Svi ljubitelji sporta bez obzira koji favorizirali raduju se najvećem sportskom događaju, Olimpijskim igrama. Za tu manifestaciju uvijek su se vezale neke kontroverze. Međutim, postavlja se pitanje da li ih je ove godine u Parizu na ljetnim Olimpijskim igrama, ipak bilo previše?

Atletika je oduvijek važila za kraljicu sporta, pa se tako mnogi pred ljetne igre najviše raduju upravo toj disciplini. Nekima su možda draži sportovi s loptom, plivačke utrke, za neke je to boks, gimnastika, biciklizam… Nije ni važno. Važno je da sport prate zbog omiljenih sportista, uzbudljivosti, rezultata koje će ostvariti države.

Ove godine, iako igre još uvijek traju, kontroverzi imamo i na pretek. Prije samog početka počele su da izlaze na površinu, a boks u ženskoj kategoriji su potpuno zasjenile. Krenimo redom.

Kontroverze u vezi ženske opreme

Žene se bore sa stereotipnim mišljenjima u vezi oblačenja cijelo svoje postojanje. Pa tako i u sportu, ista priča. Prije samog takmičenja pažnju je skrenula Nike-ova oprema.

Službene komplete Nikea za Amerikanke koje se takmiče na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. jedna je atletičarka zbog oskudnog izgleda kupaćih kostima i trikoa nazvala “kostimom od patrijarhalnih sila”, dok je jedan komentator na stranici Nikea na Instagramu napisao da je riječ o “tretiranju žena kao građana drugog reda”.

U septembru je francuska ministrica sporta Amelie Oudea-Castera pravdala zabranu nošenja hidžaba, rekavši da se vlada protivi isticanju vjerskih simbola tokom najvećeg svjetskog atletskog događaja.

S druge strane, MOK je presudio da sportistkinje slobodno nose marame. Međutim, francuske sportistkinje još podliježu pravilima svoje zemlje i ne smiju nositi hidžab tokom Igara, piše Al Jazeera.

Stručnjaci kažu da je još jedan razlog zašto toliko žena odustaje od profesionalnog bavljenja sportom to što su one prečesto podvrgnute fokusiranju na svoju opremu i oblik tijela, a ne na svoje sposobnosti i izvedbu.

O boksu se priča zbog?

Alžirska bokserka Imane Khelif zasigurno je htjela da se o njoj priča na ovogodišnjim igrama, ali zbog postignutih rezultata i eventualne medalje. Međutim, nakon njenog nastupa počela su pitanja i dileme da li je Alžirka uopšte žena?

Njena karijera je i ranije dovedena u pitanje kada su organizatori prestižnog takmičenja odlučili da je isključe, tvrdeći da njeno fizičko stanje nije u skladu s onim što se očekuje od žene u sportu.

Iako su se pojavile spekulacije i komentari da je možda riječ o sindromu koji uključuje XY genotip kod žena, tačna medicinska dijagnoza nije javno objavljena. Rođena je kao žena. 

 Na službenim stranicama International Boxing Association ne piše da su razlog diskvalifikacije bile povišene razine testosterona, ta informacija se pojavila nešto kasnije, na BBC.

Imane nije jedina koja se suočila sa online uznemiravanjem optužbama protivnika. Tajvanska bokserka Lin Yu-ting se također suočila sa velikim kontroverzama vezanim za njeno pravo da učestvuje na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine.

Sve je počelo kada je Lin bila diskvalifikovana sa Svjetskog prvenstva u boksu u New Delhiju prošle godine, nakon što nije ispunila uslove za takmičenje prema rezultatima biohemijskog testa.

Uprkos tome što su dodatni testovi u Tajvanu potvrdili njenu podobnost, neke javne ličnosti, poput boksera Barry McGuigan, izrazile su sumnje u vezi s njenim spolom, optužujući da je transrodna osoba, što je Lin i zvanično odbacila.

