Nasilje nad ženama nije u porastu, već svijest o tom problemu, jer se u posljednjih nekoliko godina sve više govori o femicidu i sličnim slučajevima.
Rečeno je to na predavanju i panel diskusiji koje je danas organiziralo Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH i Gender centrom Federacije BiH.
Događaj je organiziran u okviru kampanje “Ne okreći glavu, okreni broj!”, koja ima za cilj podizanje svijesti o nasilju u porodici i nasilju nad ženama, jačanje međuinstitucionalne saradnje te ohrabrivanje građana da prijavljuju nasilje.
Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak kazao je da kampanja ima za cilj da animira građane da prijavljuju nasilje, ne samo zato što je to svima zakonska obaveza, nego prije svega, jer se na taj način pomaže žrtvi.
Jednim pozivom, dodao je ministar Isak, građani pružaju zaštitu žrtvi i započinju postupak zaštite koji kreće od policije pa do ostalih institucija koje učestvuju u procesu zaštite.
Tvrdi da je efekt već vidljiv koji se na terenu već primjećuje.
“Cilj nam je da ohrabrimo žrtvu da prijavi, ali i da je informišemo gdje može potražiti pravnu ili bilo koju drugu pomoć. Ali želimo djelovati preventivno”, kazao je.
Ministar je napomenuo i kontinuiranu obuku trenerima koja je osigurana na Policijskoj akademiji.
Isak je govorio o izazovima i koracima u provedbi Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024 – 2027 u Federaciji BiH te kazao da se ispunjavaju i odredbe Istanbulske konvencije koje je Bosna i Hercegovina ima za obavezu.
Agencija za ravnopravnost spolova BiH
Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić kazala je da je Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova primjer institucije koja međunarodne standarde iz Istanbulske konvencije ugrađuje u pravilnike.
“Nedavno smo dobili i Pravilnik koji reguliše procjenu rizika, jer je to nešto što je nedostalo. To je odličan primjer kako možemo koristi međunarodne standarde i izvršavati naše obaveze po međunarodnim dokumentima bez nekih velikih mijenjanja legislative”, kazala je.
Također je naglasila dosadašnje aktivnosti Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova u vezi izrade plana mjera po GREVIO preporukama te kazala da je BiH potpisnica Istanbulske konvencije i da je dužna izraditi izvještaj po preporukama.
Dodala je da je Agencija za ravnopravnost polova BiH u procesu izrade webinara koji će biti certificiran za oba entiteta, a koji će uključivati standarde iz Istanbulske konvencije i procjenu rizika.
Gender centar FBiH
Predstavnik Gender centra FBiH Zlatan Hrnčić kazao je da je ratifikacijom Istanbulske konvencije, Bosna i Hercegovina preuzela obaveze, ali i odgovornost za dostizanje standarda u toj oblasti.
Dodao je da je Gender centar, kao koordinator, izradio Strategiju za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024 – 2027 te da su Vlada Federacije i Parlament usvojili taj dokument.
“Upravo današnja aktivnost predstavlja i realizaciju strategije u prvom dijelu prevencije, jer prevencija je najvažniji dio djelovanja. Sve ono ostalo slijedi ukoliko nismo prevenirali te tokove”, kazao je.
Ideja je, dodao je, da sve nadležne institucije imaju promotivne programe i druge aktivnosti, kao i oficijelni program edukacije policijskih službenika.
“Imamo ciljane sektorske obuke u ovoj oblasti. Redovno prikupljamo statičke podatke i objavljujemo u okviru različitih izvještaja. U BiH imamo oko tri i po hiljade prijava slučaja nasilja u porodicama, a na svaku prijavu izlazi najmanje jedan policijski službenik i službenica, što znači da imamo oko 7.000 mogućnosti da policijski službenik službenica urade sve kako treba ili eventualno naprave neku grešku”, pojasnio je.
Istakao je da je u svim slučajevima femicida prethodilo dugotrajno nasilje te da upravo kroz ovu i slične kampanje žele podići svijest o jačanju svijesti pravovremenih prijava slučaja nasilja u porodici.