Učenici sarajevske Druge gimnazije nedavno su se vratili s Međunarodne STEM olimpijade, koja je održana od 10. do 16. jula u Hagu, odakle su donijeli niz prestižnih priznanja i medalja. Ovim činom ponosno su predstavili svoju školu, grad i Bosnu i Hercegovinu.

Zlatne medalje s ovog takmičenja donijeli su Alen Avdibegović (matematika, coding), Benjamin Mujkić (matematika) i Merjem Rovčanin (coding).

Među osvajačima srebrnih medalja u codingu su Amar Bukva, Hamza Đedović, Hana Bešlija, Benjamin Mujkić i Adna Šivšić, dok je Hana Kozica osvojila srebro u matematici.

Pored srebrnih medalja, bronzane medalje osvojili su Amar Bukva u matematici, Hana Kozica u codingu, Merjem Rovčanin u matematici i Adna Šivšić u matematici.

Izvrsnost ovih učenika u navedenim disciplinama prepoznata je na međunarodnoj sceni, čime su dokazali da su među najboljima u svojim oblastima, što dodatno potvrđuje njihov talenat, vještine i kvalitetu obrazovanja koje primaju u svojoj školi.

Posebno se među njima ističe Benjamin Mujkić, koji je osvojio prvo mjesto u matematici, kao i Alen Avdibegović, koji je zauzeo treće mjesto u codingu među svim učesnicima.

Uz ove impresivne medalje, učenici Druge gimnazije osvojili su i pet počasnih priznanja. Dva su pripala Bakiru Hadžoviću, dok su po jedno priznanje dobili Hana Bešlija, Tarik Bašić i Armin Bojanić.

Višemjesečne pripreme za STEM olimpijadu

Pripreme za takmičenje započele su još u martu, a posebno su intenzivirane u junu, kada je uloženo najviše truda i vremena, ističu naši sagovornici. Najveći izazov u pripremama bio je pronaći odgovarajuće termine za sve učenike, s obzirom na to da dolaze iz različitih razreda s različitim rasporedima časova.

“Dogovorili smo da uvijek ima više termina za pripreme pa da dolazi ko može u kojem terminu. Materijale i zadatke sam potom postavljala na Google Classroom kako bi svi imali pristup istim. Svi su bili u prilici da dođu na pripreme u isto vrijeme u toku online sedmica, koje smo iskoristili maksimalno u toku zimskog raspusta i u junu”, izjavila je za Smartinfo.ba Merjima Čaušević, jedna od profesorica iz tima mentora.

Amar Bukva, osvajač srebrne medalje iz codinga i bronzane iz matematike, kaže kako su intenzivne i višemjesečne pripreme bile jedan od glavnih faktora za postizanje zapaženih rezultata.

“Prvih mjesec dana raspusta smo proveli detaljno obrađujući oko tri stotine zadataka iz programiranja i bezbroj zadataka iz matematike, što nam je dalo prednost nad protivnicima“, rekao je Amar.

Podrška Ministarstva izostala

Poražavajuća činjenica u ovoj priči jeste da je odlazak mladih genijalaca na ovo prestižno svjetsko takmičenje bio upitan, jer nije bilo finansijske podrške Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo.

Naime, zbog odluke ovog ministarstva da se kvalifikaciona takmičenja iz STEM-a organizuju samo za oblast Science (S) i da se finansijska podrška za odlazak na Olimpijadu obezbijedi isključivo za ovu oblast, podrška za učešće učenika u preostalim oblastima tehnologije, inžinjeringa/kodiranja i matematike (TEM) potpuno je izostala.

“Kako učenici Druge gimnazije Sarajevo dugi niz godina postižu izuzetne rezultate i osvajaju brojne medalje na međunarodnim takmičenjima i svjetskim olimpijadama, naročito iz informatike i matematike, profesori nisu mogli dopustiti da učenici ostanu bez prava na takmičenje, te su volonterski organizovali kvalifikaciona takmičenja iz ove tri oblasti”, izjavila je za Smartinfo.ba profesorica Aida Arnautović, supervizor STEM tima Druge gimnazije Sarajevo.

