Kulturno-umjetničko društvo Vrelo Ibra iz Rožaja napustilo je 8. Međunarodni festival folklora “Zlatni Ćemer”, održan 31. maja 2025. godine u Mojkovcu, nakon što je jedan od ansambala predstavljen kao da dolazi iz “države RS”.

Kao razlog povlačenja, iz KUD-a navode da je Udruženje za očuvanje tradicije “Birač” iz Vlasenice na zvaničnoj festivalskoj fotografiji označeno kao: “UOT ‘Birač’ Vlasenica, RS”, što, kako kažu, predstavlja pokušaj politizacije kulturne manifestacije.

– Nažalost, svjedočili smo ozbiljnom presedanu – jedno od društava predstavljeno je kao da dolazi iz ‘države Republika Srpska’, nepostojeće državne tvorevine. RS nije međunarodno priznata država, već entitet unutar suverene Bosne i Hercegovine. Po traženju objašnjenja od organizatora, rečeno nam je da je takvo predstavljanje ‘politika festivala’, navodi se u saopštenju.

KUD Vrelo Ibra, koje već 55 godina njeguje kulturnu tradiciju svih naroda Crne Gore, ističe da u potpunosti odbija da učestvuje u manifestacijama koje, kako navode, koriste kulturu za političke poruke koje podrivaju suživot i regionalne odnose.

– Naš identitet duboko je utemeljen u vrijednostima multikulturalnosti, zajedništva i poštovanja. Kroz umjetnost šaljemo poruku mira i dostojanstva. Festival je, svjesno ili ne, iskrivio tu svrhu i pretvoren je u poligon za negiranje međunarodno priznatih granica, dodaju iz društva.

Posebno su izrazili razočaranje zbog toga što nijedan od preostalih 13 ansambala nije reagovao na, kako su naveli, “očigledan pokušaj politizacije kulture”.

– Njihova tišina, za nas, predstavlja prećutnu podršku jednoj opasnoj i štetnoj praksi. Smatramo da kulturni radnici imaju moralnu obavezu da reaguju kada se kultura koristi za širenje narativa koji podrivaju mir i međunacionalno povjerenje.

KUD Vrelo Ibra pozvao je nadležne institucije Crne Gore da preciznije definišu odgovornost javnih ustanova i organizatora kulturnih događaja, kako se ne bi ponavljale situacije u kojima se kultura instrumentalizuje za političke ciljeve.

– Dodatno uznemirujuće je što se sve desilo upravo 31. maja – Dana Evrope, Dana borbe protiv negiranja genocida i Dana bijelih traka. Tog dana kultura je trebala biti prostor sjećanja i empatije, a ne negacije i podjela.

Za kraj, poručili su:

– Naša kultura neće biti u funkciji mržnje, a naša tišina nikada neće biti saučesnik. Nastavićemo putem kojim idemo već više od pola vijeka – putem igre, pjesme i tradicije, putem koji spaja ljude i promoviše Crnu Goru kao zemlju svih njenih građana.