Zasnovano na izvještaju objavljenom u „Dnevnom avazu“, kultura čitanja u Sarajevu, kao i širom Bosne i Hercegovine, suočava se s nizom izazova, iako postoje znakovi pozitivnih pomaka. Prema podacima koje navodi JU Biblioteka Sarajeva, broj novih članova u posljednjih nekoliko godina pokazuje blagi, ali konstantan rast, što se tumači kao pokazatelj da interes za knjigom među građanima, naročito mladima, i dalje postoji.

U tekstu se također navodi da biblioteka nudi sadržaje na više jezika, uključujući engleski kroz Američki kutak, te njemački, francuski, talijanski i slovenački putem zbirki u Europe House. Zabilježen je i porast posjeta u dječijim i mješovitim odjeljenjima tokom ljetnog raspusta, a sve veći broj mladih čitatelja pokazuje interesovanje za naslove koji ne spadaju u školsku lektiru, već proizilaze iz lične znatiželje.

Nekoliko sarajevskih općina obezbijedilo je besplatne članarine za mlade od 15 do 35 godina, među kojima prednjače Novi Grad i Novo Sarajevo s po 1.000 članarina. Ilidža je omogućila 300, Centar 750, a Hadžići 75 besplatnih članstava.

U cilju prilagođavanja savremenim navikama čitanja, biblioteka je od 2018. uvela posudbu elektronskih čitača knjiga. No, kako se navodi, postoji niz prepreka u implementaciji elektronskih naslova za djecu i mlade, uključujući ograničenu dostupnost domaćih e-knjiga, te tehničke i zakonske izazove digitalne distribucije. Kao ključno za dalji razvoj navodi se veći angažman izdavača i osavremenjavanje informacijske infrastrukture biblioteka.

EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW EWRW