Foto: Express & Star (Oliver Hoslet/AP)

Europski parlament je na današnjoj sjednici izglasao Ursulu von der Leyen za predsjednicu Europske komisije. Ovo je njen drugi mandat, a dobila je 401 glas, što je 40 više od broja glasova koji joj je trebao.

Budući da je glasanje tajno, zastupnici su pod manjim pritiskom da se drže stranačkih linija. Njen blok desnog centra Evropske pučke stranke (EPP) najveći je u parlamentu, ali njena pobjeda nije bila sigurna.

Nakon izbora za EU u junu, evropski su se čelnici morali dogovoriti o njezinoj kandidaturi uprkos primjedbama ekstremno desničarskih ličnosti poput italijanske premijerke Giorgie Meloni.

Govor prije glasanja

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen danas je u govoru u Europskom parlamentu, uoči glasanja o njezinom drugom mandatu na toj funkciji, najviše govorila o sigurnosti i konkurentnosti kontinenta, osudivši u njemu posjet mađarskog premijera Moskvi, i pozvala na “prestanak krvoprolića u Gazi”.

U govoru je osudila nedavni posjet Moskvi Viktora Orbana, premijera Mađarske, koji trenutno predsjeda EU. Njegova samoprozvana “mirovna misija” bila je zapravo misija “smirivanja” Putina.

Putin je dva dana kasnije usmjerio ruske avione na dječju bolnicu u Kijevu, “što nije bila greška, nego poruka svima nama”, rekla je Von der Leyen, pa kazala da Evropa mora dati jednako jasnu poruku: “Stajat će uz Ukrajinu koliko god je potrebno.” Istovremeno, Europa će nastaviti s uspješnom tranzicijom od “prljave” ruske energije, poručila je.

Europa će snažnije zaštititi i vanjske granice, rekla je pučanka, najavivši da će se broj pripadnika Frontexa na granicama u njezinom novom mandatu utrostručiti, na njih 30 hiljada. Ona želi udvostručiti i broj zaposlenika Europola kako bi se ta policijska agencija osnažila.

“Krvoproliće u Gazi mora stati odmah”, izjavila je Von der Leyen u EP i najavila snažniju finansijsku pomoć “učinkovitoj” palestinskoj samoupravi. “Previše djece, žena i civila izgubilo je živote u izraelskom odgovoru na teror Hamasa”, rekla je i pozvala na održiv mirovni sporazum.

Naglasila je da je rješenje s dvije države najbolja opcija za sigurnost i Palestinaca i Izraelaca, prenio je Raport.

Meloni izvukla deblji kraj protiv von der Leyen

Glasanje za ratifikaciju ponovnog imenovanja Von der Leyen na čelo izvršne vlasti EU dolazi nakon što su je evropski čelnici nominirali za još jedan petogodišnji mandat, nakon mjeseci nagađanja i tajnih pregovora. Tu su za Meloni krenule nevolje.

Tvrdodesničarska italijanska čelnica izostavljena je iz zakulisnog dogovora sklopljenog u Bruxellesu između liberalnih čelnika poput francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, centrističkih konzervativaca Von der Leyen, socijalista njemačkog kancelara Olafa Scholza i španskog premijera Pedra Sáncheza, piše Politico.

To je razljutilo Meloni. Međutim, ona je na čelu grupe zastupnika Europskog parlamenta, čijih se 78 glasova moglo pokazati kritičnim za sudbinu Von der Leyen.

Prije današnjeg glasanja Marco Valbruzzi, politolog sa Univerziteta Federico II u Napulju kazao je da je Meloni “na raskrižju, gdje mora donijeti odluku koja će biti odlučujuća za vlastitu političku budućnost. Ona mora ili prihvatiti priliku da bude dio većine koja izražava podršku čelniku Komisije ili ostati izvan nje, što mislim da će joj biti teško.”

U Bruxellesu su dužnosnici jasno dali do znanja da nema plana B ako Von der Leyen ne bude potvrđena njena uloga.

S obzirom na to da je ruski rat u Ukrajini ušao duboko u treću godinu i da Donald Trump napreduje u svojoj kampanji za vraćanje Bijele kuće, stabilno vodstvo EU-a smatra se ključnim za ekonomsku i političku sigurnost kontinenta.

I u Rimu je puno toga na kocki. Ali to nije sve. To je osobito bolna dilema za Meloni jer je tjera da bira između svojih pragmatičnih instinkata kao nacionalnog vođe na svjetskoj pozornici i političkih uvjerenja koja je godinama zastupala kao političarka u kampanji u Italiji.

Na kraju krajeva, ona je u ovom škripcu samo zbog vrste zakulisnih briselskih sprega koje su ona i njene kolege euroskeptici osudili.

Iako je Meloni i dalje popularna u zemlji, italijanska politika notorno je nestalna i frakcijska. Njen koalicijski partner Matteo Salvini, čelnik krajnje desne stranke Liga, protivljenje drugom mandatu Von der Leyen postavio je kao stup svoje vanjske politike.

Prošle sedmice Salvini je bio prisiljen demantirati medijske izvještaje da je rekao “ako Meloni glasa za Von der Leyen, gotova je”.