helikopter požar kanaderFoto: tuzlanski.ba

Požari koji svakodnevno zahvataju neki novi dio naše zemlje ostavljaju ozbiljne posljedice, a pravovremenost djelovanja je u ovom trenutku najbitnija. Trenutno požar na Ponijerima kod Kaknja predstavlja najveći problem, a nadležni su se napokon dogovorili da će ga u poslijepodnevnim satima gasiti helikopteri Oružanih snaga.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine potpisalo je jutros Helikopterskom servisu Oružanih snaga BiH da se, na poziv Civilne zaštite Općine Kakanj, mogu uključiti u gašenje požara na lokaliteta Ponijeri, potvrdio je Feni direktor Kantonalne uprave CZ Zeničko-dobojskog kantona Džavid Aličić.

Zahtjev za podršku upućen je jučer, a helikopteri su već jutros, dodaje Aličič, izvršili izviđanje terena i procjenu situaciju te se očekuje da će početi djelovati poslijepodne.

“S obzirom da je izuzetno vruće, odlučeno je da će djelovati poslijepodne, vjerovatno iza 17 sati. U međuvremenu su radnici Šumsko-privrednog društva ZDK-a ispresjecali koridore, napravili protupožarni put te situacija nije toliko kritična da se gasi odmah i po ovakvim uslovima. Požar je aktivan, ali nema velikog otvorenog plamena”, kaže Aličić, te najavljuje da će u gašenju sudjelovati jedan ili dva helikoptera OSBiH.

U prvim naletima, ističe, helikopteri će zahvatati vodu iz rijeke Bosne, a ako bude potrebno već je dogovoreno da se na rijeci Gostović kod Zavidovića formira bazen, u koji bi voda bila ubrizgavana i pumpama. Požar je izbio na lokalitetu Ponijeri prema Zavidovićima.

Helikopteri OSBiH već su, prije 10-ak dana, na području tog kantona gasili požare u Olovu i Žepču.

Načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević je danas obišao lokalitet te se pohvalio uposlenicima ŠPD Zavidovići, Šumarija Kakanj jer je njihovim preoravanjem puteva uspješno spriječena velika katastrofa.

“Zahvaljujući kakanjskim vatrogascima koji su dopremili potrebnu vodu dio požara prema Podborju je stavljen pod kontrolu. Do kasno sinoć smo pokušavali obezbijediti helikoptere za gašenje. Hvala Mirnesi Softić koja je svojim znanjem i autoritetom uspjela obezbijediti da danas budu angažovana dva helikoptera na gašenju ovog požara. Očekujemo njihov angažman u popodnevnim satima”, kazao je Bajtarević.

Požar na Tjentištu

Helikopteri OS BiH gasili su i požare na Tjentištu, tačnije dva helikoptera iz sastava Brigade zračnih snaga i protivzračne odbrane.

Požar u Nacionalnom parku Sutjeska prijetio je ugrožavanju putne komunikacije Foča – Gacko, ali su helikopteri OS BiH na većem dijelu suzbile požar, te ga stavile pod kontrolu.

Međutim, i u tom slučaju se moglo prije djelovati da nije bilo podijeljenih mišljenja među političarima.

Gašenje ovog požara odmah je postalo povodom za nove političke svađe u BiH jer su iz Republike Srpske od nedjelje tražili da se odmah pozovu protupožarni helikopteri iz Srbije s obrazloženjem da samo oni imaju dostatan kapacitet za gašenje ovakvih požara, no ministri vanjskih poslova i odbrane Elmedin Konaković i Zukan Helez inzistirali su da se prije toga angažiraju bosanskohercegovački vojni helikopteri.

Sada se i to pokazalo nedostatnim pa se posegnulo za slanjem zamolbe svim susjednim državama da svojim kapacitetima, prije svega protupožarnim letjelicama, pomognu ugasiti vatru na Zelengori.

Ministar odbrane Helez optužio je vlasti u RS da su ignorirajući resurse koje ima BiH, odnosno odbijajući pravodobno zatražiti pomoć njenih vojnih helikoptera, omogućili širenje požara.

“Da nije bilo bespotrebnog odugovlačenja, požar bi do sada bio ugašen, ali on se trenutno širi i da ne bi zahvatio prašumu Perućica, odlučili smo zatražiti pomoć”, kazao je.

(Ne)svjesnost posljedica požara

Teško je sada govoriti o procjeni štete od požara u Nacionalnom parku Sutjeska, smatra predsjednik udruženja Eko akcija Anes Podić. Vidljivo je da je šteta velika, ali prava procjena znat će se tek nakon potpunog gašenja požara, kazao je za Bljesak.info.

Podić za Bljesak.info ističe kako će se teško dati tačne procjene štete iz razloga što se ne zna koje su sve zadnjih godina endemske vrste postojale u ovom nacionalnom parku.

”Zasigurno je da je uništena velika količina prastare borove šume, no koja je točna šteta nad endemskom vrstom teško je reći. Više od 30 godina nisu rađena istraživanja koje sve vrste rastu u Nacionalnom parku Sutjeska, pa s toga ne znamo što smo imali, a što smo ovim požarom izgubili”, objašnjava Podić.

Napominje da će procjena štete biti urađena na razini šume, koliko je kubika šume izgorjelo, što nije mjerodavno. Prava vrijednost trebala bi biti u procjeni gubitka vrsta koje smo imali u ovom parku a ne u kubicima.

U trenucima prirodnih nepogoda, kao što je između ostalog i izbijanje požara, nije vrijeme za politička prepucavanja. Bosna i Hercegovina, kao zemlja bogata šumom (iako je ilegalna sječa i dalje aktuelna) u jeku požara bi mogla ostati bez velikog broja tog prirodnog bogatstva.

Posljedice ćemo moći mjeriti tek nakon što se situacija smiri, ali pravovremeno gašenje u danima kada su temperature izuzetno visoke je neophodno.