Foto: visoko.ba

U vezi nedavno donesene odluke Ustavnog suda BiH kojom je van snage stavljena odluka entitetskih vlada o prenamjeni, tj. prodaji državnog zemljišta u Varešu i na Jahorini, oglasio se načelnik Vareša Zdravko Marošević. Kako je naveo, “njihove namjere i namjere Jahorine ne mogu se stavljati u istu ravan.”

Zdravko Marošević, načelnik Općine Vareš poslao je otvoreno pismo javnosti povodom ove odluke. Naveo je da slučaj iz Jahorine i slučaj iz Vareša nisu isti.

“I dalje čekamo da izvršimo uvid u cjelovitu objavljenu sudsku odluku, no već u ovom momentu mogu reći da ova dva slučaja nikad nisu trebala biti dovedena u istu ravan. U Varešu je zemljište ustupljeno kako bi se na njemu smjestilo postrojenje za skladištenje jalovine. Znači, Odluka Vlade FBIH je predvidjela privremeno korištenje šumskog zemljišta u druge namjene koje su Odlukom tačno definirane bez promjene titulara”, kazao je Marošević.

“Naše namjere nisu iste u poređenju s Jahorinom, jer mi, istinski, ne želimo od vlastite države oduzeti ništa. Mislim da je iznimno važno da javnost uvidi tu razliku”, poručio je Marošević.

Dodao je da ne može da se ne zapita hoće li takva odluka Ustavnog suda BiH imati posljedice u drugim dijelovima BiH gdje su u posljednjih nekoliko godina niži nivoi vlasti dodjeljivali državnu, šumsku ili poljoprivrednu zemlju investitorima za izgradnju energetskih postrojenja, posebno solarnih elektrana.

Marošević je naglasio da je kompanija Adriatic Metals oživjela Vareš, osnažila populaciju i ekonomske aktivnosti, te vratila snažnu rudarsku tradiciju i stanovništvu dao osjećaj ponosa i svrhu da ovdje žive i rade.

“Ponosni smo što je najveća poslijeratna investicija realizovana upravo u našoj Općini, u Zeničko-dobojskom kantonu, a 450 miliona dolara i više od 500 direktno i indirektno zaposlenih ljudi je nešto što bi svaka vlast u BiH trebala podržati”, rekao je Marošević.

Potcrtao je da razvoj rudarskog sektora predstavlja priliku za dugoročnu održivost i razvoj te općine i poboljšanje životnog standarda svih članova zajednice.

“Uspjeh Adriatic Metals je uspjeh Bosne i Hercegovine, koja je pokazala da je spremna za velike međunarodne investicije u rudarskom sektoru. Nećemo dopustiti da nam bilo šta stavi tamnu mrlju na ovaj uspjeh”, zaključio je u otvorenom pismu Marošević, piše Fena.

Podsjetimo, u našoj analizi zaključili smo da su vlasti iz Federacije BiH, bila to Vlada FBiH i njeno resorno ministarstvo ili Vlada Zeničko-dobojskog kantona i njeno resorno ministarstvo, osim što su prekršile Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom, još jednom pokazale licemjerstvo time što su dali dozvolu za prenamjenu, odnosno prodaju državnog zemljišta, iako se bune kada vlasti u Republici Srpskoj rade to isto.

Također smo postavili i pitanje, da li će iko odgovarati i za jedan i za drugi slučaj i koliko će “igranje” s državnom imovinom koštati građane Bosne i Hercegovine te da li će sporna zemljišta biti vraćena u prvobitno stanje, ako je to sada uopšte više moguće?