policija

U nekoliko sarajevskih srednjih škola tokom jutra zaprimljene su dojave o postavljenim bombama.

Ovu informaciju je, kako prenosi portal Klix, potvrdila glasnogovornica Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Mersiha Novalić.

“U skladu sa ranije utvrđenim protokolom, pristupilo se evakuaciji učenika i osoblja, te će biti urađen KDZ pregled. Obaviješten je dežurni tužilac Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo”, kazala je Novalić.

Podsjetimo, dojave o postavljenim bombama u sarajevskim školama dešavaju se skoro od početka nove školske godine. Najčešće su mete bile Srednja muzička škola, Elektrotehnička škola za energetiku i Srednja škola primijenjenih umjetnosti.

Osim srednjih škola, meta prijava o postavljenim bombama bili su i tržni centri širom Sarajeva.

Do sada su, srećom, sve dojave o postavljenim bombama bile lažne.

Upravo ovakve pojave otvaraju brojna sigurnosna pitanja. Naime, zbog čega se borbi protiv lažnih dojava o postavljenim bombama u objektima ne može pristupiti na sistemski pristup? Kako je moguće da skoro po pravilu prijavitelji ostanu neidentificirani ili se protiv njih ne podnose krivične prijave kako bi pravosudne institucije odradile svoj dio posla?

Posebno pitanje jeste zakonska reforma koja mora uključivati mnoge preventivne mjere djelovanja koje očito sada ne postoje. Riječ je tek o sporadičnom djelovanju ili otkrivanju počinalaca na bazi ‘puke sreće’.

Postoje brojne prakse koje su uspostavljene u razvijenim EU zemljama, s toga nije posebna nauka iskoristiti već provjerene matrice djelovanja i zakonska rješenja, naravno sve prilagođeno uslovima BiH, te na taj način utvrditi nove zakonske okvire.

Kaznena politika se mora pooštriti, pojedinicima odnosno počiniteljima je svijest o slabim kaznenim politikama samo dodatni motiv za činjenje ovakvih postupaka.

Osim ovoga, ovakve pojave ukazuju na mnoge propuste u sigurnosnim politikama te bi odgovorni morali pod hitno poduzeti adekvatne mjere inače će se ovakve stvari dešavati bez sankcija i bez otkrivenih počinilaca.