europolFoto: europarl.europa.eu

Europol je objavio detalje akcije “Eufrat” koja je provedena u zemljama Evropske unije, Bosni i Hercegovini i Ujedinjenog Kraljevstva.

Uhapšeno je ukupno 25 osoba koje se terete da su pripadnici velike kriminalne mreže koja se bavila krijumčarenjem migranata, trgovinom oružja i krivotvorenjem dokumenata duž tzv. balkanske rute.

Istraga je provedena u Bosni i Hercegovini, Austriji, Nizozemskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Srbiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i dr. U akciji je učestvovalo 450 policijskih službenika. Zajednički tim osnovao je Eurojust u ove svrhe, a akcija je provedena 20. novembra sinhronizovano u svim zemljama.

Kriminalna mreža aktivna od 2021. godine

Hapšenja po zemljama: Austrija – 6, BiH – 3, Njemačka – 4, Poljska – 5, Srbija – 6, Velika Britanija – 1. Među uhapšenima su tri visokopozicionirana člana. Jedan je državljanin Iraka koji se sumnjiči da je vođa krijumčarske mreže, a uhapšen je po nalogu Poljsku u UK.

Pretresi su izvršeni na 31 lokaciji: Austrija – 7, BiH – 3, Njemačka – 9, Nizozmeska – 1, Polsjka – 5, Srbija – 5i UK – 1. Zaplijenjena su vozila, elektronska oprema i novac.

saopštenju se navodi da je grupa bila aktivna od 2021. godine, a njihova mreža je bila aktivna u 20 zeamlja. Ujedinjeni, krujumčarili su migrante i zemlje EU preko balkanske i istočnoevropske rute. Konačne destinacije za migrante su bile Njemačka, Nizozemska i Velika Britanija. Migranti su mahom bili sirijski državljani.

Nasilje i smrt migranata koje su krijumčarili

Pripadnici ove kriminalne mreže su bili nasilni prema migrantima koje su krijumčarili, pa su na jednom od putovanja preminula dva migranata iz Sirije u Latviji.

Ova kriminalna mreža okarakterisana je kao vrlo opasna, a tereti se, između ostalog, za nasilne zločine i pranje novca.

Ovisno o ruti i mjestu, krminalna mreža naplaćivala je između 4.500 eura i 12.000 eura. Za trasnfer novca migranti su koristili operatera u Turskoj koja je imala saradnju s drugim operaterima širom EU.

Prema podacima Europola, u 2024. godini krijumčarenje 750 migranata je povezano s ovom mrežom. Pretpostavlja se, na osnovu istraga, da je ova mreža prokrijumčarila 2.200 migranata smo u Njemačku. Istražitelji procjenjuju da si zaradili oko 3,4 miliona eura.

O zajedničkom timu koji je proveo akciju

U aprilu 2024. godine, Europol je uspostavio Operativnu radnu grupu u saradnji sa Austrijom, Bosnom i Hercegovinom, Nemačkom, Holandijom, Poljskom, Srbijom, Ujedinjenim Kraljevstvom i drugim evropskim zemljama. Informacije razmijenjene u okviru ove Radne grupe, uz posredovanje Europola, otkrile su dinamične operacije istražene kriminalne mreže.

Eksperti Europola analizirali su ove informacije, a međunarodna razmjena pomogla je da se razjasni struktura kriminalnih aktivnosti i identifikuju akteri uključeni u krijumčarenje i finansijske aktivnosti povezane s mrežom.

Njemačke vlasti su 2023. godine zatražile od Eurojusta da omogući kontakte sa svim drugim uključenim zemljama i pomogne u uspostavljanju Zajedničkog istražnog tima između Njemačke, Poljske, Bosne i Hercegovine i Srbije, s Austrijom kao operativnim partnerom.

Agencija je također organizirala koordinacioni centar u svojim prostorijama za podršku akcionom danu i direktnim kontaktima između svih organa vlasti na terenu.