Magoda Tanović

Nižu se reakcije nakon što je Udruženje rediteljica i reditelja u Bosni i Hercegovini uputilo oštru kritiku vlastima u Federaciji BiH povodom, kako su naveli, teškog stanja u bh. kinematografiji.

Podsjećamo, Udruženje rediteljica i reditelja u BiH 10. jula poslalo je otvoreno pismo premijeru Federacije BiH Nerminu Nikšiću, u kojem su naveli da je od njihovog dolaska na vlast potpuno zamrla proizvodnja filmova. S obzirom na to da nisu dobili nikakav odgovor, odlučili su ga javno objaviti, sa željom da nagomilani problemi što prije riješe.

Potpisnici ovog pisma su: Danis Tanović, Jasmila Žbanić, Pjer Žalica, Aida Begić, Dino Mustafić, Tanja Miletić Oručević, Nermin Hamzagić, Ines Tanović, Alen Drljević, Srđan Vuletić, Alen Šimić i Nedim Karalić.

Oni smatraju da je proizvodnja filmova potpuno zamrla od Nikšićevog dolaska na vlast, a naveli su da se trenutno snima samo ono što je podržano na konkursima prethodnih godina.

“Fondacija za kinematografiju Sarajevo je mjesecima zarobljena u birokratsko – administrativno – inspektorskim aktivnostima, koje mi podržavamo, ali zahtijevamo da se birokratske procedure ne rješavaju godinama. Ponudili smo vam rješenje i tražimo da slušate struku. BH Telecom, čiji je vlasnik Federacija BiH, je ugasio rad BHContentLaba uprkos vašem uvjeravanju da ćete ne samo podržati ovaj projekat, već i povećati finansiranje istog. Dakle, ni u segmentu televizije neće više postojati domaći sadržaj i domaća proizvodnja”, napisali su.

Između ostalog, u svom pismu reditelji su se osvrnuli i na smanjenje budžeta za kinematografiju, ističući da ovakvim odnosom vlast doprinosi nestanku bh. filma.

“Budžet za film u BiH ste smanjili sa 1.740.000 eura na 1.510.000 eura. Vašoj Vladi, ‘najbolji ambasadori naše države’ i ‘jedna država bez kulture nije država već teritorija’ ne samo da nisu razlog za jaču podršku, nego ovakvim odnosom i nemarom zapravo činite da bosanskohercegovački film nestane. Mislimo da je važno obavijestiti javnost da ako ovako nastavite, u vašem mandatu neće biti više domaće proizvodnje”, navedeno je u pismu.

Posebno oštru kritiku vlastima, tačnije Trojci, uputio je bh. režiser i oskarovac Danis Tanović, inače jedan od osnivača Naše stranke, koja je pri tome dio vladajuće koalicije.

“Očekivali smo mnogo pozitivnih promjena na kulturnoj sceni BiH sa dolaskom ‘Trojke’, a na kraju izgubismo i ono malo dobrog što je nekako funkcionisalo. Aferim junaci!!!”, napisao je Tanović na svom X profilu.

Iako je kritika, prije svega, upućena Vladi Federacije BiH, ovim povodom oglasio se ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda, navodeći da je ovo ministarstvo u 2024. godini uložilo 2,5 miliona KM u kinematografiju, što je, kako kaže, rekordan iznos.

“Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo u 2024. godini ulaže 2,5 miliona u kinematografiju! To je rekordni iznos izdvojen za ovu namjenu! Do kraja godine osnivamo Fondaciju za kinematografiju Kantona Sarajevo. Dobronamjerne kritike i sugestije prihvatamo, a na neopravdane i neistinite odgovaramo činjenicama”, naveo je Magoda.

Podsjećamo da je u novembru 2023. godine Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo objavilo rezultate Javnih poziva za sufinansiranje proizvodnje dugometražnog filma, kratkog filma i razvoj dramskih serija i za dodjelu poticajnih sredstava za filmsku produkciju za 2023. godinu. Kako je tada saopšteno, za ova dva javna poziva izdvojeno je ukupno 2,5 miliona KM iz sredstava resornog ministarstva.

“Na listi izabranih korisnika za dodjelu poticajnih sredstava za filmsku produkciju nalazi se osam projekata, za koje je obezbijeđeno ukupno 1,5 milion KM, dok se iznos od milion KM doznačava u formi grant sredstava za produkciju dugometražnih filmova, njih ukupno 12, te za produkciju šest kratkometražnih filmova, te za razvoj šest dramskih serija”, naveli su tada na zvaničnoj web stranici Ministarstva te dodali:

“U okviru podržanih projekata nalaze se djela istaknutih i nagrađivanih filmskih stvaralaca, kao što su Jasmila Žbanić s nastavkom filma ‘Quo Vadis Aida? – Dio koji nedostaje’, Danis Tanović, Aida Begić, Dino Mustafić, itd.”

Nakon njegove reakcije, ponovo su se oglasili iz Udruženja rediteljica i reditelja BiH. Kako su naveli svom u saopštenju, žele demantovati navode ministra Magode o “neistinama” u njihovom pismu upućenom federalnoj Vladi BiH.

“Sve izrečeno u pismu URiR je tačno, provjerljivo i komparativno u odnosu na regionalnu i evropsku praksu subvecioniranja i organiziranja kinematografske djelatnosti. Naše pismo se odnosi na entitetsku razinu vlasti gdje postoji zakonska mogućnost donošenja regulativa kojom se može urediti i razvijati kinematografska djelatnost”, naveli su.

Također su pozdravili intenciju kantonalnog ministarstva kulture o povećanim iznosima, uz naglasak da to nije adresa kojoj su se oni obratili.

“Naše pismo se odnosi na entitetski nivo vlasti gdje postoji zakonska mogućnost donošenja regulativa kojom se može urediti i razvijati kinematografska djelatnost. Mi pozdravljamo intenciju kantonalnog ministarstva za kulturu i sport o povećanim iznosima za film, ali to nije adresa kojoj smo se obratili i koja ima ingerenciju za rješavanje statusa bosanskohercegovačke kinematografije”, zaključili su.