Komentarišući ta dva slučaja sport u kojem se takmiče, boks, pao je u drugi plan. Sve je samo zanimalo da li su njih dvije ženske osobe i dok se nisu pojavile potvrde, gotovo niko nije obraćao pažnju na rezultate.

Raven Saunders na Olimpijadi pod maskom

Američka bacačica kugle, Raven Saunders, postala je viralna zbog svog imidža na Olimpijskim igrama u Parizu. Naime, ona se na nastupu pojavila noseći masku i naočale, tako da se ne može prepoznati ko je ispod maske.

Inače, ovu sportistkinju nazivaju “Hulk”, a izjašnjava se kao “oni” odnosno nebinarna osoba.

Njen nastup i izjašnjavanje da je nebinarna osoba, odnosno činjenica da nije žena izazvala je val pitanja da li bi se trebala takmičiti u ženskoj konkurenciji?

Ponovo problemi s dopingom

Svake igre do sada su obilježene doping skandalima, pa tako i ove godine.

Svjetska antidopinška agencija (WADA) priopćila je dok još traju Olimpijske igre u Parizu da je Američka antidopinška agencija (USADA) dopuštala svojim sportašima koji su prekršili antidopinška pravila da se nastave natjecati. WADA pritom tvrdi da je USADA “godinama” dopuštala natjecanje registriranim pozitivnim sportašima.

WADA dalje piše kako je “svjesna najmanje tri slučaja u kojima je sportašima koji su ozbiljno prekršili pravila bilo dopušteno da se nastave natjecati godinama dok su djelovali kao tajni agenti za USADA-u, a da WADA nije bila obaviještena i bez ikakve odredbe u propisima koja bi dopustila takvu praksu”, piše HRT.

Odbojkaška reprezentativka Dominikanske Republike Lisvel Elisa Eve (32) suspendovana je s Olimpijskih igara u Parizu zbog pozitivnog nalaza na dopinškoj kontroli u junu.

Grčka atletičarka Eleni-Klaudija Polak privremeno je suspendovana pošto je pala na doping testu na Olimpijskim igrama u Parizu.

Najveći skandal izazvao je hokejaš na travi iz Australije Tom Craig koji je pušten iz pritvora nakon što je uhapšen u Parizu zbog kupovine kokaina. Craig, koji je osvajač srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju, uhapšen je u trenutku kupovanja kokaina u devetom pariškom arondismanu.

“Prvo bih se želio izvinuti za ono što se dogodilo u posljednja 24 sata. Napravio sam strašnu pogrešku. Preuzimam punu odgovornost za svoje postupke”, rekao je Craig napuštajući policijsku stanicu.

Osuđen za silovanje nastupa na Olimpijskim igrama

Nizozemski odbojkaš na pijesku Steven van de Velde, osuđen za silovanje maloljetnice 2016., izviždan je kada se pojavio na svojoj prvoj utakmici na olimpijskom turniru na stadionu podno Eiffelovog tornja.

Van de Velde (29) osuđen je 2016. godine na četiri godine zatvora nakon što je priznao da je silovao 12-godišnju djevojčicu. Odslužio je dio kazne u Velikoj Britaniji gdje su zločini počinjeni prije nego što je prebačen u Nizozemsku, gdje je na kraju pušten da bi se vratio odbojci 2017. i bio izabran za Olimpijske igre.

Njegova prisutnost na Igrama izazvala je negodovanje brojnih udruženja koje brane prava žena i bore se protiv nasilja u sportu.

Nizozemski olimpijski odbor je prije nekoliko dana rekao da će se igrač držati podalje od ostalih sportaša, da će mu biti uskraćeno olimpijsko selo i da neće razgovarati s novinarima.

Prema Nizozemskoj odbojkaškoj federaciji, van de Velde je priznao da je napravio “najveću pogrešku u svom mladom životu”. “Ne mogu se vratiti, stoga ću morati snositi posljedice”, izjavio je van de Velde, prenosi HRT.

