Posebni odjel za borbu protiv korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva (POSKOK) preuzeo je istragu protiv Elmedina Konakovića, predsjednika stranke Narod i pravda (NiP) i ministra vanjskih poslova BiH, od Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu. Istraga se odnosi na sumnje u nezakonitu raspodjelu grantova u vrijednosti od oko 600.000 KM dok je Konaković obnašao funkciju predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo, potvrđeno je za “Dnevni avaz”.
Kako je izjavila glasnogovornica Kantonalnog tužilaštva Azra Bavčić, predmet je u fazi inventure prije slanja POSKOK-u, jer Kantonalno tužilaštvo više nema stvarnu nadležnost za dalje postupanje.
Na osnovu naredbe Kantonalnog suda u Sarajevu, Finansijska policija Federacije BiH je u julu 2023. godine izvršila privremeno izuzimanje dokumentacije iz Skupštine KS, a u vezi s dodjelom sredstava iz tekuće rezerve u 2019. godini, kada je Konaković bio na čelu Skupštine.
Finansijski izvještaj Kabineta predsjedavajućeg Skupštine KS za tu godinu ukazao je na niz nepravilnosti. Ustanovljeno je da nije bilo pravnog osnova za dodjelu sredstava pojedincima i nevladinim organizacijama putem Kabineta, jer to nije u nadležnosti propisanoj Ustavom i Poslovnikom, niti je bilo predviđeno Programom rada Skupštine za 2019.
Revizorski izvještaj Ureda za reviziju institucija FBiH navodi da je 490.133 KM dodijeljeno neprofitnim organizacijama i udruženjima netransparentno – bez javnog poziva i definisanih kriterija – što je u suprotnosti sa Zakonom o budžetima FBiH. Za iznos od 187.208 KM nije dostavljena dokumentacija o namjenskom korištenju sredstava.
U tom periodu, Konaković je dodijelio 60.000 KM Bošnjačkoj akademiji nauka i umjetnosti (BANU). Uprkos revizorskim nalazima da je gotovo 200.000 KM dodijeljeno netransparentno, Konaković je tvrdio putem društvenih mreža da je riječ o „najtransparentnijem procesu u državi“.
Revizija dalje navodi da je 117.000 KM raspodijeljeno na 14 udruženja, bez jasno definisanih kriterija i obrazloženja o visini iznosa, koji su se kretali između 1.000 KM i 60.000 KM. Dodatnih 276.700 KM podijeljeno je bez javnog poziva, dok je 63.300 KM dato pojedincima također bez jasnih pravila.
U okviru kapitalnih transfera iz iste godine, Konaković je odobrio i 100.000 KM za stambeno zbrinjavanje imama Careve džamije, Sadrudina ef. Išerića, koji je u prijateljskim odnosima s Kemalom Ademovićem, političkim direktorom NiP-a. Sredstva su prebačena na račun Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, nakon što su uputili molbu predsjedavajućem Skupštine. Odluku o preraspodjeli budžetskih sredstava potvrdila je i tadašnja Vlada KS, a potpisao ju je tadašnji premijer Edin Forto, prenosi Avaz.