Trump

Kamala Harris 44%, Donald Trump 42%, ovo su rezultati ankete koju je sproveo Reuters, a u isto maltene vrijeme ispitivanje javnosti o šansama kandidata za izbor predsjednika ili predsjednice Amerike proveo je i CNN i po tom ispitivanju Trump ima 49% dok Harrisova ima 46%.

Dakle, nakon informacija da Joseph Biden izlazi iz utrke za predsjednika i dolaska Kamale Harris na njegovu kandidatsku stolicu, stvari su se potpuno promijenile. Prema svim dotadašnjim anketama, Trump je vodio, a njegovu prednost digao je i atentat koji je na njega izvršen.

Demokrati su krenuli u promjenu snaga i izvršili veliki pritisak na Bidena koji se na kraju i povukao iz utrke, ostavivši Kamalu Harris, potpredsjednicu Sjedinjenih Američkih Država, kao, po njemu, najboljeg kandidata za borbu protiv Trumpa.

Harrisova naziva Trumpa kriminalcem

Harrisova je startovala sa ogromnim entuzijazmom i za nepunih 36 sati sakupila 100 miliona od donatora za svoju kampanju. Samo malo je trebalo da se utrka pretvori u potpuno neizvjesnu. Kamala se sve više pojavljuje u javnosti, otvoreno Trumpa naziva kriminalcem i najavljuje svoju pobjedu, što je izazvalo veliku reakciju mladih ljudi koji se sve više okreću njoj.

Demokrati iz jedne potpune letargije prelaze u fazu euforije i smatraju da Trump više nije tako siguran u pobjedu i raste optimizam onih koji ga ne podržavaju. Kamala je veoma sposoban orator i veliki entuzijasta, ali te vrline nije iskazivala jer je bila u pozadini Bidena.

Foto: EdW

Sada se na sva usta hvali da je ona bila i tužitelj i da je to iskustvo koje će primijeniti u borbi protiv “kriminalca”, kako naziva Trumpa. Zanimljivo je da taj momenat nije koristila 2020. godine, kada se natjecala za kandidata Demokratske stranke.

Kontradiktornost: Harrisova nekad i sad

Bilo je to doba u kojem je Ameriku potresao val policijskog nasilja i rasna mržnja koju su prouzrokovali ispadi policajaca kontra crnih stanovnika koji su imali i smrtne ishode. U to vrijeme, policija i taj sistem je bio na meti velikog broja stanovnika Sjedinjenih Američkih Država.

Tom sistemu pripadala je i Kamala Harris kao tužitelj i njen posao nije bio nimalo za pohvalu. Imala je i nadimak da je “policajac” što je bio biljeg onih koji su bili protiv kompletnog sistema. Sada su stvari poredane tako da Harris punih usta izgovara da je tužiteljica i da će se boriti svim snagama protiv kriminala i lopova kao što je, po njenim navodima, i Donald Trump.

Spomenuti kandidat, dakle Trump, još uvijek je zbunjen ovim potezom Demokrata i borba protiv Bidena mu je još u glavi i tek treba da krene sa repertoarom uvreda i ponižavanja onako kako samo on zna. Od mizoginije preko rasne mržnje. Ono što je jako zanimljivo jeste i kako će se Trump snalaziti kada budu jedno kontra drugog, imajući u vidu da je Kamala u prednosti sa spomenutom elokventnošću i oratorskim sposobnostima.

Mogućnost građanskog rata?

Još jedan momenat ide na stranu Kamale Harris, a to je da na sceni nije više sukob dva starca, već je na podijumu ostao samo jedan starac kontra ne tako stare kandidatkinje. Ta okolnost, tvrde mediji, itekako smeta Trumpu.

Poznavaoci situacije u Americi ipak imaju i jednu dozu straha koju može izazvati upravo Trump. Nakon nedavnog atentata na Donalda Trumpa, pojedini analitičari u SAD-u, ali i svijetu, vidjeli su podjelu koja bi Ameriku mogla uvesti u građanski rat.

Pojedinci su išli i tako daleko da su poredili situaciju u Jugoslaviji 90-ih godina prošlog vijeka i rat koji je pogodio ove prostore. Odmah nakon atentata, i jedan i drugi kandidat su pozivali na smirivanje situacije i ublažavanje retorike jednog i drugog.

Foto: WUNC

E upravo taj strah se ponovno javlja. Postoji opravdan strah da, ukoliko Kamala Harris pobijedi na izborima, da će u takvoj konstalaciji dešavanja Donald Trump krenuti u svoju borbu nepriznavanjem rezultata izbora.

Sjetimo se da je upravo tako govorio i u borbi za Bijelu kuću kontra tadašnje protiv kandidatkinje Hillary Clinton, ali i u borbi protiv Bidena. Šta god da se desi na izborima, jedno je skoro pa sigurno. Donald Trump vrlo teško da će se pomiriti sa porazom, a s obzirom na konstalaciju dešavanja, ni najgori ratni sukob u Sjedinjenim Američkim Državama nije neostvariva opcija. Niti najmanje.