Nakon što je prije samo nekoliko dana, 11. jula, obilježena godišnjica genocida u Srebrenici, potez delegacije pet zemalja EU-e iznenadio je mnoge. Naime, oni su u Bratuncu odali počast kako su kazali “civilnim žrtvama” na mjesnom gradskom groblju. Međutim, da li je riječ o gradskom ili vojničkom groblju i da li su delegati znali kome odaju počast?

Naravno da bi svaki razuman čovjek volio da ne postoji rat kao ni žrtve rata koje su stradale nevine bez razloga. I svaka žrtva jeste žrtva, bez obzira na ime i pripadnost. Genocid koji se desio u Srebrenici najveći je počinjeni zločin nakon Drugog svjetskog rata.

U svom objašnjenju iz Delegacije EU su kazali:

“Nedvosmisleno osuđujemo počinioce svih zločina. Međunarodni i domaći sudovi su iscrpno razmatrali dešavanja tokom rata od 1992. do 1995. godine, te nesporno utvrdili prirodu počinjenih zločina u sudskim presudama, uključujući genocid u Srebrenici. Tokom rata od 1992. do 1995. godine širom Bosne i Hercegovine ubijen je veliki broj nevinih civilnih žrtava. Važno je sjećati se svih tih žrtava. Svaka od tih žrtava ima svoje najmilije koji čuvaju sjećanje na njih i oplakuju ih. Vijenac je položen njima u spomen.”

Dalje su dodali da nije riječ o vojničkom groblju, već o civilnom i vojničkom groblju, te su poručili.

“Groblje u Bratuncu na kojem je položen vijenac je mjesno gradsko groblje, gdje su ukopane i nevine civilne žrtve iz rata od 1992. do 1995. godine. Neistinite su tvrdnje da se radi o vojničkom groblju ili da su tu ukopani isključivo poginuli vojnici. Jedina namjera s polaganjem vijenca u Bratuncu nam je bila da iskažemo empatiju, poštovanje i razumijevanje za stradanja svih nevinih civilnih žrtava.”

Ono što su očigledno zaboravili jesu činjenice, da su cvijeće položili ispod zastave Boračke organizacije RS-a, koja i dalje veliča srpske zločine i negira genocid. Da li je potrebno spominjati koliko puta do sada odbijaju proglasiti 11. juli za dan žalosti i na taj način pokazati poštovanje prema žrtvama.

Oglasio se Suljagić

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Potočari se odmah oglasio na svom X profilu, te napisao:

“Šokiran sam, potpuno šokiran što vidim službeno odavanje počasti pripadnicima VRS na “Vojničkom groblju” – uz veliki križ stoji prava zastava braniteljske udruge bosanskih Srba – pod krinkom “nedužnih civila”. Ovdje su pokopani pojedinci koji su imali vodeću ulogu u zločinima protiv čovječnosti u proljeće i ljeto 1992. godine nad bošnjačkim stanovništvom. Baš šteta. Platit ćete za ovo, imate moju riječ.”

Nakon što su delegati EU saopštili da su htjeli odati počast nevinim žrtvama, Suljagić se ponovo oglasio i naveo neke činjenice.

  • 1. Lokacija se zapravo zove ‘Vojno groblje’.
  • 2. Pokraj spomenika gdje ste položili vijenac nalazi se prava zastava “ratnih veterana” paravojnih snaga bosanskih Srba.
  • 3. Ne postoji niti jedna sudska presuda za ubistvo ijednog srpskog civila u Bratuncu. Naime, Bratunac je bio mjesto najstrašnijih progona i drugih zločina protiv čovječnosti nad bošnjačkim civilnim stanovništvom u proljeće i ljeto 1992. Kampanja je uključivala masovna ubistva, logore, logore za silovanje.
  • 4. U ‘Vojničkom groblju’ pokopani su neki od odgovornih za te zločine. Jučer ste im se poklonili.
  • 5. Dakle, lažete kroz zube, zaključio je Suljagić.

Iz pet udruženja žrtava traže izvinjenje

Pet udruženja žrtava uputilo je pismo Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini u kojem od njih traže da se poštuju žrtve genocida i isprave “licemjerni” postupci, javlja Anadolu.

Pismo Udruženja žrtava i svjedoka genocida, Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”, Udruženja “Žena podrinja”, Udruženja “Majke Srebrenice” i Udruženja “Žene Srebrenice” upućeno je nakon što je delegacija EU u utorak u Bratuncu položila cvijeće na srpskom vojničkom groblju.

Otpravnik poslova Evropske unije u Bosni i Hercegovini Adebayo Babajide i diplomati iz država članica EU su na Vojničkom groblju položili vijenac i izrazili, kako se navodi, “empatiju i poštovanje prema svim nevinim civilnim žrtvama, kao i prihvaćanje historijskih i sudski utvrđenih činjenica ključni su za stvaranje okruženja pogodnog za pomirenje”.

Posjeta Vojničkom groblju gdje su ukopani i pripadnici VRS-a, koji su učestvovali u genocidu u Srebrenici, pokrenula je žestoke reakcije.

“Nije isto doći odati počast žrtvama genocida, a zatim odati počast onima koji su počinili genocid. Nije i ne može biti. Vaš odnos prema žrtvama genocida je krajnje licemjeran i uvredljiv. Svjesni smo da među vama postoje oni kojima nije stalo, ali bar poštujte rezolucije Evropskog parlamenta ako već ne poštujete žrtve genocida. Vaši postupci pokazuju nedostatak empatije i razumijevanja za bol preživjelih”, navodi se u pismu udruženja žrtava.

Traže od predstavnika Evropske Unije koji su posjetili groblje u Bratuncu izvinjenje prema žrtvama genocida ili, kako kažu, “neka napuste BiH”.

“Vaše ponašanje samo produbljuje rane i dodatno otežava proces pomirenja”, navodi se u pismu udruženja.

Jurišić napomenula da je nedopustiva relativizacija genocida

Zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić oglasila se povodom toga što su predstanici pet zemalja EU položili cvijeće na spomen obilježje u Bratuncu gdje su ukopani i vojnici vojske RS-a.

“Užasno pogrešan potez delegacije pet zemalja Evropske unije, koja je danas položila cvijeće na spomen obilježje u Bratuncu, samo pet dana nakon obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici”, kazala je Jurišić.

Istakla je da niko, uključujući majke žrtava genocida u Srebrenici, ne poriče da je nevino stradalih bilo na svim stranama.

“Međutim, nedopustiva je relativizacija genocida u Srebrenici. Ovaj zločin nad zločinima je sudski utvrđena činjenica”, rekla je Jurišić.

Podsjetila je evropske zvaničnike da ministri iz Republike Srpske u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine nisu pokazali tračak pristojnosti, a kamoli poštovanje prema žrtvama, glasajući protiv prijedloga da se 11. juli proglasi Danom žalosti u BiH, piše Klix.

Ukoliko neko nije siguran ili ne poznaje historiju i dešavanja onda je uredu da to prizna i uputi izvinjenje onima koje je uvrijedio svojim postupkom. Međutim, sa svakodnevnim bolom porodica žrtava i općenito genocidom u Srebrenici ne smije se igrati. Ovakvi postupci su nedopustivi.