Da je to privilegovana kasta u bilo kom uređenju ili državi to je već poznata stvar, to su političari. U zavisnosti od niza faktora, plate se razlikuju od države do države. Ovih dana je stigla vijest iz susjedne nam Hrvatske o rastu plata u toj državi za političke djelatnike.

Mjesečna zarada političara iz susjedstva

Tako će sada premijer Hrvatske Andrej Plenković za mjesec svoga rada na platnoj listi gledati iznos od 5.535 eura, dok će predsjednik Zoran Milanović i dalje imati veću platu od Plenkovića, koja iznosi 6.074 rura.

Prvi u Saboru zapadnih susjeda Gordan Jandroković, za svoje aktivnosti naplatit će 5.314 eura. Kod nekih političara iz Evrope, kao što je Olaf Scholz, kancelar u Njemačkoj imat će, za naša shvatanja, ogromnih 24.582 eura.

Kontraverzni mađarski političar Viktor Orban za svoj trud inkasira 16.504 eura, što je za nekih deset puta više od prosjeka u Mađarskoj. Kada je u pitanju region, najveću platu ima Denis Bećirović kojeg na banci svakog mjeseca čeka 3.264 eura. Malo je nestvarno, ali ovo su navodi RTL-a Hrvatska koje je objavio navode da najmanje novca za svoj rad prima predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, tek 1.866 eura. Na vama je da vjerujete ili ne. Nešto malo veći lični dohodak ima predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sa 1.910 eura.

Koliko zarađuju naši državnici?

A koliko zvanično primaju političari u Bosni i Hercegovini, prije nekih pola godine, objavio je CIN, a prenio portal Capital.ba. Kada su u pitanju nivoi vlasti kojih u BiH ne nedostaje, ubjedljivo najviša primanja imaju oni koji su na državnim funkcijama.

Trenutni članovi predsjedništva BiH (Željko Komšić, Željka Cvijanović, Denis Bećirović)

Tako, prema podacima CIN-a, plata Denisa Bećirovića, kao člana Predsjedništva, iznosi 6.491 KM. Željka Cvijanović ima čak 6.636 KM, dok je najskromniji Željko Komšić sa 6.183 KM. Na jednako visokoj nozi žive i poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji u zbiru imaju primanja približno 6.000 KM mjesečno.

Visoku platu od 6.569 maraka ima i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, dok ministri na nivou BiH imaju plate otprilike 5.600 KM. Kako se spuštamo prema nižim nivoima vlasti, tako i plate funkcionera padaju.

Plate političara po entitetima

Milorad Dodik nije objavio podatak o tome kolika mu je plata kao predsjednika RS-a, ali ona je u prošlom mandatu na ovoj funkciji (2014.-2018.) iznosila gotovo 5.000 KM. Radovan Višković, kao premijer RS-a, ima bruto platu od 4.700 KM.

Ministri u entitetu RS, s druge strane, imaju plate u prosjeku 3.480 KM.

Nešto skromniju platu ima premijer Federacije Nermin Nikšić koja doseže približno 3.500 KM. Identična primanja ima i Lidija Bradara kao predsjednica entiteta.

Kada je riječ o zastupnicima u Parlamentu FBiH, njihove plate kreću se između 3.500 i 4.000 KM.  

Napominjem, ono što je jako važno jeste da su ovo iznosi koje primaju za svoj rad. Sudeći po dosadašnjoj praksi, naši vrli vršioci dužnosti u svim nivoima vlasti imaju veoma dobro razvijene strategije da ove navedene plate ‘podebljaju’ sa mnogo izdašnijim iznosima.