U rubrici BiH ovaj put vam predstavljamo Crvenu Tabiju. U fantastičnim snimcima u videu na Youtube kanalu eda-Ra možete uživati u pogledu na Sarajevo s ovog mjesta u koje ćete se bez imalo sumnje odmah zaljubiti. Ukoliko prvi put dolazite na Crvenu Tabiju i ne znate put, u ovom videu je objašnjeno i prikazano kako doći do mjesta s kojeg se pruža najljepši pogled na Šeher Sarajevo.

Izvor: Youtube kanal eda-Ra

Crvena tabija poznata je još i kao Strošićka, i nalazi se u istoimenoj starogradskoj ulici Strošići koja je nastala u osmanskom razdoblju u drugoj polovini 17. stoljeća.

Nekada je to sve bila mahala šejha Gerdeni hadži-Husejna, koji je u toj ulici, prema predajama, sagradio i najstariju sarajevsku džamiju koja je i danas biser Vratnika, a otvorena je samo u periodu Ramazana. Ulica u kojoj se nalaze više puta je mijenjala nazive, kako to obično biva, prema interesima svake vlasti, ali od 1910. godine do danas ostao je naziv Strošići.

Crvena ili Strošićka tabija nerijetko je zapostavljena, a oni koji znaju za nju, kažu da je pogled na Sarajevo najljepši upravo sa ovog mjesta. Nalazi se na strmom terenu, u naseljenom dijelu grada i poprilično je zapuštena i obrušena.

Zaštićena je kao nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Odnosno, nalazi se u sastavu Graditeljske cjeline – Stari grad Vratnik koja je Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika iz 2005. godine proglašena nacionalnim spomenikom.

Prići joj se može samo sa sjeverne strane, iz ulice Strošići, a dijelovi bedema kojima je bila povezana sa vratničkim zidinama naziru se u fragmentima. Trapezastog je oblika, površine 367 metara kvadratnih.

Iako su danas najznačajnije i najpoznatije samo dvije, pet tabija koje je Sarajevo imalo su: Žuta tabija na Jekovcu, zvana i Ahmed-pašina tabija; Crvena ili Strošićka tabija koja je dobila ime po ocu Ahmed-paše – Rustempašina tabija; zatim Tabija na Ravnim bakijama koja je dobila ime sultana Ahmeda, a narod ju je zvao Arap tabijom; te u vrhu Čebedžija je tabija na Zmajevcu, koja je dobila ime Ibrahim-paše Arnauta, a narod ju je prozvao Arnaut tabijom ili Tabijom kod kapije i Bijela tabija.