Penzioneri kompanije Zrak danas su se ponovno okupili ispred zgrade Vlade Federacije BiH, nezadovoljni što njihova dugogodišnja potraživanja i dalje nisu riješena. Iako su 16. oktobra održali sastanak s ministrom energije, rudarstva i industrije Vedranom Lakićem, na kojem su dobili obećanja o skorom rješenju, konkretni potezi i dalje izostaju.
„Sastanak koji smo imali prije sedam dana dao nam je određenu nadu, ali sada već počinjemo sumnjati u to da će se išta promijeniti. Više ne možemo čekati praznih ruku,“ izjavio je Šahin Salkić, predstavnik penzionera Zraka. „Cijeli svoj život smo posvetili ovoj kompaniji, a sada se borimo za osnovna prava koja nam pripadaju.“
Protesti su počeli u ranim jutarnjim satima, a penzioneri su ponijeli transparente s porukama poput „Pravda za radnike Zraka“ i „Vlada, gdje su naše penzije?“. Okupljeni naglašavaju da su do sada pokazivali spremnost na suradnju i strpljenje, ali da nakon posljednjih razgovora nisu dobili konkretne odgovore o isplati svojih zasluženih penzija.
Na sastanku održanom 16. oktobra, ministar Lakić je penzionerima predstavio opciju koja bi im omogućila ostvarivanje penzijskih prava, te najavio da će rješenje biti pronađeno u roku od dvije sedmice. No, sedam dana kasnije, penzioneri još uvijek čekaju na konkretne korake i informacije o isplati svojih dugovanja.
„Rečeno nam je da će sve biti riješeno kroz dvije sedmice, ali kako dani prolaze, mi gubimo povjerenje. Vrijeme nam ističe, a mi još uvijek čekamo na pravdu,“ dodao je Salkić.
Protesti su završeni mirno, ali penzioneri Zraka poručuju da neće odustati dok ne ostvare svoja prava. Od Vlade Federacije BiH očekuju hitne mjere kako bi se ovaj dugogodišnji problem napokon riješio.
Ministarstvo energije, rudarstva i industrije, kao i Vlada Federacije BiH, još uvijek se nisu oglasili povodom današnjih protesta.
Kompanija Zrak d.d., već godinama se suočava s teškim finansijskim problemima, a penzioneri kompanije posebno su pogođeni neisplaćenim potraživanjima i dugogodišnjim zanemarivanjem njihovih prava. Uzrok ovakvog stanja može se sagledati kroz više faktora, među kojima su neodgovorno upravljanje, dugotrajni politički interesi, neuspjeli planovi za restrukturiranje, kao i neadekvatna podrška države.
Vlada Federacije BiH i Fadil Novalić
Tokom mandata premijera Fadila Novalića (2015-2023), Vlada FBiH je nekoliko puta najavljivala planove za restrukturiranje i spašavanje posrnulih državnih firmi, uključujući Zrak. Iako je najavljivano više inicijativa za oživljavanje kompanije, kao što su pokušaji privatizacije, programi finansijske pomoći i eventualno povezivanje s drugim firmama iz iste oblasti, rezultati su ostali neprimjetni. Kompanija je nastavila propadati, suočena s dugovima, neisplaćenim platama, te nebrigom za radnike i penzionere.
Jedan od ključnih problema bila je i neefikasnost u vođenju državnih kompanija, gdje politički imenovani direktori često nisu donosili dugoročne strategije koje bi stabilizovale poslovanje. Novalićeva vlada je, iako svjesna problema, izostavila ozbiljne reforme za kompanije poput Zraka, čime su radnici i penzioneri ostavljeni bez podrške u ključnim momentima.
Direktor Nedžad Koldžo
Nedžad Koldžo, koji je bio na čelu Zraka d.d., također se suočava s kritikama zbog upravljanja kompanijom. Tokom njegovog mandata, Zrak nije uspio osigurati dovoljno novih ugovora niti diverzificirati svoje proizvode kako bi ostao konkurentan na tržištu. Kompanija se oslanjala na povremene ugovore s državnim institucijama, ali bez ozbiljnih ulaganja u modernizaciju proizvodnje i proširenje poslovanja, firma je nastavila propadati. Koldžino upravljanje često se karakteriziralo nedostatkom vizije za budućnost i ovisnošću o političkoj podršci, umjesto o tržišnim principima.
Također, radnici i penzioneri ističu da su brojne prilike za restrukturiranje i revitalizaciju kompanije propuštene zbog političkih i ekonomskih interesa, a Zrak je bio pod stalnim pritiskom dugova, blokada računa i nesolventnosti. Problemi su eskalirali do te mjere da su mnogi radnici i penzioneri ostali bez svojih osnovnih prava, uključujući redovne isplate i penzije.