Sumnje da je srbijanska vlast u subotu primijenila zakonom zabranjeno elektronsko oružje kako bi razbila jedan od najvećih mirnih antivladinih protesta u istoriji Beograda, sada su podignute na viši nivo kroz zahtjeve za nezavisnu međunarodnu istragu, dok najviši državni zvaničnici kategorički odbijaju odgovornost.
Pokrenuta je peticija kojom se traži od izvjestilaca za ljudska prava UN-a, Vijeća Evrope i OEBS-a da provedu međunarodnu istragu u vezi s incidentom protiv mirnih demonstranata. Peticiju je za manje od 24 sata potpisalo više od pola miliona ljudi iz Srbije, regiona i širom svijeta, prenosi Hina.
Peticija ističe da je Srbija potpisnica međunarodnih ugovora koji je obavezuju da svojim građanima garantuje pravo na mirno okupljanje i slobodno izražavanje mišljenja, te da primjena sile koja može izazvati trajne zdravstvene posljedice u mirnodopskim okolnostima predstavlja ozbiljno kršenje tih normi.
Protest “15. za 15.” organizovao je studentski pokret, pozivajući građane nakon tri i po mjeseca blokade fakulteta na državnim univerzitetima, tražeći političku i krivičnu odgovornost zbog smrti 15 osoba u tragediji na željezničkoj stanici u Novom Sadu.
Višesatni skup na beogradskim ulicama prekinut je pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, dok je u trenutku 15-minutnog ćutanja na Trgu Slavija odavana počast poginulima. Prema policijskim procjenama, na skupu je bilo oko 107.000 ljudi, dok organizatori tvrde da je broj bio između 275.000 i 325.000.
Na brojnim video snimcima koje su društvene mreže brzo preplavile, vidi se kako masa reaguje u panici, dok učesnici tvrde da je pomutnju izazvao zvučni top ili slično sredstvo za razbijanje demonstracija.
Nakon incidenta, studentski redari su se povukli, a protest je prestao biti označen kao studentski, uz povlačenje studenata na fakultete.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije odmah je demantovalo upotrebu zvučnog topa, označivši to kao dezinformaciju, što je ponovio i predsjednik Aleksandar Vučić, a potom i Ministarstvo odbrane. Tužilaštvo je pokrenulo istragu o širenju dezinformacija.
Ipak, incident je izazvao brojne zahtjeve za istraživanjem od strane opozicije, nevladinih organizacija i građanskih inicijativa, uključujući i međunarodnu istragu.
Srbijanski predsjednik Vučić je ponovo na Instagramu negirao upotrebu zvučnog topa, nazivajući to najvećom laži, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je ponovio da to nije istina.
Premijer u ostavci Miloš Vučević ponudio je spremnost Srbije da zatraži nezavisnu istragu od FBI-a i ruske FSB, kako bi se dokazalo da oružje nije korišteno, kako tvrdi policija.
I dalje se traži da slučaj bude podignut na međunarodni nivo, dok opozicija traži odgovornost za napad na protestante i izazivanje panike zvučnim efektima.
Studenti su, odgovarajući na tvrdnje vlasti, poručili: “Ako nije bio zvučni top, recite nam šta jeste i ko je to iskoristio protiv mirnih demonstranata.” Održavaju se i protesti ispred Ministarstva zdravlja, tražeći pravdu za one koji su povređeni na protestu.