U okviru međunarodne kulturne manifestacije „Mostarsko ljeto 2025“, publika je u petak uživala u dva snažna i emotivna kulturna događaja koja su obilježila večer u Starom gradu Mostara. U jedinstvenom ambijentu pod vedrim nebom, održana je monodrama „Ćiro“ u izvedbi Tarika Filipovića, dok je u dvorištu Instituta Yunus Emre predstavljena zbirka poezije Lejle Mušić „Grane iz kojih niču ruke“.
Filipović: “Mostar se posebno voli”
Poznati glumac i televizijski voditelj Tarik Filipović premijerno je nastupio na „Mostarskom ljetu“, izvodeći svoju popularnu monodramu posvećenu legendarnom fudbalskom treneru Miroslavu Ćiri Blaževiću. Publika je s oduševljenjem ispratila svaku scenu, a Filipović nije krio emocije zbog nastupa u Mostaru.
„Prvi put nastupam u okviru manifestacije ‘Mostarsko ljeto’ i veliko mi je zadovoljstvo. Volim ovaj grad i kada su me pozvali iz Narodnog pozorišta Mostar, to je bio poziv koji se ne odbija“, rekao je Filipović. Posebno je istakao emotivnu povezanost sa Mostarom, prisjećajući se riječi svoje majke koja je govorila da je Mostar najljepši grad na svijetu.
„Nadam se da će ovaj grad ponovo živjeti punim plućima, kao što je živio nekada, i biti biser Bosne i Hercegovine“, dodao je.
Poezija iz zrelih osjećanja i djetinjstva u ratu
Istovremeno, u dvorištu Instituta Yunus Emre, Narodna biblioteka Mostar upriličila je promociju zbirke poezije „Grane iz kojih niču ruke“ autorice Lejle Mušić. Zbirka sadrži stihove koji su nastajali tokom godina, još od srednjoškolskih dana autorice, kada su ratna zbivanja oblikovala njen pogled na svijet.
„Kao djeca rata, rano smo sazrijevali i promišljali o svijetu koji nas okružuje. Čitanje je nudilo alternative – ljepši svijet u koji smo mogli pobjeći. Godinama kasnije, stihovi su se mijenjali zajedno s nama i konačno su se posložili u ovu zbirku“, kazala je Mušić, dočekana s velikim aplauzom.
O zbirci su govorili recenzenti dr. Melida Travančić, dr. Lejla Boškailo i dr. Nermin Ormanović, a promociju je moderirao prof. Haris Ćukle. Muzički dio večeri upotpunio je Adnan Pajević, dodatno obogaćujući književni ugođaj.
Najava narednog programa: “Čuvari tradicije” povodom jubileja Starog mosta
Program „Mostarskog ljeta 2025“ se nastavlja u ponedjeljak, 21. jula, ponovo u Institutu Yunus Emre. Tada će biti upriličena svečana manifestacija „Čuvari tradicije“, s početkom u 20:45 sati, u čast 20. godišnjice upisa Starog mosta na UNESCO-ovu listu svjetske baštine i 21. godišnjice njegove obnove.
Manifestacija će biti posvećena očuvanju nematerijalne kulturne baštine, a organizatori najavljuju poseban program uz prisustvo umjetnika, čuvara tradicije i poštovalaca mostarske historije.
Mostar ponovo diše kulturom
Večer u Starom gradu bila je još jedan dokaz da Mostar živi kroz umjetnost, poeziju i scenski izraz. Manifestacija „Mostarsko ljeto 2025“ nastavlja da spaja generacije i kulture, podsjećajući sve prisutne na ljepotu dijaloga kroz umjetnost i važnost očuvanja identiteta i tradicije u vremenu koje sve više traži nove vrijednosti.