Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine, Mirko Kuprešaković, održao je u Neumu sastanak s visokim predstavnicima graničnih službi Republike Srbije i Crne Gore. Fokus razgovora bio je na aktualnom stanju migracija u regiji te na evaluaciji zajedničkih aktivnosti u borbi protiv nezakonitih prelazaka granice.
Učesnici sastanka i regionalna koordinacija
Sastanku su prisustvovali Dragan Samolovac, načelnik Uprave granične policije Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srbije, Dejan Bojić, v.d. direktor za Sektor granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, te Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima BiH. Kako je saopćeno iz Granične policije BiH, sastanak je imao za cilj razmjenu ključnih informacija i jačanje operativne saradnje među susjednim državama.
Evaluacija zajedničke akcije “Koš”
Poseban fokus bio je na evaluaciji zajedničke operativne akcije “Koš”, sprovedene na području Međunarodnog graničnog prijelaza Metaljka i tromeđe između BiH, Crne Gore i Srbije. Cilj ove međunarodne akcije bio je pronalazak ilegalnih migrantskih kampova i identifikacija osoba povezanih s organiziranim kriminalnim grupama unutar migrantske populacije.
Svi učesnici su se složili da je akcija bila izuzetno dobro organizovana i koordinisana, te da predstavlja važan primjer uspješne regionalne saradnje i međusobnog povjerenja između graničnih službi triju država.
Statistički podaci i sigurnosne mjere
Direktor Kuprešaković je istakao da su pripadnici Granične policije BiH u prvih šest mjeseci 2025. godine otkrili 1.556 osoba u pokušaju nezakonitog prelaska državne granice. U poređenju s istim periodom prethodne godine, to predstavlja smanjenje migracijskog pritiska za čak 77 posto.
On je naglasio da Granična policija BiH kontinuirano ulaže napore, uz podršku drugih policijskih agencija u zemlji, da osigura pojačan nadzor državne granice, s posebnim fokusom na granice prema Srbiji i Crnoj Gori.
Rezultati zajedničkih ophodnji
Poseban akcenat stavljen je na značaj zajedničkih ophodnji, koje doprinose ne samo preventivnim mjerama i jačanju povjerenja, već i konkretnim rezultatima. Tokom šest mjeseci ove godine realizirana je ukupno 1.381 zajednička ophodnja – od toga 91 sa Crnom Gorom, 784 sa Srbijom i 506 sa Hrvatskom.
Nastavak saradnje i evropska podrška
Sastanak je zaključen saglasnošću da će se uzajamna saradnja i razmjena informacija nastaviti i intenzivirati, posebno u oblastima borbe protiv krijumčarenja ljudi i odgovora na sigurnosne prijetnje. Učesnici su prepoznali važnost zajedničkog djelovanja u realnom vremenu kako bi se efikasnije reagovalo na terenu.
Ovaj sastanak podržan je i kroz projekt EU4FAST, inicijativu Evropske unije koja ima za cilj jačanje borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu.