Plakati strankeFoto: Klix.ba

Ulice bosanskohercegovačkih gradova jutros su osvanule oblijepljene predizbornim plakatima i bilbordima s fotografijama kandidata čija će se imena naći na glasačkim listićima ovogodišnjih Lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini.

Naime, predizborna kampanja u BiH počela je zvanično danas i trajat će do 5. oktobra 2024. godine, do 7:00 sati, kada stupa na snagu izborna šutnja, nakon koje će u nedjelju, 6. oktobra, biti održani Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini.

Plakati su raznoliki, ali uglavnom s istim nedostacima: fotografije kandidata su ili presvijetle, previše obrađene putem fotošopa, ili jednostavno loše izvedene. Kod nekih stranaka, plakati su gotovo identični onima iz prethodnih godina. I tako svi “bodu oči” prolaznicima. Čini se da su i ovaj put mnogi fotografi i marketinške agencije “prevarili” stranke i njihove kandidate.

Očigledan primjer je stranka Narod i Pravda i njihov vizualni identitet koji je mnogo lošiji nego prije četiri godine. SDP je išao na provjerenu varijantu, dok je grafički promašaj NES.

DF je radio redizajn i sve pohvale na račun grafičkog dizajnera i agencije koja je bila angažovana na ovom zadatku. Pohvalno je i to što je DF svoj logo prilagodio savremenim trendovima bez jasnih i oštrih rubova. Fotografije su odlične, slogan također, a boje u printu prilagođene trendovima današnjice.

SDA – ništa novo. Njihove plakate i bilborde uglavnom “krase” neukusna grafička rješenja s jednostavnim fontom slova i bezidejnost koja vlada već decenijama.

Naša stranka standardno dobra. Grafika sjajna, fotografije poprilično dobre, a slogan i pjesma kreativni.

Nova stranka koja prvi put izlazi na izbore jeste Naprijed BiH!, čiji je osnivač Šemsudin Mehmedović. Pored toga što je stranka nova, nov je i vizualni identitet koji osvježava i donosi nove trendove u izradi promotivnih materijala za izbore u BiH. Tim grafičkih dizajnera i marketing stručnjaka s kojima smo analizirali materijale pohvalio je iskorake u dizajnu, grafičke vizuale i fotografije.

Snaga naroda, također novoosnovana stranka u BiH, čiji je osnivač Ramo Isak, nije se naročito proslavila s idejama vizualnog identiteta. Naime, plakati i bilbordi su nešto što je već viđeno i vrlo jednostavno urađeno, što može biti pohvalno, ali u ovom slučaju to nije baš tako. Fotografije su također veoma loše obrađene.

Koliko kandidata učestvuje na izborima?

Na ovogodišnjim izborima učestvuje 26.089 kandidata, među kojima je 10.983 žena, koji će se boriti glasove 3.400.204 birača, uključujući 44.789 birača koji glasaju izvan Bosne i Hercegovine. Mandate će, na kraju, izboriti 3.200 zastupnika u skupštinama opština i gradova te 142 načelnika ili gradonačelnika u Bosni i Hercegovini. Za skupštinu opština i gradova kandidovana su 25.703 kandidata, dok će se za gradonačelničke i načelničke funkcije boriti 386 kandidata, među kojima je i 29 žena.

Na izborima će učestvovati 296 političkih subjekata, među kojima je 110 stranaka, 58 koalicija, 76 nezavisnih kandidata, 43 nezavisna kandidata predstavnika nacionalnih manjina i devet lista neovisnih kandidata.

Na ovim izborima, politički subjekti po prvi put dužni su podnijeti izvještaj o utrošku sredstava tri dana pred izbore, a Centralna izborna komisija će te izvještaje javnosti prezentovati tri dana nakon izbora. Sredstva za finansiranje izborne kampanje primaju se i troše isključivo putem posebnog računa za finansiranje troškova izborne kampanje.

Potrebno osigurati transparentnost i zakonitost izbornog procesa

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine već je preduzela niz aktivnosti kako bi osigurala transparentnost i zakonitost izbornog procesa.

Iz CIK-a su rekli da kampanja podrazumijeva da politički subjekti na zakonom utvrđen način upoznaju birače i javnost o svojim programima i kandidatima za lokalne izbore. Svi politički subjekti kampanju mogu provoditi na cijeloj teritoriji BiH, a nadležni organi su dužni osigurati slobodu njihovog i kretanja njihovih birača i pristalica, kao i ravnopravan tretman u njihovim zahtjevima da javna mjesta koriste u svrhu kampanje.

“Politički subjekti imaju pravo voditi izbornu kampanju u mirnom okruženju, organizirati i održavati javne skupove, slobodno iznositi svoje stavove kako bi stekli podršku birača, štampati i dijeliti plakate i postere, te druge materijale u vezi s izbornom kampanjom”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a BiH.

Kada je riječ o zabranama, u kampanji se ne smiju uklanjati, prekrivati, oštećivati ili mijenjati štampani oglasi, posteri i drugi promotivni materijal, a zabranjeno je i isticanje, štampanje i rasturanje izbornih materijala u kojima se žene i muškarci predstavljaju na stereotipan ili ponižavajući način. Izborni materijali ne mogu se postavljati unutar ili na zgradama u kojima su smješteni organi vlasti, javnim preduzećima i ustanovama, mjesnim zajednicama, vjerskim objektima, na javnim putevima i javnim površinama itd.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je također dosad sankcionirala mnoge političke subjekte zbog preuranjene kampanje, a ukupna visina novčanih kazni iznosi 268.000 KM. Osim toga, od ukupno 50 objava političkih subjekata koje su trebale biti uklonjene s društvenih mreža, uklonjeno je 38. Od toga devet objava nije uklonjeno, a preostale tri su plakati, bilbordi ili drugi printani materijali.

Iz CIK-a podsjećaju i da je zabranjeno prijetiti pristalicama drugih političkih subjekata, sprečavati novinare u obavljanju posla, obećavati novčanu nagradu ili drugu materijalnu korist u svrhu dobivanja podrške birača, poticati na glasanje lica koja nemaju pravo glasa, poticati lica da glasaju više puta ili u ime drugog lica.

Također, zabranjeno je zloupotrebljavati djecu u političke svrhe.

“Zabrana govora mržnje odnosi se na cijeli izborni period, ne samo na period izborne kampanje“, rekla je Hadžiabdić.

Zabranjeno je i iznositi lažne informacije koje mogu ugroziti izborni proces i dezinformirati birače, a kazne za kršenje izbornih pravila kreću se do 30.000 KM.

“CIK može za određene prekršaje ukloniti kandidata s liste i poništiti objavu sudjelovanja političkog subjekta na izborima. Koja će od sankcija biti izrečena, zavisi od težine prekršaja i njihove učestalosti”, rečeno je iz CIK-a, prenosi Bljesak.info.