Šta se zaista desilo od januara?

Na državnom nivou vlast i dalje čine Trojka, SNSD i HDZ. Iako je 23. januara najavljen raskid koalicije sa SNSD-om, sve ključne funkcije koje ova stranka obnaša ostale su netaknute. Ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i pravde Elmedin Konaković tada je najavio “bagerima” čišćenje SNSD-a iz vlasti, iako je samo nekoliko dana ranije kritikovao zastupnicu Sabinu Ćudić (NS) zbog inicijative za smjenu SNSD-a iz parlamentarnog rukovodstva, smatrajući je besmislenom bez jasnog plana za dalje korake.

Ipak, inicijativa za smjenu Nebojše Radmanovića (SNSD) s pozicije predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH izglasana je 23. januara. Mjesec dana kasnije, 20. februara, na njegovo mjesto imenovan je Darko Babalj (SDS). Tokom tog procesa, Konaković je istakao da su zastupnici SDA bili suzdržani, a DF protiv imenovanja Babalja, no izostavio je podatak da je i HDZ bio suzdržan.

HDZ, inače koalicioni partner Trojke, nije podržao ni smjene ministara Košarca i Amidžića, kao ni SNSD-ovih zamjenika ministara. Iako je 25. februara Zastupnički dom izglasao smjene ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca i ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, te smjene njihovih zamjenika 4. aprila, te odluke nisu stupile na snagu jer još nisu prošle Dom naroda – gdje SNSD ima ključnu kontrolu nad kvorumom.

Značajan je i slučaj ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića – jedini član SNSD-a koji je zaista razriješen funkcije, i to nakon što je sam podnio ostavku zbog hapšenja.

Dakle, iako je najavljen “raskid” i političko distanciranje od SNSD-a, jedini konkretan rezultat bio je uklanjanje Radmanovića iz rukovodstva Zastupničkog doma. Ostali predstavnici SNSD-a i dalje čvrsto drže svoje pozicije unutar Vijeća ministara BiH.