U Bosni i Hercegovini je do sada zabilježeno preko 7.000 oboljelih od morbila, navode iz Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u BiH i UNICEF.

Glavni uzrok rasprostranjenosti morbila u BiH predstavlja pad vakcinacije protiv ove bolesti. Stopa vakcinisanih protiv morbila iznosi samo 55%, a za sprječavanje epidemije u zajednici, ta stopa treba biti najmanje 95%.

Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a u BiH, prokomentarisao je nisku stopu vakcinisanosti protiv morbila. Naglasio je da je bitno riješiti neregularnosti koje su dovele do toga da veliki broj djece nije vakcinisan.

Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a u BiH

“Nema opravdanja da u 2024. godini djeca budu u opasnosti da obole od ove bolesti koja se može spriječiti. Vakcine protiv morbila su sigurne i efikasne. Potrebno je uložiti jače napore u rješavanju svih neregularnosti zbog kojih djeca propuštaju vakcinaciju kako bismo ove epidemije mogli staviti pod kontrolu”, rekao je Lucet.

Najčešće obolijevaju djeca do četiri godine starosti

Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH saopćeno je da je od 25. decembra 2023. godine do 8. jula 2024. godine, prijavljen 6.491 slučaj morbila, od kojih je 341 laboratorijski potvrđen.

Najveći broj oboljelih, njih 2289 (35,3%), bio je dobi od 1 do 4 godine. Od ukupnog broja prijavljenih slučajeva (6.491), necijepljeno je 5.568 oboljelih (85,8%), nepotpuno cijepljeno je 282 oboljelih (4,3%), a cjepni status 539 oboljelih (8,3%) bio je nepoznat.

Simptomi morbila (ospica)

Morbile su vrlo zarazna virusna bolest, a prenosi se kapljičnim putem. Virus ostaje aktivan u zraku i na zaraženim površinama do dva sata. Osoba koja je zaražena morbilama, virus može prenijeti od četiri dana prije pojave osipa do četiri dana nakon pojave osipa.

Uobičajeno trajanje bolesti je 7-10 dana. Povišena tjelesna temperatura, hunjavica (curenje nosa), kašalj, ‘vodenaste’ oči, male bijele mrlje na sluznici obraza (Koplikove pjege), su prvi simptomi oboljenja od morbila.

Nakon nekoliko dana dolazi do pojave osipa, obično na koži glave i vrata, a zatim se širi po cijelom tijelu. Trajanje osipa je otprilike 5-6 dana. Najviše su, prilikom oboljenja, ugrožena djeca do 5 godina i odrasli, stariji od 30 godina.

Njima prijete komplikacije kao što su upala srednjeg uha, upala pluća, dijareja koja uzrokuje dehidrataciju, sljepoća i encefalitis (upala mozga).

MRP cjepivo je najbolje rješenje za spriječavanje pandemije

U Bosni i Hercegovini je već preko 40 godina u upotrebi cjepivo protiv morbila, rubeole i zaušnjaka, poznatije kao MRP cjepivo. Prema Programu imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine, predviđene su dvije doze MRP cjepiva.

Prva doza predviđena je u prvoj, a druga doza u šestoj godini života. Ukoliko se jedno cijepljenje preskoči, može se bez problema obaviti naknadno.

Foto: Zavod za javno zdravstvo FBiH

Vakcine za prevenciju morbila, pored toga što štite vakcinisanu osobu, štite i druge ljude na način da su šanse za prenošenje virusa izuzetno male.

Organi javnog zdravstva u BiH ostvaruju saradnju sa Kancelarijom Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF u BiH, kao i Regionalnom kancelarijom SZO i UNICEF za Evropu.

SZO i UNICEF, kako iz BiH tako i iz Evrope, pružaju različite vrste podrške Bosni i Hercegovini da adekvatno odgovori na epidemiju.

U KS od morbila preminuo adolescent

Prvi smrtni slučaj od zaraze morbilama prijavljen je Zavodu za javno zdravstvo FBiH 18. jula 2024. godine, a radi se o 17-godišnjem dječaku koji nije bio cijepljen protiv morbila.

Nakon prijave smrtnog slučaja, dr. Anisa Bajramović, specijalistica epidemiologije iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, dala je izjavu za portal Avaz.ba:

“Dječak iz Kantona Sarajevo preminuo je prošle sedmice, a mi smo prijavu o njegovoj smrti dobili jučer. Dječak je imao 17 godina i nije bio vakcinisan protiv morbila”, rekla je tom prilikom dr. Bajramović.

Također je dodala:

“Do sada smo, za ovih šest mjeseci apela, vakcinisali 80% djece, a prošle godine je bilo samo 30%. Ovo je odličan rezultat. Vakcina ima dovoljno i vakcinacija se odvija odlično. Ovo nam je dokaz da roditelji ipak slušaju struku. Također, pozivamo ostale, to je ovih 20% koji nisu vakcinisani, da dođu i vakcinišu djecu”, poručila je specijalistica epidemiologije.

Poruka Zavoda za javno zdravstvo FBiH:

“Cjepiva za djecu ima dovoljno. Ponovo apeliramo na roditelje da je imunizacija najbolja mjera za sprječavanje obolijevanja te razvoja komplikacija i umiranja od zaraznih bolesti. Imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine je siguran, kvalitetan, visokoučinkovit i besplatan.

Saradnja roditelja u razumijevanju i prihvatanju imunizacije su prioritet u postizanju i održanju visokih obuhvata imunizacijom te sprječavanju obolijevanja i širenja infekcije.”