisije i Evropske komisije da bi mogao doprinijeti jačanju pravne sigurnosti i evropskom putu BiH.

Venecijanska komisija je u martu 2023. podržala tadašnji Nacrt zakona o sudovima BiH, ali uz određene preporuke za unapređenje. Te preporuke još uvijek nisu u potpunosti implementirane u nijedan od dosadašnjih tekstova zakona. Bez njihove pune primjene, zakon ne može biti ocijenjen kao usklađen s evropskim standardima.