Kvalifikacijama je pristupilo ukupno 100 učenika, a na osnovu rezultata sačinjen je tim od 11 najuspješnijih učenika. Pripreme učenika za takmičenje koje su uslijedile i koje su trajale narednih nekoliko mjeseci profesori su također radili volonterski.

“Za učešće na Svjetskoj STEM olimpijadi bilo je obavezno plaćanje kotizacije u ukupnom iznosu od 1.800 eura za svakog učenika. Krajnji rok uplate za plaćanje obaveznog  i nepovratnog depozita u iznosu od 800 eura je bio 15. mart 2024. godine, a preostalih 1.000 eura trebalo je uplatiti najkasnije do 3. maja 2024. godine”, naglasila je Arnautović.

Odlazak realizovan zahvaljujući sponzorima

Iako se misija prikupljanja finansijskih sredstava činila nemogućom, zahvaljujući angažmanu profesora, sredstva za odlazak na STEM olimpijadu početkom januara 2024. bila su obezbijeđena.

Uprkos izostanku sistemske podrške, učenici su uspjeli otići na Olimpijadu te predstaviti svoju školu, grad i državu zahvaljujući dobrim ljudima, kompanijama, institucijama i udruženjima koja su finansijski podržali njihov odlazak.

Opravdano povjerenje donatora

Odlazak učenika na STEM olimpijadu Grand finale omogućili su: sponzor BH Telecom, Druga gimnazija Sarajevo, Kabinet premijera Kantona Sarajevo, Općina Centar Sarajevo, SYS Company, Telemach BH, BHAAAS, Adriatic osiguranje, UNIQA osiguranje, UniCredit Bank, NLB Banka, Logosoft, Intesa SanPaolo Banka i Triglav osiguranje.

“Učenici su dali sve od sebe i opravdali povjerenje donatora koji su nas finansijski podržali – njih 11 vratili su se sa Olimpijade sa 19 osvojenih medalja u takmičenju iz oblasti kodiranja i matematike”, rekla nam je profesorica Arnautović, dodajući da je izuzetno ponosna zbog uspjeha svojih učenika.

Nezaboravno iskustvo za učenike

Učenici su izrazili veliko zadovoljstvo svojim rezultatima, ističući da je takmičenje na STEM olimpijadi za njih nezaboravno iskustvo.

“Bila sam presretna kada sam čula svoje ime među dobitnicima medalja. Sav trud i rad su se napokon isplatili. Osjećala sam mješavinu uzbuđenja, ponosa i olakšanja. To je bilo osjećanje koje do tada nisam osjetila”, ispričala nam je Hana Kozica, jedna od dobitnica medalja.

Kako dodaje, teško joj je odlučiti koji joj je omiljeni trenutak s olimpijade.

“Ono što će mi definitivno ostati u sjećanju jesu druženja s vršnjacima i vrijeme provedeno u Hagu mimo izrade samog takmičenja”, kaže Hana.

Učenik Amar Bukva kaže kako će osvajanje ovih medalja zasigurno utjecati na njegovo dalje obrazovanje.

“Ostvarivanje rezultata na međunarodnoj olimpijadi poput ove definitivno je nešto što će mi kasnije olakšati dobivanje stipendije i upis na fakultet koji želim”, rekao nam je Amar.

Profesorica Čaušević kaže da će iskustvo naših učenika s olimpijade sigurno utjecati i na buduće generacije učenika.

“Najprije mislim da će njihov uspjeh sigurno podstaći interes učenika za matematiku, informatiku i nauku, posebno ako učenici vide konkretne koristi od sudjelovanja, poput nagrada, priznanja ili mogućnosti za buduće obrazovanje. Dalje, doći će do razvoja natjecateljskog duha i želje za ličnim napretkom. Sve to može podstaći zdravu konkurenciju što vodi i do boljih akademskih postignuća”, kazala je profesorica Mejrima Čaušević za Smartinfo.ba.

Na kraju, želimo uputiti iskrene čestitke svim učenicima i njihovim mentorima na izvanrednim rezultatima. Učenicima želimo mnogo sreće u nastavku školovanja i svim budućim izazovima!