Nezaposlenost raste, kriza se produbljuje: BiH na udaru globalne ekonomske oluje
Dok politička kriza u Bosni i Hercegovini i dalje traje, građani sve više osjećaju njene posljedice. Prema najnovijim podacima Agencije za rad i zapošljavanje, broj nezaposlenih u zemlji bilježi rast od početka godine. Iako je u poređenju s istim periodom prošle godine ukupna nezaposlenost manja za 4,2%, ekonomski trendovi ukazuju na početak najdublje globalne krize od Velike depresije 1933. godine.
Zaključno s krajem februara, u BiH je prijavljeno više od 300.000 nezaposlenih – skoro 700 više nego mjesec ranije. Više od polovine su žene.
Recesija u Evropi i slaba proizvodnja pogoršavaju stanje
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, upozorava na kombinaciju faktora koji doprinose ovom rastu:
– Minimalna plata, recesija u Evropi i pad izvoza natjerali su brojne kompanije na otpuštanja. Iako aktuelna politička situacija ima uticaja, ona ipak nije presudna, jer prometi u trgovinama nisu znatno pali – izjavio je Smailbegović.
Nezadovoljstvo na ulicama: Protest ispred Parlamenta FBiH
Nezadovoljni ekonomskom situacijom, poskupljenjima i nedostatkom reformi, građani su sredinom sedmice protestovali ispred zgrade Parlamenta Federacije BiH. Zastupnica Alma Kratina (DF) upozorila je da se ekonomski teret sve više svaljuje na leđa malih preduzetnika, dok Mirsad Čamdžić (NS) ističe da se stvarno stanje ne smije ignorisati:
– Ljudi u ovoj zemlji teško žive. Vrijeme je da prestanemo gurati glavu u pijesak i počnemo tražiti rješenja – poručio je Čamdžić.
Reakcija premijera Nikšića: Iskorišteno samo 10% podrške poslodavcima
Premijer FBiH Nermin Nikšić podsjetio je da je vlada omogućila isplatu više od dvije milijarde KM neoporezivo radnicima, ali da je iskorišteno tek deset posto te pomoći. Posebno je oštro reagovao na vijesti da pojedine humanitarne organizacije zatvaraju vrata zbog povećanja minimalne plate:
– To je apsurd. Postoji fond koji pokriva doprinose, bez obzira na iznos plate. Osim toga, refundira se i 30% prosječne plate – rekao je Nikšić.
RS bilježi bolju statistiku – ali ekonomski izazovi ne jenjavaju
Dok je u Republici Srpskoj broj nezaposlenih smanjen za više od 200 osoba, a u Brčko distriktu za 24, u FBiH je povećan za preko 900. Ekonomski analitičar Admir Čavalić ističe da to nije iznenađenje s obzirom na postojeće politike:
– Ne treba zanemariti ni druge negativne pokazatelje: inflacija raste, industrijska proizvodnja opada, a loše ekonomske politike ostavljaju traga – upozorio je Čavalić.
Premijer RS-a Radovan Višković, s druge strane, iznosi pozitivne ekonomske pokazatelje:
– Neto plata je porasla sa 857 KM na 1.404 KM do kraja 2024., što je rast od 64%. Planiramo i dodatna povećanja za penzionere i boračke kategorije – rekao je Višković, dodavši da očekuje rast budžeta za 2025. za oko 600 miliona KM.
Kriza tek počinje: BiH bez proizvodnje na vjetrometini svjetskih potresa
Uprkos pojedinim pozitivnim pokazateljima, stručnjaci se slažu da su pred nama teški mjeseci – ako ne i godine. Profesor u penziji i direktor Ekonomskog instituta iz Bijeljine, Aleksa Milojević, upozorava:
– BiH će vjerovatno ući u još dublju krizu nego razvijene zemlje. Nemamo vlastitu proizvodnju, a globalni trgovinski rat – posebno između SAD i EU – dodatno će pogoršati situaciju. Očekuje se pad međunarodne trgovine, rast nezaposlenosti i inflacija – kazao je Milojević.
Posebno zabrinjava najava uvozne inflacije, budući da se domaće tržište u velikoj mjeri oslanja na uvoz. Prema Milojeviću, uvoznici će iskoristiti priliku da značajno povećaju cijene, što će dodatno pogoditi potrošače i usložniti ionako tešku ekonomsku situaciju.