Foto: sff.ba

Poznate ličnosti, čiji se glasovi zbog popularnosti dalje čuju, proteste u vezi gradnje hidrocentrale na izvoru Une su podržale putem društvenih mreža ili nažalost nikako. Jedini koji je bio prisutan je Darko Rundek. Zanimljivo je da sada u toku trajanja Sarajevo Film Festivala, poznati nošenjem majica s natpisima podrške daju svoj doprinos. Gdje su bili svih tih dana kada su protesti trajali i kada je toj istoj rijeci Uni podrška bila najpotrebnija?

Vijest o gradnji hidrocentrale na izvoru rijeke Une izazvala je veliku pažnju. Ubrzo nakon najavljene gradnje počeli su protesti. Članovi mnogih udruženja, aktivisti i građani iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine zajedno su pokušavali probuditi svijest nadležnih kako bi se najavljeni projekat obustavio.

Jedina lijepa stvar u svemu tome jeste što su makar u trenucima protesta zaboravljene i izbrisane granice između zemalja. Svi zajedno bili su kao jedno, a u cilju da prirodno bogatstvo, kakva je rijeka Una, ostane netaknuto.

Griješim opet kada kažem svi, jer nadležni i odgovorni nisu bili prisutni, na šta smo u jednu ruku navikli i prihvatili to. Međutim, ono što je iznenadilo jeste da niko od poznatih ličnosti nije došao podržati proteste, osim Darka Rundeka. Pisali su mnogi po društvenim mrežama, ali pravu podršku u vidu prisutnosti, pa makar nekoliko minuta, nisu dali.

Na crvenom tepihu svaki potez duplo vrijedi?

Za vrijeme trajanja SFF-a sedam dana cijeli grad živi festivalsku priču. S druge strane, pojavljivanja na crvenom tepihu često odvuku pažnju s onog što bi trebalo biti najvažnije, a to su projekcije filmova. Ove godine na 30. Sarajevo Film Festivalu na crvenom tepihu neki od poznatih su se pojavili u majicama s natpisima podrške rijekama Uni i Neretvi.

Naime, Neretva, trenutno proživljava najteže trenutke u historiji. Osim izgrađene četiri velike hidroelektrane, u toku su završni radovi na izgradnji hidroelektrane (HE) “Ulog” kod Kalinovika, ekološke bombe koja predstavlja veliki sigurnosni rizik, s obzirom da se, kako stručnjaci upozoravaju, gradi na geološki nestabilnom terenu.

U toku su i aktivnosti na realizaciji Gornjih horizonata, vjerovatno najkontroverznijeg hidroenergetskog projekta u Bosni i Hercegovini i regionu, u okviru kojeg je planirano prebacivanje velikih količina vode iz sliva Neretve u sliv Trebišnjice. To posljedično znači i drastično smanjenje kapaciteta izvora Bune, Bunice i Bregave, što plodnu hercegovačku zemlju može pretvoriti u pustinju.

Svaka podrška jeste dobrodošla, ali postavlja se pitanje zašto niko od prisutnih koji su svoju podršku odlučili dati na ovom festivalu, nije bio na protestima za rijeku Unu ili Neretvu? Problema u ovoj zemlji ima i previše, zbog toga bi se uticaj poznatih mogao iskoristiti za rješavanje istih.

Neka izađu na proteste s građanima, pojave se na mjestima bez kamera i bliceva. Je li podrška data na crvenom tepihu, u neku ruku i samopromocija? Da budemo iskreni tako to izgleda. Nije se morao čekati neki festival, moglo se i ranije reagovati.

Una je ipak pobijedila

Dobra vijest jeste ta što je rijeka Una ipak pobijedila. Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata Hrvatske je protiv investitora hidroelektrane na rijeci Uni pokrenula pravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane na području ekološke mreže Natura 2000. – “HR 2001069 Kanjon Une”.

Kako je navedeno iz Državnog inspektorata Hrvatske, radovi su obavljani bez provedene ocjene prihvatljivosti za područje ekološke mreže.

U provođenju ispitnog postupka inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata je u skladu sa članom 13. Zakona o zaštiti prirode, od Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije kao stručno-analitičkog tijela za poslove zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, zatražila mišljenje kako bi se utvrdilo jesu li predmetnim zahvatom na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, “Una mlin”, narušene značajke ciljnog stanišnog tipa odnosno jesu li oštećena staništa populacije zavičajne vrste te je li prouzročena štetna posljedica za prirodu, obrazlaže se u saopćenju.

“Nastavno na traženje inspekcije zaštite prirode Državnog inspektorata, Zavod za zaštitu okoliša i prirode dostavio je Državnom inspektoratu izvještaj u kojem se navodi da je provedenim radovima došlo do štetnog uticaja na prirodu, a u kojem se navodi i da se ne može isključiti i daljnji negativan uticaj provedbe zahvata kako na ciljeve očuvanja i cijelosti područja ekološke mreže tako i na bioraznolikost u cijelosti”, zaključuje u saopćenju Inspektorata, prenosi Klix.ba.

Una jeste pobijedila, ali to je zasluga građana i aktivista koji su nekoliko dana proveli na mjestu gdje je gradnja planirana i uporno se trudili da do toga ne dođe. Na kraju su i uspjeli. Svi su imali priliku da dođu u Donju Suvaju i hrabro podrže proteste, a posebno poznate ličnosti čiji se glas daleko čuje. No, izgleda da je lakše poslati poruku s crvenog tepiha. Jedino Darko Rundek “Una, jeste tvoj sin”.