Maher Zain: “Nikada više mora značiti za sve – i za Srebrenicu i za Gazu”

Jedan od najpoznatijih izvođača muslimanske duhovne muzike, Maher Zain, pridružio se brojnim svjetskim ličnostima koje su se oglasile povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Na ovaj važan i bolan dan, Zain je poslao snažnu poruku putem svog Instagram profila, podsjećajući svoje pratioce na tragediju koja se dogodila u julu 1995. godine u istočnoj Bosni, ali i ukazujući na slične strahote koje se dešavaju danas – konkretno u Gazi.

Uz fotografiju iz Memorijalnog centra u Potočarima, koji čuva sjećanje na više od 8.000 nevinih žrtava, Maher Zain je napisao emotivan i snažno politički intoniran tekst koji je dirnuo hiljade njegovih pratilaca.

“Danas se obilježava 30 godina od genocida u Srebrenici. Hiljade života je oduzeto dok je svijet šuteći promatrao, samo da bi iz godine u godinu govorili sa sramom i izražavali žalost. Danas, dok svjedočimo onome što se dešava u Gazi, ponovo vidimo nepodnošljivu patnju, brisanje porodica i neuspjeh globalne savjesti. Koliko ćemo još puta reći ‘nikad više’ i dopustiti da to ništa ne znači? Nije dovoljno žaliti za prošlošću, ako ignorišemo sadašnjost”, poručio je Zain.

Njegove riječi odjeknule su snažno, posebno jer dolaze u trenutku kada se širom svijeta vodi debata o odgovornosti međunarodne zajednice, selektivnoj empatiji i potrebi da se tragedije tretiraju jednako, bez obzira gdje i nad kim se dešavaju.

Maher Zain je podsjetio i na svoju raniju posvetu žrtvama Srebrenice – pjesmu koju je objavio prije pet godina. Tom prilikom je na svom YouTube kanalu jasno naveo da se u Srebrenici dogodio genocid u kojem je ubijeno 8.372 muškarca i dječaka bosanskih muslimana. Pjesma je naišla na snažan emotivan odjek u regionu i širom muslimanskog svijeta.

Ovaj libansko-švedski muzičar je poznat po svojim angažovanim porukama, koje kroz muziku i društvene mreže prenosi milionima svojih fanova. U ovom konkretnom slučaju, on je iskoristio svoj uticaj da ukaže kako historijske tragedije moraju biti trajna opomena, ali i alat za djelovanje danas.

Zain je u svojoj objavi citirao i riječi prvog predsjednika Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića:

“Ako zaboravimo genocid koji nam je učinjen, bit ćemo prinuđeni da to opet preživimo. Ali, ja vam ne govorim da trčite za osvetom, već samo da nikad ne zaboravite šta se dogodilo.”

Time je jasno stavio do znanja da se sjećanje na Srebrenicu ne smije zadržati samo na komemoracijama, već mora služiti kao podstrek za otpor nepravdi i patnji – bilo gdje da se dešavaju.

Njegova poruka “Nikada više mora značiti za sve” poziv je na univerzalnu pravdu i globalnu odgovornost – da se patnja jednog naroda ne ignoriše samo zato što se dešava daleko, jer šutnja pred zlom je uvijek saučesništvo.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW