Objavljen je javni oglas za izbor i imenovanje dva predstavnika Federacije Bosne i Hercegovine u Upravnom odboru (UO) Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Osim standardnih uslova, kandidati koji se prijavljuju ne smiju biti otpušteni iz državne službe kao rezultat disciplinske mjere na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini u razdoblju od tri godine prije dana objavljivanja ovog oglasa, zatim ne smije biti na funkciji u političkoj stranci, ne smije imati privatno-finansijski interes u KCUS-u, ne smije biti direktor zdravstvene ustanove, odnosno zavoda te ne smije biti član ni u jednom upravnom, odnosno nadzornom vijeću ustanove ili ustanove.
Kada je riječ o posebnim uslovima, kandidati trebaju imati završen VII stepen stručne spreme pravnog, ekonomskog, tehničkog i zdravstvenog usmjerenja, zatim najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima svog stručnog naziva, zatim imati stručno znanje iz djelatnosti zdravstvene ustanove i da su upućeni u sadržaj i način njenog rada te imati sposobnost upravljanja financijskim sredstvima i ljudskim resursima, kao i sklonost timskom radu.
Oglas je objavilo Ministarstvo zdravstva FBiH.
Podsjetimo da aktuelnoj v.d. direktorici ove ustanove Hajriji Maksić krajem novembra ističe mandat dok se na imenovanje generalnog direktora čeka skoro godinu dana, a procedur aje najviše usporena zbog neslaganja u vezi imenovanja kandidata Ismeta Gavrankapetanovića, koji je bio prvoplasirani na konkursu.
Njegovo imenovanje bilo je dio političkog dogovora koalicije u FBiH.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je podnio krivičnu prijavu Državnoj agenciji za istragu i zaštitu (SIPA) protiv federalnog ministra zdravstva Nediljka Rimca zbog neimenovanja Gavrankapetanovića.
Podsjetimo, privremeni upravni odbor KCUS-a nedavno je imao sjednicu na kojoj se, između ostalog, razmatrao i devetomjesečni izvještaj o radu kao i finansijski izvještaj.
Zanimljivu je informaciju objavio član Privremenog upravnog odbora Jasmin Šutković koji je naveo da minus nastaje zbog mnogih stvari koje su rađene ranije (u vrijeme Sebije Izetbegović) i zbog stvari koje nisu rađene.