Jesse Owens pobijedio propagandu Olimpijskih igara 1936.

Odluku o održavanju Ljetnih olimpijskih igara 1936. u Berlinu u Njemačkoj donio je Međunarodni olimpijski odbor (MOK) prije nego što je nacistička stranka pod Adolfom Hitlerom došla na vlast 1933.

Nakon što su preuzeli vlast u zemlji, nacisti su počeli koristiti nadolazeći Olimpijske igre kao priliku da se režim pokaže svijetu. Igre su bile jako propagandizirane, a režim je imao za cilj pokazati navodnu superiornost arijske rase, zajedno s učinkovitosti nacističke vlade pod Hitlerovim vodstvom.

Za razliku od nacističkih propagandnih poruka o arijevskoj rasnoj superiornosti, zvijezda Olimpijskih igara 1936. nedvojbeno je bio Jesse Owens. Afroamerički atletičar, Owens osvojio je impresivne četiri zlatne medalje u atletici, uključujući utrke na 100 metara, 200 metara, skok u dalj i štafetu 4×100 metara – pobjede koje nisu bile samo lični trijumf nego i snažno odbacivanje nacističke rasne teorije.

Olimpijske igre u Berlinu 1936. (poznate i kao “Nacistička olimpijada”) ostaju jedne od najkontroverznijih u historiji i služe kao snažan podsjetnik na to kako se međunarodnim sportskim događajima može manipulirati u političke svrhe.

Uspjesi pojedinaca sijaju jače od svake kontroverze

Daleko od toga da i ove godine nismo gledali sjajne sportiste i postavljanje novih svjetskih i olimpijskih rekorda.

Armand Duplantis je po deveti put u karijeri srušio svjetski rekord u skoku s motkom. Ovoga puta je to učinio na Olimpijskim igrama u Parizu, i to tako što je preskočio visinu od 6.25 metara.

Švedski skakač s motkom deveti je put zaredom srušio svjetski rekord, iako su mu samo 24 godine. Prvi put je to učinio u februaru 2020. godine, kad je preskočio letvicu na visini od 6.17 metara. Dotad je rekord držao njegov idol, Francuz Renaud Lavillenie.

Novak Đoković po prvi put je uzeo zlatnu medalju na Olimpijskim igrama. Vlada Republike Srbije izdašno nagrađuje svoje olimpijce koji osvoje medalje. Tako će Đoković od nje dobiti jednokratno 200 hiljada eura. Kako javlja srpski portal Kurir, Đoković će svu tu zaradu donirati u dobrotvorne svrhe.

Maestralan je bio i francuski plivač, Leon Marchand koji je osvojio četiri zlatne medalje u disciplinama 200 m prsno, 200 m leptir, 200 m mješovito i 400 m mješovito. Također je postavio nove olimpijske rekorde u nekoliko disciplina.

Filmska priče Simone Bajls gotovo je svima poznata. Od hraniteljske porodice, do zlatne medalje u Parizu. Sa 27 godina, koliko ima, osvojila je čak 30 medalja na svjetskim prvenstvima u gimnastici, od čega su 23 zlatne. Na svojoj prvoj Olimpijadi, u Rio de Žaneiru, osvojila je četiri zlatne medalje.

Senzacija na Olimpijskim igrama postala je atletičarka iz Svete Lucije, Džulijen Alfred koja je pobijedila u finalu na 100 metara kod žena nacionalnim rekordom ove male zemlje i upisala zlatnu medalju. U utrci je ostavila Amerikanke daleko iza sebe, a mnogi je porede sa Usainom Boltom.

I dalje sport ima šta da da i to radi. Na svakom novom takmičenju svjedoci smo novih zvijezda koje ćemo još dugo pratiti na takmičenjima. Međutim, razne kontroverze iz godine u godinu pogađaju i najveća sportska dešavanja. Hoće li za nekoliko godina potpuno zasjeniti sport i poruku ovakvih manifestacija?